שתף קטע נבחר

צילום: טל שחר, רויטרס

מחאת ענף התרבות: "מדברים לקיר אטום, ישראל כץ - אתה ההצגה, לא אנחנו"

אחרי שאתמול חסמו את גשר השלום, המשיכו מאות עובדי התרבות והבידור את המחאה בירושלים מול משרד האוצר. השחקן נדב סגל: "אנחנו גוססים, אלה לא סיסמאות". השחקנית גילי גרבר פנתה לשר האוצר כץ: "אתה לא רואה אותנו, מתנהג כאילו ההצגה רק שלך"

 

 

מחאת עובדי תעשיית התרבות והבידור נמשכת ובצהריים (שני) הפגינו מאות מחוץ למשרד האוצר. ענף התרבות והאירועים מושבת כבר זה החודש הרביעי. כמאה וחמישים אלף עובדים מכל ענפי תעשיית הבידור, תאורה, סאונד, הלבשה, תפאורה, משחק ואוכל מצאו עצמם ללא פרנסה לאחר התפשטות נגיף הקורונה וסגירת מקומות הבילוי.

 

השחקן נדב סגל אמר למפגינים: "לפני שבועיים צעקנו כאן הנשמה או מלחמה. הקריאה לא רלוונטית. אנחנו כבר מזמן לא בעניין הנשמה או מלחמה. אנחנו במלחמה, אנחנו גוססים. אני לא מדבר בססמאות, זו מלחמה של חיים או מוות". הזמר אברהם טל הגיע למקום, ומסר שבא לתמוך בחבריו ולא לנאום נאומים.

 

 

ההפגנה בירושלים (צילום: אלכס קולומויסקי)
מאות עובדי תרבות ממשיכים להפגין(צילום: אלכס קולומויסקי)

ההפגנה בירושלים (צילום: אלכס קולומויסקי)
ההפגנה בירושלים(צילום: אלכס קולומויסקי)

ההפגנה בירושלים (צילום: אלכס קולומויסקי)
"הנשמה או מלחמה"(צילום: אלכס קולומויסקי)

ההפגנה בירושלים (צילום: נדב אבס)
ההפגנה בירושלים(צילום: נדב אבס)
ההפגנה בירושלים (צילום: חיים גולדיטש )
(צילום: חיים גולדיטש )

ההפגנה בירושלים (צילום: נדב אבס)
"עניין של חיים או מוות"(צילום: נדב אבס)

אביגדור ליברמן ועודד פורר (צילום: נדב אבס )
אביגדור ליברמן ועודד פורר עם המפגינים(צילום: נדב אבס )

גילי גבל, שחקנית שמשתייכת לארגון שח"ם אמרה: "כל פעם שאני אוחזת מיקרופון הדמעות מגיעות קודם לפני המילים. במקום קיר דמיוני בין הקהל לבמה היום אנחנו עומדים מול קיר אטום של משרד האוצר. הפעם ישראל כץ אתה ההצגה ואנחנו הקהל. אתה לא רואה אותנו. אתה מתנהג כאילו רק ההצגה שלך, וההצגה שלנו הופסקה".

 

היא הוסיפה: "בסדר אנחנו נשב בבית, אבל תשלמו לנו מה שמגיע לנו. אנחנו משלמים את המיסים שלנו. אם אין מתווה ואין פתרון אז תשלמו. אנשים פה נחנקים".

 

המפיק רמי בז'ה פנה לראש הממשלה נתניהו: "אני רוצה לומר לנתניהו שהאיום הקיומי שלנו הוא לא איראן ולא חיזבאללה אלא אנחנו העצמאים. אם לא הבנת הפצצה הכלכלית היא פצצת אטום לכל מי שעומד כאן. אם אנחנו נשאר בחיים זה יחזיר לך הרבה מאוד מיסים".

 

לאחר סיום ההפגנה מול משרד האוצר המשיכו המפגינים לכיכר הכנסת כדי להמתין שם להחלטות מקבינט הקורונה שמתכנס היום.

 

ההפגנה בירושלים (צילום: נדב אבס)
"האיום הקיומי הוא לא איראן ולא חיזבאללה"(צילום: נדב אבס)

ההפגנה בירושלים (צילום: נדב אבס)
קראו לשר האוצר כץ ולראש הממשלה נתניהו לעזרה (צילום: נדב אבס)

 

הפגנה של עולם התרבות נגד הממשלה (צילום: יריב כץ)
הפגנת עובדי התרבות אתמול(צילום: יריב כץ)

הפגנה של עולם התרבות נגד הממשלה ()
לא מקבלים מענה מהממשלה

 

 

אתמול חסמו חלק מהמוחים באופן ספונטני את גשר השלום בתל אביב ללא תיאום עם מטה המאבק, מה שמלמד על הסבלנות שאוזלת אט אט. במטה טוענים כי "הממשלה לא סופרת אותנו, אנחנו קרובים לאיבוד שליטה במפגינים. אנשים ללא פרנסה כבר כמה חודשים עלולים לעשות צעדים קיצוניים".

 

השבוע הרביעי למחאה נפתח אתמול עם השכמה שארגנו פעילי המחאה מול ביתו של שר האוצר ישראל כץ בשעה ארבע לפנות בוקר בקריאה "אם אנחנו לא ישנים בלילה, גם אתה לא תישן".

   

מטה המחאה דורש ממשרד האוצר לאשר פתיחה של מקומות הבילוי הגדולים והחזרה של אירועי התרבות, אך עם העלייה בתחלואה בשבוע האחרון והחשש מסגר נוסף החליטו במטה המאבק להתמקד בעיקר בפיצויים למאה וחמישים אלף העובדים שחלקים גדולים מהם לא קיבל מענקים על החודשים מאי ויוני וחלקים אחרים כלל לא עומדים בקריטריונים. 

 

 

לפני עשרה ימים נפגשו ראשי המטה עם ראש הממשלה נתניהו, ובפגישה הבטיח והנחה נתניהו לפצות ולטפל בבעלי העסקים שנפגעו. מספר ימים לאחר הפגישה שראו שלא מתקדם כלום בעניינם חזרו פעילי המטה להפגין. ביום חמישי האחרון הוזמנו נציגי המטה לפגישה עם מנכ"לית משרד האוצר קרן טרנר, אך גם פגישה זו לא העלתה תוצאות.


פורסם לראשונה 29/06/2020 13:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
הפגנת עובדי התרבות
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים