שתף קטע נבחר

אז בבית הספר

את היסטוריית ההצלחות של מכללת קונטיקט בכדורסל, אפשר לספור משנת 90' - אז הגיע לשם נדב הנפלד, שהחל מסורת של ישראלים במכללה, אותה המשיך בהצלחה דורון שפר. אמיר בוגן בדק איפה נמצאים חבריהם לקבוצה, וגילה שלרובם התהילה נגמרה במכללה

את דברי ימי קבוצת הכדורסל של מכללת קונטיקט, אפשר בעצם להתחיל לכתוב מעונת 89-90. עונת הפריצה של 'יוקון', שזכתה לראשונה בתולדותיה באליפות הביג-איסט באותה שנה, מיקמה אותה בצמרת כדורסל המכללות האמריקני לאורך העשור האחרון. מי שקיבע את מעמדה החדש של קונטיקט הצנועה ב-NCAA היה עוף מוזר בנוף הכדורסל האמריקני דאז, נדב הנפלד, שהצליח היכן שנכשל קליף רובינסון (מטובי שחקני ה-NBA כיום) לפניו.

היונה

'היונה' (כינויו של הנפלד ב'יוקון') מישראל בנתה לה קן בקמפוס בעיירה השלווה עד אותה שנה, סטורס, שהפכה לסניף של הכדורסל הישראלי בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, בניהולו של המאמן הכריזמטי, ג'ים קלהון. מאז הנפלד, שיחקו בקבוצה עוד שלושה ישראלים, גלעד כץ (90-92), אורי כהן מינץ (94-95) וכמובן, דורון שפר (93-96).

הישראלים החדשים

בתקופה ההיא, על רקע הצחיחות המקומית, לא היה כמעט אוהד כדורסל ישראלי שלא נשא את עיניו לקונטיקט, התרגש בעלייתה המטאורית והתאכזב בנפילותיה. ה'האסקיס' מקונטיקט הפכה לחלק מהתודעה הקולקטיבית של אוהדי הספורט בארץ. בדרך, התוודענו כולנו לשחקנים רבים, אלמונים יותר או פחות, כמעט ישראלים רק מתוקף חברותם בקבוצה. רגע לפני פתיחת טורניר אליפות מכללות (ממנו עלולה 'יוקון' להיעדר לראשונה מזה 11 שנה), הגיע הזמן לאוורר את הזיכרון ולבדוק לאן נעלמו כל החברה, מה הם עושים היום ולאן הובילו אותם החיים הפוסט-אקדמאים.

השנים הראשונות

למרות ההצלחה התקדימית בשנת 90', קשה להגיד שחבריו של נדב הנפלד בנו לעצמם קריירה דומה כאינדיווידואלים. סקוט בורל (89-93), ששיחק בהצלחה בשרלוט הורנטס והועבר ב-97' בטרייד לגולדן סטייט (תמורת דונלד רויאל מיודענו), היה אמנם לשחקן 'יוקון' היחיד שזכה באליפות ה-NBA במדי השיקגו בולס ב-98', אך שובת היום מכדורסל עקב פציעה. כריס סמית' (88-92), שהצליח מאוד בשלוש עונותיו כשחקן במינסוטה, התדרדר לאירופה ואף פגש את הנפלד בישראל, כשחקן מכבי רעננה ב-98'. מאז חזר לשחק ב-CBA (הליגה החצי מקצוענית בארה"ב שהתפרקה לאחרונה) ועתה הוא מחפש קבוצה. טייט ג'ורג' (86-90), הספיק לשחק בניו ג'רזי לפני שפרש ממשחק כדורסל לטובת עסקי נדל"ן ושידור משחקי מכללות ב-ESPN. ג'ורג' עוסק גם בפעילות צדקה והקים קרן לעידוד שחקני כדורסל צעירים.

