שתף קטע נבחר

המפד"ל והמרכז נשארו בחוץ; לוי דחה התפטרותו

המפד"ל הודיעה אמש כי תסכים לחדש את מו"מ עם הליכוד. בינתיים יו"ר המפד"ל, יצחק לוי, דחה את כוונתו להתפטר מראשות המפלגה. גם סיעת המרכז נשארה בחוץ. עם אחד ודליה רבין פילוסוף חתמו אתמול על הסכמים. יהדות התורה תחתום היום

יו"ר המפד"ל, הרב יצחק לוי, החליט אמש (יום ג') לדחות את כוונתו להתפטר מראשות הממשלה בעקבות כישלון המשא ומתן על הכניסה לממשלת האחדות. המפד"ל הודיעה אמש כי תסכים לחדש את המגעים על הצטרפות לממשלה, אם הליכוד ייזום זאת.
במהלך יום אתמול נמשכו המאמצים להכניס את המפד"ל לממשלה. בליכוד עלה הרעיון לתת למפד"ל את תיק המשפטים, אולם בעקבות לחץ של בכירים בליכוד, שרון דחה את הרעיון.

לוי: "הליכוד לא מעוניין שניכנס לממשלה"

בישיבת המרכז אמש אמר לוי כי הליכוד לא הציג למפד"ל כל הצעה להצטרף לממשלה: "אני אומר לכם שהליכוד אינו מעוניין שניכנס לממשלה, והלוואי שאתבדה, אבל הליכוד אינו מעוניין כי יותר חשוב להם הציבור החרדי והעולים, כי הם חושבים שאנחנו נתמוך בליכוד בכל מקרה, אז למה להתאמץ?".
לוי תקף את הליכוד ואת ראש הממשלה הנבחר, אריאל שרון. "אנחנו נצביע על פי ראות עינינו לטובת המדינה", אמר לוי, "נצביע בעד ממשלת אחדות גם אם נישאר מחוץ לממשלה, מכיוון שהמדינה במצב חירום, אבל הליכוד צריך להבין שלא נתמוך בו בהצבעות באופן אוטומטי". הוא הוסיף כי "הליכוד צריך להבין שיש להכניס לקואליציה קודם כל את מי שתמכו בו, ואם הם לא מבינים את זה, אנחנו נבטא זאת מחוץ לממשלה. אני חושב שהממשלה הזו לא מסמלת אחדות לאומית אם הציונות הדתית לא בפנים".
גם מזכ"ל המפד"ל, שמריהו בן צור, תקף את שרון: "אנחנו עשינו רבות להיבחרו של שרון, אבל היום אנחנו עומדים בפני מצב שהוא לא מכיר במושג הכרת טובה. אנשים זכו לתיקים ומשרות, ואלו אנשים שלא רצו לשמוע את שמו, וזכו בנתחים גדולים. האנשים שניהלו את המשא ומתן מטעם שרון נכשלו בתפקידם בכך שנתנו נתח גדול למפלגת העבודה ואותנו השאירו בחוץ". לדברי בן צור, "שרון פגע בציבור הדתי, במתיישבים ביש"ע ובבני תנועות הנוער".

סיעת המרכז נשארה בחוץ

גם סיעת המרכז נשארת לפי שעה מחוץ לקואליציה. לסיעה הוצע אתמול לקבל תפקיד שר וסגן שר, או את ראשות ועדת החוץ והביטחון, בהנחה שדן מרידור יהיה מעוניין להישאר בתפקיד ולמלא אותו ברוטציה עם מפלגת העבודה. אולם חברי המרכז דחו את ההצעה, וח"כ רוני מילוא אמר כי הם יישארו מחוץ לקואליציה.

ההסכם עם יהדות התורה ייחתם היום

הליכוד הניח אתמול את ההסכמים הקואליציוניים על שולחן הכנסת. לממשלה הצטרפו סיעות העבודה, ש"ס, ישראל ביתנו והאיחוד הלאומי, ישראל בעלייה ועם אחד. עם אחד חתמה אתמול על הסכם עם הליכוד, לפיו היא תקבל שר בלי תיק שיעסוק בתיאום חברתי. את התפקיד ימלא גזבר ההסתדרות, שמואל אביטל. כמו-כן הובטח לעם אחד כי "בתוך 4 חודשים תגיע הממשלה למדיניות מוסכמת בעניין העלאת שכר המינימום לאלף דולרים, חקיקת חוק פנסיה לכל אזרחי המדינה ומתן פטור לגימלאים על תשלומי תרופות".
גם חברת הכנסת דליה רבין-פילוסוף, המייצגת סיעת יחיד, חתמה על הסכם המבטיח את מינויה לסגנית שר הביטחון.
ההסכם עם יהדות התורה ייחתם היום, כנראה לאחר ההצבעה על הארכת הפטור לחרדים.

בהכנת הידיעה השתתף תומר זרחין

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיכאל קרמר
לוי. ביקורת על ניהול המשא ומתן
מיכאל קרמר
צילום גלי תיבון
שולחן הממשלה החדש. יותר עץ
צילום גלי תיבון
דודו פריד
פרץ. מדיניות מוסכמת להעלאת שכר המינימום
דודו פריד
מומלצים