שתף קטע נבחר

ישראל בעלייה בפנים, המפד"ל וגשר בחוץ

ישראל בעלייה חותמת הערב על הסכם קואליציוני עם הליכוד, אחרי שקיבלה את תפקיד שר השיכון והבינוי. המפד"ל הודיעה שלא תצטרף. גם דוד לוי הודיע: "לא אחמם כיסא". פרס: לא מוכן שמילוא יהיה שר הסברה

נציגי ישראל בעליה ונציגי הליכוד חתמו אמש (יום ב') במשרדו של היועץ המשפטי של הליכוד על הסכם קואליציוני, שלפיו תקבל ישראל בעליה את תיק הבינוי השיכון וסגן שר במשרד העליה והקליטה. תיק הקליטה יוחזק בידי ראש הממשלה שרון.
יו"ר ישראל, ח"כ נתן שרנסקי, יהיה שר השיכון, סגן ראש הממשלה ויו"ר ועדת השרים לתפוצות, עליה וקליטה. ח"כ יולי אדלשטיין יכהן כסגן השר לעליה ולקליטה.
ח"כ שרנסקי אמר בתגובה: "אני שמח. אין לי ספק כי במשרדים שקיבלנו נוכל למלא את התחייבויותינו לבוחר. הדבר הראשון שצריכה לעשות הממשלה הוא למנוע פעולות טרור".

המפד"ל: המחלוקת על משרד הדתות

ההסכמה עם ישראל בעלייה הושגה לאחר שהתברר כי המפד"ל לא תיכנס לממשלה. לשכת המפד"ל החליטה הערב להמליץ למרכז המפד"ל לא להיכנס לממשלת האחדות. ההחלטוה התקבלה בעקבות ישיבה ארוכה שבה המליצו יו"ר המפד"ל ומנהיגה הרוחני שלא להיכנס לממשלה.
הלשכה הוסיפה הסתייגות כי ההמלצה תתבטל אם ישתנו הנסיבות. נקודת המחלוקת המרכזית במו"מ עם הליכוד היא קבלת תפקיד מנכ"ל במשרד הדתות, מינוי שש"ס מתנגדת לו.
ח"כ חיים דרוקמן מהמפד"ל אמר היום: "המפד"ל היא היחידה שאנשיה עבדו בפועל כדי לסייע לשרון ודווקא איתנו הופרו סיכומים. אנחנו מפלגה עם כבוד עצמי ולא נוכל להיכנס בתנאים שהם אפילו פחות ממה שקיבלנו אצל ברק".
גורם בליכוד מתח היום ביקורת על המפד"ל ש"מערימה קשיים במשא ומתן עמה". לטענתו, הקשיים נובעים בעיקר מסכסוכים פנימיים בתוך המפלגה, בין היו"ר, הרב יצחק לוי, לבין שאר הח"כים.

דוד לוי: "לא אחמם כיסא"

גם דוד לוי הבהיר אמש בתום פגישה עם שרון כי לא יצטרף לממשלה כדי להיות שר בלי תיק ו"לחמם את הכיסא", כהגדרתו.
גורם בליכוד המקורב למשא ומתן אמר כי מדובר בתרגיל של לוי בהפעלת כוח ושרון אינו מתכוון לשנות את החלטתו ולתת לו תיק.
לדברי גורם בצוות המשא ומתן של הליכוד, למרות הקשיים, שרון נחוש בדעתו להודיע על הקמת הממשלה ביום רביעי ו"מי שלא יצטרף לקואליציה עד אז, יישאר בינתיים בחוץ ויוכל להצטרף בשלב מאוחר יותר, אם ייוותרו תיקים פנויים".

פרס: לא מוכן שמילוא יהיה שר הסברה

שר החוץ המיועד, שמעון פרס, הבהיר היום בישיבה של סיעת ישראל אחת כי הוא מתנגד להקמת משרד להסברת חוץ, שבראשו יעמוד רוני מילוא. במהלך הישיבה שאל השר היוצא חיים רמון את פרס כיצד ייתכן שמילוא ימונה לשר להסברת חוץ. פרס השיב: "אני רוצה שר מלא-מלא. הנושא לא עלה על דעתי". כשנשאל פרס על הנושא לאחר הישיבה, אמר כי אינו יודע על מינויו של מילוא לשר הסברה.
בשעות הערב אמור צוות המשא ומתן של הליכוד להיפגש עם מילוא ועם דן מרידור ממפלגת המרכז. הליכוד יציע למפלגתם תפקיד של שר בלי תיק. במרכז שואפים לשני תיקים: תפקיד של שר הסברה למילוא, ותפקיד של שר משפטים למרידור. אתמול סירב מרידור להצעת שרון לשמש כשר הממונה על המוסד, השב"כ והקריה הגרעינית.

העבודה קיבלה סגן שר במשרד האוצר

צוותי המו"מ של הליכוד והעבודה אמורים לחתום על ההסכם הקולאליציוני עד מחר ב- 12 כדי שניתן יהיה להניח את ההסכמים על שולחן הכנסת 24 שעות לפני השבעת הממשלה כנדרש בחוק. ראש הממשלה הנבחר, אריאל שרון, מתכוון להציג את ממשלתו ביום רביעי.
הצוותים סיכמו הערב כי שני סגני השרים של העבודה יכהנו במשרד האוצר ובתיק חברתי שיהיה ככל הנראה העבודה והרווחה.
בוועדת החוץ והביטחון תתקיים רוטציה, כאשר מפלגת העבודה תכהן בתקופה השניה. בתקופה הראשונה יישאר ככל הנראה דן מרידור. ועדת הכנסת תישאר בראשות מפלגת העבודה ובראש ועדת החוקה יחל מייד את כהונתו ח"כ אופיר פינס מהעבודה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
דוד לוי. לא מסתפק בשר בלי תיק
צילום: איי אף פי
מיכאל קרמר
יצחק לוי. יישאר בחוץ
מיכאל קרמר
צילום: איי אף פי
שרנסקי. שר השיכון
צילום: איי אף פי
מומלצים