שתף קטע נבחר

בכנסת נערכים להשבעת הממשלה הגדולה אי-פעם

בממשלת שרון, שתושבע מחר, יכהנו 26 שרים, ובכנסת כבר הזמינו שולחן ממשלה חדש ומורחב. דוד לוי והמפד"ל נשארו בחוץ. ישראל בעליה חתמה על הסכם קואליציוני, העבודה תחתום היום, וגם סיעת המרכז, יהדות התורה ומולדת בדרך

ראש הממשלה הנבחר, אריאל שרון, מתכוון לסגור היום (ג') את הקצוות האחרונים ולהניח את כל ההסכמים הקואליציוניים על שולחן הכנסת 24 שעות לפני השבעת הממשלה, שתיערך מחר. מחר צפויות גם סיעות המרכז ויהדות התורה לחתום על הסכמים קואליציוניים, והליכוד יגיע כנראה לסיכום גם עם סיעת מולדת.
הכנסת נערכת להשבעת הממשלה הגדולה ביותר אי-פעם, והיא סובלת מבעיה מעשית לא פשוטה: חוסר מקום. הדבר חייב את הכנסת להזמין שולחן ממשלה נוסף, שיגיע היום לאולם המליאה בטקס מצולם.

ההסכם עם העבודה צפוי להיחתם היום

צוותי המו"מ של הליכוד והעבודה אמורים לחתום על ההסכם הקואליציוני עד היום (ג') ב-12, כדי שניתן יהיה להניח את ההסכמים על שולחן הכנסת 24 שעות לפני השבעת הממשלה, כפי שדורש החוק.
אמש סיכמו הצוותים של העבודה והליכוד כי שני סגני השרים של העבודה יכהנו במשרד האוצר ובתיק חברתי, שיהיה ככל הנראה העבודה והרווחה.
בוועדת החוץ והביטחון תתקיים רוטציה: העבודה תקבל את התפקיד בתקופה השנייה, וככל הנראה ישמש בו חיים רמון. ייתכן שבתקופה הראשונה יישאר דן מרידור בתפקיד יו"ר הוועדה.
ועדת הכנסת תישאר בראשות מפלגת העבודה, ובראש ועדת החוקה יכהן ח"כ אופיר פינס מהעבודה.

המפד"ל וגשר נשארו בחוץ

סיעת גשר תישאר כנראה מחוץ לממשלה. דוד לוי הבהיר אמש בתום פגישה עם שרון כי לא יצטרף לממשלה כדי להיות שר בלי תיק ו"לחמם את הכיסא", כהגדרתו.
גורם בליכוד המקורב למשא ומתן אמר כי מדובר בתרגיל של לוי בהפעלת כוח ושרון אינו מתכוון לשנות את החלטתו ולתת לו תיק.
גם המפד"ל תישאר כנראה מחוץ לממשלה. לשכת המפד"ל החליטה אמש להמליץ למרכז המפלגה לא להיכנס לממשלת האחדות. הלשכה הוסיפה הסתייגות כי ההמלצה תתבטל אם ישתנו הנסיבות. נקודת המחלוקת המרכזית במו"מ עם הליכוד היא קבלת תפקיד מנכ"ל במשרד הדתות, מינוי שש"ס מתנגדת לו.

ישראל בעליה בפנים

ישראל בעליה חתמה אמש על הסכם קואליציוני, שלפיו תקבל ישראל בעליה את תיק הבינוי השיכון וסגן שר במשרד העליה והקליטה. תיק הקליטה יוחזק בידי ראש הממשלה שרון.
יו"ר ישראל, ח"כ נתן שרנסקי, יהיה שר השיכון, סגן ראש הממשלה ויו"ר ועדת השרים לתפוצות, עליה וקליטה. ח"כ יולי אדלשטיין יכהן כסגן השר לעליה ולקליטה.
ח"כ שרנסקי אמר: "אני שמח. אין לי ספק כי במשרדים שקיבלנו נוכל למלא את התחייבויותינו לבוחר. הדבר הראשון שצריכה לעשות הממשלה הוא למנוע פעולות טרור".

מולדת והמרכז בדרך

נקודת המחלוקת המרכזית בין האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו לבין הליכוד היא שאלת הסמכויות שיקבל ח"כ רחבעם זאבי כשר תיירות.
גנדי דורש תיק תיירות מורחב, שיכלול את הסיירת הירוקה, את הרשות לגנים לאומיים, ואת רשות העתיקות. בנוסף דורש גנדי הוספת נקודות לקווי היסוד, שידגישו את מחוייבותו של ראש הממשלה לרמת הגולן, לבקעת הירדן ולאי-פינוי יישובים ביש"ע. כיוון שקווי היסוד כבר נחתמו עם העבודה, מעריכים באיחוד הלאומי שזאבי יסתפק בכך ששרון ינקוב בנקודות אלה בנאום הצגת הממשלה שלו.
הלילה אמור צוות המו"מ של הליכוד להיפגש עם רוני מילוא ועם דן מרידור ממפלגת המרכז. הליכוד יציע למפלגתם תפקיד של שר בלי תיק. במרכז שואפים לשני תיקים: תפקיד של שר הסברה למילוא, ותפקיד של שר משפטים למרידור. בישיבת הסיעה של ישראל אחת אתמול הביע שר החוץ המיועד, שמעון פרס, התנגדות לכך שמילוא ימונה לשר הסברה.
בליכוד מעריכים שעד מחר יושג סיכום עם סיעת המרכז וגם עם יהדות התורה.

ש"ס: מועצת חכמי התורה תכריע בחלוקת התפקידים

מועצת חכמי התורה של ש"ס תתכנס היום אחרי הצהריים להכריע בחלוקת התפקידים. יו"ר התנועה, אלי ישי, יכהן כשר הפנים. על-פי הערכות בתנועה, שלמה בניזרי יהיה שר העבודה והרווחה, אלי סוויסה יהיה שר הבריאות, ניסים דהאן יהיה שר הדתות, ויאיר פרץ או יצחק ועקנין יהיה שר לענייני ירושלים.

הכנסת תאשר את חוק טל ואת החוק לשינוי שיטת הבחירות

ביום רביעי, לפני ההשבעה, תתכנס הכנסת לאשר שלושה חוקים רבי-חשיבות, שכל אחד מהם היה מחולל סערה ביום רגיל: חוק טל וחוק שינוי שיטת הבחירות, שיובאו לקריאה שניה ושלישית, וחוק התקציב, שיובא לקריאה ראשונה.
הדיונים על שלושת החוקים כבר נערכו בחלקם, ועד יום שלישי בשעות הקטנות של הלילה הם יושלמו, כך שביום רביעי תיערכנה הצבעות בלבד. בכנסת מתכננים לסיים את כל ההצבעות עד לשעה שתיים. אז תיפתח הישיבה של השבעת הממשלה, ושרון יציג את ממשלתו ואת קווי המדיניות שלה. לאחר מכן ייערך דיון, שייפתח בדברי ראש האופוזיציה, ח"כ יוסי שריד ממרצ. הצבעת השרים צפויה להיערך בשעות הערב, ולאחר מכן יצאו כולם מהכנסת לצילום קבוצתי בבית הנשיא.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
שרנסקי. שר השיכון
ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: איי אף פי
דוד לוי. לא יחמם כיסא בממשלה
צילום: איי אף פי
אילן אוסנדרייקר, ישראל סאן
מילוא. שר הסברה?
אילן אוסנדרייקר, ישראל סאן
צילום אתר הכנסת
גנדי. רוצה את הסיירת הירוקה
צילום אתר הכנסת
מומלצים