שתף קטע נבחר

מסמך: נאום ההשבעה של שרון

ראש הממשלה החדש קרא לאחדות בעם, הבטיח להחזיר את הביטחון ולהמשיך בתהליך המדיני - והודה לרעייתו לילי, שיום הולדתה חל היום

כבוד נשיא המדינה מר משה קצב,
אדוני יושב הראש חבר הכנסת אברהם בורג,
חברות וחברי כנסת,

בראשית דברי אני מבקש לשוב ולהודות להמוני בית ישראל שנתנו בי את אמונם בבחירות שהתקיימו לפני חודש. אעשה הכל כדי להצדיק אמון זה ולהתמודד בהצלחה, יחד עם חברי לממשלה, עם האתגרים האדירים שלפנינו.
אני מבקש גם להודות לשרי הממשלה היוצאת ובמיוחד לראש הממשלה אהוד ברק, לוחם ומפקד אמיץ לב. חלקנו בתקיפות על הקו המדיני של הממשלה היוצאת - אבל מעולם לא על רצונה הכן לפעול למען עתיד טוב יותר לכולנו.
במהלך מערכת הבחירות ולאחריה הבטחתי, ושבתי והבטחתי, להקים ממשלת אחדות. את זאת אנו עושים היום. המצב הבטחוני הקשה, האתגרים בזירה הבינלאומית, השסעים העמוקים בעם, שנאת החינם - כל אלה מחייבים אותנו לאחדות לאומית. המציאות בשנים האחרונות הוכיחה לכולנו שהיעדרה של אחדות פוגעת ביכולתנו לעמוד בהצלחה באתגרים המדינים והבטחוניים הקשים. לא רק אחדות במלל. לא רק חבירה של כוחות פוליטיים שונים בעלי אמונוות שונות. נחוצה לנו אחדות אמיתית, אחדות הלבבות, פיוס לאומי.
לכולנו - גורל אחד. לילדינו - עתיד משותף. בנינו כאן כולנו מדינה יהודית ודמוקרטית, לאחר אלפיים שנות גלות ורדיפות. זהו המקום היחידי בעולם שבו היהודים יכולים להגן על עצמם בכוחות עצמם. יש לנו מדינה מהמתקדמות בעולם - במדע בטכנולוגיה, בחינוך, במשפט, בתרבות. אם לא נשכיל להתאחד - כל הדברים היפים שבנינו פה יעמדו בסכנה. בל נטעה - המשותף לנו, היקר לנו, הוא רב לאין שיעור מהמפריד בינינו, בשנים האחרונות הלכנו ושקענו במאבקים פנימים מיותרים. זהו הרגע לשנות כיוון. זו השעה לגלות בגרות ואחריות לאומית. אחריות כזאת גילו שמעון פרס - מנהיג רב זכויות ועתיר נסיון, ומפלגת העבודה כשהשכילו, לנוכח האתגרים, להתעלות מעל לחילוקי דעות ולשכל ידיים במאבק הלאומי לבטחון ולשלום.
האחדות שהושגה היא נכס לאומי ועל כולנו לעשות מאמץ כדי לשמור עליה מכל משמר.
הממשלה שאציג כאן הערב תזכה לאמון רחב של חברי הכנסת ושל הציבור. המצב הבטחוני חייב את החשת הקמת הממשלה, בכוונתי להמשיך בנסיונות לצרף סיעות נוספות לקואליציה, אני רואה חשיבות עליונה בכך שתוקם הממשלה הרחבה ביותר שניתן, כדי לקבץ יחד את כל הכוחות מול סכנות ואתגרים, מול סיכויים והזדמנויות.
במהלך המשא ומתן הקואליציוני לא הסכמתי לשום פסילה של אדם או של סיעה. כל מי שמוכן להירתם למאבקים שמכריעים שלפנינו להשגת בטחון ושלום לישראל ולצמצום הפערים בחברה - מוזמן להצטרף. בכוונתי לקיים קשר שוטף וערוצי מידע והיוועצות פתוחים גם עם סיעות שלא יצטרפו לקואליציה ועם ראש האופוזיציה כקבוע בחוק.
