שתף קטע נבחר

ביילין: הישגתי תמיכה רחבה לתפקיד יו"ר העבודה הזמני

לדברי מקורביו של ביילין, ברשימת התומכים במועמדותו לתפקיד היו"ר הזמני כלולים רמון, בורג, שוחט, וילנאי ונציגי מגזרים רבים. אלא שרמון ווילנאי הכחישו את תמיכתם בו. רמון אף זעם על הכללתו ברשימה ואמר: "פרס יכול לקבל את התפקיד". בכינוס פוליטי ראשון שערך היום ביילין לקראת התמודדותו על התפקיד, הוא ציין כי ברגע שימונה לא יתערב בהליכים לבחירת היו"ר הקבוע. ומנגד, גם בן אליעזר לוטש עיניים לתפקיד

בלשכתו של שר המשפטים היוצא, יוסי ביילין, אמרו היום (ג') כי ביילין הצליח לגבש תמיכה רחבה במועמדותו לתפקיד היו"ר הזמני של מפלגת העבודה. בין התומכים שהזכירו בלשכה: השר המיועד, סלאח טריף, חיים רמון, אברהם בורג, אברהם שוחט, מתן וילנאי, אלי בן מנחם, יעל דיין ואפי אושעיה. אלא ששניים מהמוזכרים ברשימה, רמון ווילנאי, הכחישו כי הם תומכים בביילין לתפקיד. רמון זעם על הכללתו ברשימה ומסר בתגובה: "פרס יכול להיות יו"ר המפלגה הזמני אם ירצה בכך". ואילו וילנאי אמר כי לא הביע ולא יביע עמדה בנושא זה.
לטענת מקורבי ביילין תומכים בו לתפקיד היו"ר הזמני גם ראשי הערים של תל-אביב ופתח-תקווה, התק"ם, נציגי הדרוזים, השכונות והמגזר הערבי.
ביילין, ערך היום כינוס פוליטי ראשון כדי לקדם את התמודדותו על תפקיד היו"ר הזמני של העבודה. הוא אמנם שב ואמר כי לא יתמודד מול שמעון פרס, אך בעצם הצגת מועמדותו הוא מסכל את מועמדותו של פרס, שכן זה הודיע כי לא יתמודד על התפקיד, אלא יקבלו רק אם המפלגה תבקש ממנו לעשות זאת מתוך הסכמה כללית.
ביילין גילה בכנס כי בשיחה שקיים עם פרס לפני כמה שבועות, הוא שאל אותו אם בדעתו להתמודד על תפקיד היו"ר הזמני או היו"ר הקבוע של המפלגה. לדבריו, פרס ענה לו: "יו"ר קבוע כן, זמני לא", אך הוסיף כי גם על תפקיד היו"ר הקבוע לא יתמודד למעשה, אלא יסכים למלא אותו לבקשת המפלגה.
בינתיים, נפגש היום פרס עם ראשי רשויות ופעילי שטח, ובראשם ראש עיריית מעלות, שלמה בוחבוט, וראש עיריית יוקנעם, שמעון אלפסי, שביקשו ממנו לכהן כיו"ר הזמני.
בלשכתו של פרס שבים ומדגישים היום כי הוא כבר הכריז בעבר, הכרזה שתקפה גם היום, שאין בדעתו להתמודד על תפקיד יו"ר העבודה, לא הזמני ולא הקבוע, וכי יהיה מוכן לקבל על עצמו את תפקיד היו"ר הזמני רק בהסכמה כללית.

בורג מתנגד ליו"ר זמני למפלגה

התמודדותו של ביילין על תפקיד היו"ר הזמני יצרה מצב מוזר, שכן מי שאמור להתמודד על תפקיד היו"ר הקבוע, אברהם בורג - נתמך במקור על ידי ביילין, שהביע בו תמיכה גלויה. בראיון בגלי צה"ל אמר בורג, כי הוא מתנגד למינוי יו"ר זמני למפלגת העבודה וכי הבחירות לתפקיד היו"ר הקבוע צריכות להיערך מהר ככל האפשר.
בתגובה אמר ביילין: "אני לא חושב שתפקיד היו"ר הזמני הוא תפקיד חיי. אני מציג את מועמדותי בגלל פנייה אלי ולטובת המפלגה. נכון שאעשה את זה גם אם זה יהיה כרוך בוויכוח או בהתנגדות".
עוד ציין ביילין, כי מרגע שימונה ליו"ר זמני לא יתערב בבחירת היו"ר הקבוע, לא על ידי הבעת תמיכה במועמד זה או אחר ולא על ידי קביעת לוח הזמנים והליכי הבחירה. ייתכן שזה מה שמכעיס את בורג, שכן בכך הוא מפסיד תומך גלוי, שיכול היה להשפיע רבות על חברי המפלגה.

גם בן אליעזר רוצה בתפקיד

עם זאת, מועמדותו של ביילין נתקלת בלא מעט מכשולים: שר הביטחון המיועד, בנימין בן אליעזר, מנסה לשכנע את תומכיו כי אם למנות יו"ר זמני, אזי הוא זה שצריך לקבל את התפקיד. היום הוא החל לקיים סיורים פוליטיים במגזר הערבי, ובמסגרת זו ביקר בכפר קרע ובעילוט.
ואילו מזכ"ל המפלגה, רענן כהן, לא מזדרז לכנס את לשכת המפלגה שאמורה לקבוע יחד עם ועדת החוקה וועדת הבחירות של העבודה את תהליכי הבחירה של היו"ר הזמני. מקורביו של ביילין אומרים, כי כהן הבטיח לו שכבר בשבוע הבא תכונס הלשכה. כהן אומר כי מחר או מחרתיים יקבע את כל התאריכים הנדרשים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
ביילין. "אתמודד גם אם זה יהיה כרוך בהתנגדות"
צילום: דודו פריד
צילום ערוץ 1
פרס. יקבל על עצמו את התפקיד רק בהסכמה כללית
צילום ערוץ 1
צילום איי פי
בורג. "אין טעם לבחור יו"ר זמני"
צילום איי פי
מומלצים