שתף קטע נבחר

מבול הצעות חוק בעקבות הבחירות

הח"כים החליטו לא לעבור לסדר היום על הבחירות האחרונות: לא פחות משש הצעות חוק הקשורות לבחירות הוגשו היום בכנסת, ביניהן הצעה למנוע פרסום סקרים במהלך הבחירות, הצעה להכליל את הפתק הלבן במניין הקולות הכשרים, ולא נפקדה גם הצעה להגדיל את הערבות למפלגות

הבחירות אמנם כבר מאחורינו, אבל חלק מהח"כים עדיין לא התאוששו כנראה מהתנהלותן: לא פחות משש הצעות חוק הקשורות לבחירות הוגשו היום (ב') בכנסת, החל מהצעה למנוע פרסום סקרים במהלך הבחירות, דרך הצעה להכיר בפתק הלבן, וגם, איך לא, להגדיל את ערבות הכספית של המדינה למפלגות.
ח"כ מוסי רז (מרצ) הניח הצעת חוק המציעה לבטל את הסעיף בחוק המאפשר למועמד לראשות הממשלה להתפטר ולהתחלף עם מועמד אחר. רז הניח גם הצעת חוק המציעה לשריין 30% מהמקומות בכל רשימה בכנסת לנשים. בהסבריו כתב: "באחרונה עבר בצרפת חוק הקובע כי מחצית מחברי הפרלמנט הצרפתי יהיו נשים. הצעת חוק זו באה לתקן את המצב הקיים כדי שאף מין לא יקופח".
הצעת חוק אחרת של חברי הכנסת של חד"ש, מוחמד בראקה, תמר גוז'נסקי ועיסאם מח'ול, עוסקת בסוגיה שדובר בה רבות במהלך הבחירות - הפתק הלבן. הצעת החוק מציעה שההצבעה בפתק לבן לראש ממשלה תחשב כהצבעה כשרה, ופתק ההצבעה יכלל במניין הקולות הכשרים בסיבוב הראשון. הח"כים מציעים כי "כל תקנה לפסילת קולות תיעשה על סמך הצבעה ברוב של שלושה רבעים מחברי ועדת הבחירות המרכזית בלבד".
ח"כ נעמי חזן הניחה הצעת חוק המציעה לאסור על פרסום תוצאות סקרים ערב הבחירות והסבירה: "ממחקרים שנערכו לאחרונה בעולם הדמוקרטי עולה כי פרסום סקרים ערב הבחירות עלול לפגוע בדפוסי הצבעה ולהשפיע באופן בלתי הוגן על תוצאות הבחירות".
ח"כ ניסים זאב מש"ס מציע הצעת חוק הבאה לאפשר למי שמכהן כראש עיר לכהן גם כשר בממשלה. אהוד אולמרט, כנראה, לא יביע התנגדות נחרצת.
הצעת חוק אחרת שהגישו חברי הכנסת יגאל ביבי, זבולון אורלב ויאיר פרץ מהמפד"ל ומש"ס, מציעה להגדיל את ערבות המדינה למפלגות ב-2 מיליון שקלים נוספים. הח"כים מסבירים: "עקב הבחירות לכנסת ה-14, הבחירות לרשויות המקומיות ולכנסת ה-15 ותוצאותיהן, נקלעו המפלגות לקשיים תקציביים ופעילויותיהן השוטפות נפגעו ו/או עלולות להפגע. הצעת חוק זו אינה מטילה על המדינה הוצאה כספית נוספת, ומאידך מסייעת למפלגות להסדיר את החובות שנוצרו מפעילותן למימוש ההליכים הדמוקרטיים במדינה וברשויות המקומיות".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חזן. הסקרים משפיעים באופן לא הוגן
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
ברקה. לכלול את הפתק הלבן במניין הקולות הכשרים
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים