שתף קטע נבחר

אבישי רביב: השב"כ התעלם מהתרעות על יגאל עמיר

הותר לפרסום: סוכן השב"כ אבישי רביב, המואשם באי מניעת רצח ראש הממשלה, טוען שדיווח למפעיליו על כוונתו של יגאל עמיר לפגוע בערבים, אבל הם לא הגבירו את הפיקוח עליו. רביב טוען גם שסוכני שב"כ אחרים ידעו על הכוונות לרצוח את רבין, אך לא דיווחו למפעיליהם

בית משפט השלום בירושלים התיר אמש (ג') לפרסום את ההחלטה בבקשתו של סוכן השב"כ, אבישי רביב, המואשם באי מניעת רצח רבין, להעביר לידיו את חומר החקירה החסוי בעניינו. מהחלטת השופטת, המשתרעת על 103 עמודים, עולות טענות קשות שמפנה רביב כלפי מפעיליו בשב"כ. לטענתו של רביב, למרות המידע שהעביר להם יחד עם סוכנים נוספים בנוגע ליגאל עמיר, מפעיליו בשב"כ נמנעו מלהגביר את הפיקוח על עמיר.
רביב טוען כי דיווח למפעיליו על כוונותיו של יגאל עמיר לפגוע בערבים, אך הם לא עשו דבר בעניין. בנוסף טוען רביב כי סוכנים נוספים ידעו על כוונותיו של עמיר לרצוח את ראש הממשלה המנוח, יצחק רבין, אך נמנעו מלהעביר דיווח על כך. רביב טוען כי אי העמדתם לדין של מפעיליו ושל הסוכנים האחרים מספקת לו "הגנה מן הצדק", כלומר עילה לביטול כתב האישום נגדו מטעמי צדק.

"לא תדרכו אותי על כוונות לפגוע באישיות ציבורית"

רביב מוסיף וטוען - בדומה לטענתה של מרגלית הר-שפי - כי למרות ששמע את עמיר מתבטא על דין הרודף שחל על רבין ז"ל, הרי שלא סבר שמדובר בכוונה רצינית וקונקרטית, ולכן נמנע מלדווח עליה. כמו כן טוען רביב כי מעולם לא תודרך להתמקד בהשגת מידע על כוונות אנשי ימין לפגוע באישיות ציבורית.
כתב האישום נגד רביב הוגש באפריל 99', ומשפטו אמור היה להפתח לפני כשבועיים, אך בעקבות החלטת השופטת, שולמית דותן, להעביר לידיו חלק מחומר החקירה, נדחה המשפט, והוא יחל ככל הנראה רק בחודש יוני.
בבקשתו דורש רביב שהשב"כ יעביר לידיו את רשימת הסוכנים שפעלו ביהודה ושומרון בשנת 95', ושעניינם קשור לדיווח על פעילות אלימה של אנשי ימין כלפי יהודים ואנשי ציבור. רביב דורש גם את החומר המודיעיני שהצטבר בשב"כ ביחס לפגיעה אפשרית בראש הממשלה המנוח בשנים 94' ו-95'. המדינה טענה כי חלק מהחומר המבוקש כלל אינו חומר חקירה, משום שאין לו רלוונטיות לאישומים, וכי מדובר בחומר מודיעיני שהצטבר בשב"כ.
השופטת קבעה כי טענותיו של רביב מניחות תשתית עובדתית ומשפטית מינימלית לביסוסן, וקבעה כי אכן מדובר בחומר חקירה. עם זאת סירבה השופטת בשלב זה להיענות לבקשת רביב להעמיד את החומר לעיונו.
למרות זאת, הורתה השופטת לתביעה להעביר לעיונו של רביב תוך 20 יום חלקים ניכרים אחרים מחומר החקירה. בין היתר מתבקש השב"כ להעביר לו בכתב את כל פעולות החקירה שבוצעו בשב"כ לגבי האחים חגי ויגאל עמיר, מידע מתיקיהם האישיים של כמה סוכני שב"כ נוספים, ופירוט מהותו של החומר מתיקו האישי שלא הועבר אליו. השופטת הורתה לעביר לרביב גם תשובה בכתב של גורם מוסמך בשב"כ לשאלה מכוח איזה נוהל בוצעה השמדת טיוטות כתב היד של מסמכים מודפסים מתיקו האישי של רביב - זאת לאור טענתו של רביב כי גורמים בשב"כ גלשו לתיקו האישי במחשב השב"כ ושינו בו פרטים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
רבין המנוח. האם אפשר היה למנוע את הרצח?
צילום: זום 77
צילום: דייגו מיטלברג
יגאל עמיר. הפיקוח עליו לא הוגבר
צילום: דייגו מיטלברג
מומלצים