אני מאמין בדיאלוג מתמיד בין ציבורים, בנסיון להגיע להסכמות כאשר זה ניתן במקום לנסות להכריע איש את רעהו בעל עניין. צריך לדעת גם איך להתווכח: לשנות את תרבות השיח הציבורי, להוריד את הטונים, לנהוג זה עם זה בכבוד הדדי.
אני קורא גם לחברי הבית הזה - בואו נוכיח לעם שאפשר לנהוג גם אחרת: בדרך ארץ, ברוח טובה, בכבוד הדדי, בנימוס. אני משוכנע כי אם נשמש דוגמא לציבור - תהיה גם בעם רוח אחרת של פיוס ואהבת אחים.

חברי הכנסת,
קווי היסוד של הממשלה וההסכמים הקואליציונים מונחים לפניכם. קווי היסוד נוסחו מתוך נסיון לגבש הסכמה לאומית רחבה, על אף המודעות לחילוקי הדעות הקיימים בין מרכיבי הקואליציה. משימתה העליונה של הממשלה החדשה היא ביסוס בטחונה של ישראל, הקניית בטחון לאזרחי ישראל תוך מאבק נחרץ באלימות ובטרור וחתירה ליציבות. אני רוצה לפנות מכאן לשכנינו הפלסטינים: הסכסוך הממושך בינינו הסב סבל כבד לשני העמים. העתיד יכול וצריך להיות שונה. נגזר עלינו, על שני העמים, להיות יחד זה לצד זה, על אותה כברת ארץ קטנה. מציאות זאת אין ביכולתנו לשנות. אבל אני מאמין שביכולתנו, אם יהיה רצון בכך בשני הצדדים, לסטות מנתיב הדמים המר שבו אנו צועדים. ידנו מושטת לשלום. העם שלנו הוא עם שוחר שלום, אנו יודעים שהשלום כרוך בפשרות מכאיבות לשני הצדדים. למרבה הצער, על אף ויתורים משמעותיים בדרך לשלום שעשינו - כל ממשלות ישראל - בשנים האחרונות, לא גילינו עדיין נכונות לפיוס ולשלום אמת מצד שכנינו. בימים אלה חשוב להזכיר: ביסוד תהליך השלום עומד העקרון של פתרון מחלוקות בדרכי שלום תוך המנעות משימוש באלימות. על קיום עקרון בסיסי זה נעמוד בכל תוקף: אנו נתבע מן הפלסטינים לנטוש את דרך האלימות, הטרור וההסתה ומהרשות הפלסטינית לעמוד בהתחייבויותיה ולהיאבק נגד הטרור המכוון נגד ישראל, אזרחיה וחייליה. אנו ננהל עם הפלסטינים משא ומתן להשגת הסדרים מדיניים, אך לא תחת לחץ של טרור ואלימות. אני מכיר את המצוקות והסבל של העם הפלסטיני. אני מאמין שניתן להתקדם לשלום בהדרגה, מתוך גישה של כבוד הדדי ובניית יחסי אמון בין הצדדים. אנו מוכנים לבחון רעינוות שונים לקידום ההדברות והשלום ולהקלת המצוקה של העם הפלסטיני. אולם לא ניתן לעשות זאת תחת לחץ של טרור ואלימות. אם שכנינו הפלסטינים יבחרו בדרך השלום, הפיוס והשכנות הטובה הם ימצאו בי ובממשלה בראשותי שותף כן ונאמן.
שבענו קרבות ומלחמות שנכפו עלינו וכולנו יודעים להעריך את ערכו של השלום. הממשלה החדשה, על כל גווניה, נועדה לבטא כמיהה זאת לשלום ולפעול להתקדמות לעבר השלום באמצעות הסדרים מדיניים ריאליים. ברצוננו גם לבסס את השלום, השכנות הטובה ויחסי הנורמליזציה עם מצרים וירדן ולחתור לשלום אמת עם מדינות ערביות נוספות ובראשן סוריה ולבנון.
האיומים על ישראל ובטחונה מחייבים אותנו להערך לקראתם מתוך גישה אחראית ורצינית. איומים אלה מתווספים לתחושות הקשות שהן מנת חלקם של אזרחי המדינה כתוצאה מהמצב הבטחוני הקשה אליו נקלענו בחודשים האחרונים. הממשלה בראשותי תהיה מחוייבת לעשות כל אשר ניתן על מנת להחזיר את הבטחון והיציבות. אולם אין אנו משלים את עצמנו או את הציבור באשר לימים לא קלים שבוודאי עוד נדע. נזדקק כולנו לכוח עמידה ולגיוס כוח הרצון הלאומי שבו ניחן עמנו.
אני זכיתי לכהן בממשלותיו של מנחם בגין זכרונו לברכה שמנהיגותו היתה מופת של כבוד לאומי, עמידה איתנה וחתירה לשלום. יום לאחר הקמת המדינה, בשעה שקמו עליה להשמידה, אמר מר בגין את הדברים הבאים: "קשה היה להקים את מדינתנו אבל בוודאי יהיה עוד יותר קשה לקיים את מדינתנו... דרוש לנו, לכל אחד ואחת מאתנו, נשק נפשי, נשק העמידה ללא רתיעה... נשק העמידה ללא היסוס מול פני אבדות קשות, נשק העמידה ללא זעזוע מול פני מפלות מקומיות וכשלונות ארעיים, נשק העמידה ללא נסיגה מול פני איומים ומול פני פיתויים".
גם בימים הבאים נדרש לנחישות, יכולת עמידה ותעצומות נפש. גם בימים הבאים נוסיף להאמין כי אנו עתידים לחיות כאן בשלום עם שכנינו ולפעול למען עתיד טוב יותר לילדינו. הממשלה בראשותי תניף את דגל הציוונות: בחינוך, בקליטת העלייה ובהתיישבות.אני מאמין בכל לבי כי אין למדינת ישראל משאב יקר יותר מבני העם היהודי. נחזק את הקשר והזיקה ליהדות התפוצות, את החינוך הציוני במערכת החינוך שלנו. נפעל להבאת המוני עולים לישראל וקליטתם בה. עלינו לחנך את הנוער שלנו לערכים: לכבוד האדם, לשוויון בין בני האדם, לכבוד לאומי ולאהבת המולדת.
זמן קצר לאחר הקמת המדינה אמר ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל דוד בן גוריון זכרונו לברכה, שהייתה לי הזכות לעבוד במחיצתו למען בטחון המדינה, את הדברים הבאים: "מדינת ישראל לא הוקמה לשם עריכת קרבות וכיבושים צבאיים. היא לא נועדה אפילו להבטיח את השלום והרווחה של אזרחיה בלבד. על מדינת ישראל הוטלה תעודת זהות יחידה במינה - על כל פנים בתולדות ימינו אלה - אשר בלעדיה אין לה זכות קיום: בניין נשמות הארץ וקיבוץ גלויות ישראל, התיישבות ועלייה בקנה מידה גדול - אלה הם תפקידיה הראשיים של מדינתנו".
לא אצא ידי חובה מבלי להזכיר את דור ההורים והסבים שלנו, שחזון הציונות הביאם אל אדמת המולדת. כאן נטעו רגליהם והקימו בעשר אצבעותיהם מפעל התיישבות אדיר. נולדי וגדלתי בהתיישבות הזאת, במושב כפר מלל ואני חלק בלתי נפרד ממנה. היא חשובה למדינת ישראל ויקרה לי אישית, אעשה כל מאמץ לשמרה ולחזקה.
נפעל להעמקת היחסים המיוחדים עם ידידתנו הגדולה ארצות הברית ונשקוד על טיפוח וחיזוק הקשרים שבין מדינת ישראל לבין מדינות העולם.
מדינת ישראל היא מדינת חוק ודבר זה הוא ממקורות עוצמתה. ביצור שלטון החוק ושמירה על עצמאות המערכת השיפוטית הן מהערובות לקיום המשטר הדמוקרטי בישראל. על כולנו - כל חברי הממשלה - מוטלת החובה לשקוד על קיומו של ממשל תקין, מנהל ציבורי הפועל לרווחת האזרחים ולהקפיד שפעילותנו תהיה תמיד בגדרי החוק.
לצד החתירה לשלום, לבטחון וליציבות - תפעל הממשלה לטפל בענייני החברה והכלכלה, במצוקות של השכבות החלשות ובחיזוק הלכידות החברתית. אני רואה בחינוך כלי ראשון במעלה לצמצום הפערים בחברה וליצירת חברה שוויונית יותר.
הממשלה בראשותי תפתח דף חדש ביחסים עם אזרחי ישראל שאינם יהודים במטרה ליצור שותפות אמיתית ותחושת שוויון בין כל אזרחי המדינה. בהזדמנות זאת ברצוני לברך את ערביי ישראל לרגל חגם. כן ברצוני לברך בברכה מיוחדת את חברנו - השר סאלח טריף - השר הראשון בתולדות המדינה מקרב בני המיעוטים.
צמצום הפערים בחברה הישראלית, תלוי בין היתר, ביכולתנו להשיג צמיחה כלכלית לאורך זמן. במשק הישראלי מצויים הכוחות והכשרונות שביכולתם להבטיח את שגשוגה של החברה בישראל. תפקידה של הממשלה יהיה לאפשר להם להוביל את החברה בישראל לשגשוג כלכלי. שגשוג זה יושג רק אם ננהל תקציב מדינה אחראי, נפנה מקורות להשקעות בתשתיות ובחינוך, נפעל להקלת נטל המס המוטל אל אזרחי המדינה והרחבת בסיסו, נקדם הפרטה ושינויים מבניים.כך נבסס משק מודרני ופתוח שיוכל להשתלב ולהתחרות באופן מיטבי בכלכה העולמית. לצורך הגשמת מטרות אלה, בכוונתי להקים ולהפעיל קבינט כלכלי.

חברי הכנסת,
לכל ממשלה יש תכניות בתחום המדיני, הבטחוני הכלכלי והחברתי. אבל על כל ממשלה מוטלת, לפני הכל, אחריות עליונה לשמירה על נכסי הנצח של האומה המהווים את החוט המקשר של קיומנו הלאומי. ירושלים היא החלום הגדול אליו ייחלו והתפללו היהודים בכל הדורות. אם נפנה עורף לעברנו, לסמלינו ולקודשינו - נציב במו ידינו סימן שאלה על עתידנו וייעודנו. על כך אמר יגאל אלון זכרונו לברכה, מפקד הפלמ"ח והמבריק שבמפקדי מלחמת העצמאות: "עם שאינו מכבד את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל".
ירושלים היתה ותהיה בירת הנצח של העם היהודי. ירושלים השלמה והמאוחדת תשאר תמיד בריבונות ישראל. על מחוייבות זאת חזרו תמיד ראשי ממשלות ישראל בנאומי השבעתם ובהם ראש הממשלה המנוח יצחק רבין זכרונו לברכה. וכך גם על השבועה:
"אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני, תדבק לשוני לחיכי אם לא אזכרך, אם לא אעלה את ירושלים על ראש שמחתי".
עמדותי בעניין חשיבות רמת הגולן, בקעת הירדן ואזורי בטחון נוספים, בהם הוקמו ישובים יהודים בימי ממשלות ישראל השונו, ידועות, יחד עם זאת, אני מודע לכך שבממשלה החדשה קיימות גם עמדות אחרות, ובקווי היסוד של הממשלה נכתב כי במהלך כהונת הממשלה לא יוקמו התנחלויות חדשות.
גם ברגעים אלה, שיש להם מימד חגיגי, אנו זוכרים את הנופלים בכל מערכות ישראל את קורבנות הטרור ובני משפחותיהם. אני מבקש גם במעמד זה לבטא את מחוייבות הממשלה לעשות כל שביכולתה להביא לשחרורם של השבויים והנעדרים וכל מי שפעלו למען בטחון המדינה ולהחזירם לבתיהם.
אדוני היושב ראש, אני מבקש להציג עתה בפני הכנסת את הרכב הממשלה:
אריאל שרון - ראש הממשלה והשר לקליטת עליה.
שמעון פרס - סגן ראש הממשלה ושר החוץ
אליהו ישי - סגן ראש הממשלה ושר הפנים.
נתן שרנסקי - סגן ראש הממשלה ושר הבינוי והשיכון.
סילבן שלום - סגן ראש הממשלה ושר האוצר.
שמואל אביטל - שר בלי תיק (אחראי על תאום עניינים חברתיים).
אשר אוחנה - השר לעניני דתות.
דליה איציק - שרת התעשייה והמסחר.
בנימין בן אליעזר - שר הבטחון.
שלמה בניזרי - שר העבודה והרווחה.
ניסים דהאן - שר הבריאות.
צחי הנגבי - השר לאיכות הסביבה.
מתן וילנאי - שר המדע, התרבות והספורט.
רחבעם זאבי - שר התיירות.
סאלח טריף - שר בלי תיק.
רענן כהן - שר בלי תיק.
ציפי ליבני - שרה לשיתוף פעולה אזורי, התיק יוחזק לפי שעה בידי השרה ליבני וכמו כן ימסרו לטיפולה תחומי פעילות נוספים.
לימור לבנת - שרת החינוך.
אביגדור ליברמן - שר התשתיות הלאומיות.
עוזי לנדאו - השר לבטחון פנים.
דני נוה - שר בלי תיק (אחראי על תאום בין הממשלה לבין הכנסת)
אפרים סנה - שר התחבורה.
ראובן ריבלין - שר התקשורת.
מאיר שטרית - שר המשפטים
שלום שמחון - שר החקלאות ופיתוח הכפר.

חברי הכנסת,
המשלה שהצגעתי בפניכם זה עתה היא ממשלה מגוונת ביותר בייצוג זרמים ומגזרים שונים בחברה הישראלית. ממשלה קטנה והומוגנית יותר ניתן לנהל ביתר קלות, אבל אני חושש כי המחירים שהיה עלינו לשלם כדי לקיימה, בתחומים רבים, הינם כבדים ביותר.
אני יודע שיהיו קשיים, שיהיו מחלוקות. אני מקווה שנמצא בתוכנו את הכוחות ואת הסבלנות לחתור להסכמות ולשמור על האחדות הזאת. אם נעמוד ביחד "כאיש אחד בלב אחד" - נוכל לכל האתגרים שבפנינו.
אלה רגעים רבי משמעות עבורי. חיי הוקדשו לשרות המדינה וטבחונה. אני נכנס לתפקידי בחרדת קודש ורואה את עצמי כחוליה בשרשרת היסטורית של עם גדול. היום עיינתי בנאום ההשבעה השני של הנשיא האמריקני אברהם לינקולן, דברים שנישאו אמנם בנסיבות היסטוריות שונות, ביום 4 במרץ 1865, מבטאות במידה רבה את תחושותיי וכוונותיי עם כניסתי לתפקידי כראש ממשלה: "בלא נטירת איבה לשום אדם; ברגש נדיבות כלפי הכל; באמונה תקיפה בדרך הצדק, כפי שהנחיל לנו האל את היכולת להכיר את הצדק, הבה נתאמץ להשלים את המלאכה שבידינו;... לעשות כל מה שעתיד להצמיח לטפח שלום אמת בר קיימא בינינו לבין עצמנו, ובינינו לבין כל העמים".
אינני יכול לסיים את דברי בלי שאזכיר את רעייתי לילי זכרונה ברכה שיום הולדתה חל היום. לילי ליוותה אותי ותמכה בי בכל הרגעים, הקשים והמאושרים ובכל המאבקים, ברגע זה לילי חסרה לי ולבני משפחתי מאוד.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 2
ראש הממשלה החדש. שרון
צילום ערוץ 2
מומלצים