ענקים באירופה

מי שכן מצליחים, בזירה האירופאית דווקא, הם הסנטרים, שלא כל כך בלטו בקולג'. רוד סלרס (88-92), שיחק בעבר באפס פילזן ומככב היום בווירטוס רומא האיטלקית. מחליפו בקונטיקט, דן סירוליק (88-92) הוא אחד השחקנים המצטיינים בליגה הצ'כית, עם קבוצתו יו.אס.קיי פראג. המחליף שלו בקונטיקט, הענק הגרמני מארק סור (88-91) שיחק במספר קבוצות בגרמניה ואף בבנטון טרוויזו מאיטליה (96'). היום תמצאו את ה-2.15 מ' שלו בהמבורג.

על ספסל הנאשמים

את טוראינו ווקר (89-93), לעומת זאת, אפשר לבקר, אם תרצו, פעם בשבוע, בכלא שיקומי בפלורידה, שם הוא שוהה מאז ספטמבר 98 ועד לשחרור הצפוי במאי השנה. ווקר עזב את קונטיקט לאחר משחק הפתיחה של עונת 93' ונעלם. אסיר מספר 11191X, שהמיר את ספסל הלימודים והמחליפים בספסל הנאשמים, נעצר ארבע שנים לאחר מכן על ידי המשטרה, בעת שניסה למכור קילוגרם וחצי של קוקאין לשוטרת חרש. מי שפנה לכיוון ההפוך, הוא ג'ון גווין (87-91) שפרש מכדורסל ומשמש היום כקצין מבחן במטרת העיר מידלטון, קונטיקט.

בית שפר

במשך שלוש שנותיו בקונטיקט, חסה דורון שפר בצילם של שני סופרסטארים שדחקו אותו מעט מאור הזרקורים. דוניאל מרשאל (91-94) וריי אלן (93-96) הם השחקנים שעשו את זה ובגדול גם כמקצוענים. דוניאל מרשאל (28, 2.07 מ') נבחר רביעי בדראפט 94' על ידי המינסוטה טימברוולבס. מרשאל התקשה לשחזר את יכולתו מהקולג' והועבר לגולדן סטייט ווריורס ומשם הקיץ ליוטה ג'אז. העונה, הוא שחקן מוביל ביוטה (13 נקודות ושבעה ריבאונדים למשחק), ונראה שמצא בית חם בסולט לייק סיטי.

הכוכב

מי שהצליח עוד יותר ונחשב כרגע לתוצר המוצלח ביותר של קלהון, הוא ריי אלן. אלן (26, 1.95 מ') נבחר חמישי בדראפט ה-NBA 96' על ידי מינסוטה ונשלח מיד למילווקי באקס. בחמשת עונותיו במילווקי, הוכיח עצמו אלן כאחד הקלעים האיכותיים בליגה. העונה הוא קולע 21 נקודות למשחק ומוביל את מילווקי לראשות בית המרכז. שותפו לחדר בקונטיקט, טרוויס נייט (92-96) הצליח פחות ושוהה כעת בקצה הספסל של הניו יורק ניקס. למעמד דומה זוכה קוין אולי (91-95) בפילדלפיה 76'.

הגברים שאיתן

ג'ף קלהון (92-94), הבן של…, אולי לא גרם לאבא להיות גאה ביכולותיו ככדורסלן, אך העמיק את אחיזתו בקבוצה, כשהתחתן עם המזכירה האדמיניסטרטיבית של קונטיקט. קייל צ'פמן (95-97), קשר גם הוא את גורלו עם בנות המכללה, כשהצטרף כשחקן אימון בקבוצת הנשים המצוינת של 'יוקון'. דוני מרשאל ובראיין פייר (91-95) וקירק קינג (93-97) משחקים בקבוצת החובבים המקומית, קונטיקט פרייד כמו רבים אחרים ובינהם, ריקי מור (95-99), שעבר לוורצבורג מגרמניה ורודי ג'ונסון (91-96) שמככב בטורקו הפינית. בו ווילינגהאם (91-95) זכה להצלחה דומה, קרוב יותר לשפר, בקבוצת אל-צדאקה מהליגה הלבנונית.

הטרגדיות

שני סיפורים עצובים מלווים את החבורה העליזה בדרך כלל של 'יוקון'. סטיב אמט (93-94), סיים את קריירת הכדורסל שלו, לאחר ששיחק רק שני משחקים בקונטיקט. אמט נפצע בתאונת דרכים, כבר בעונתו הראשונה בקבוצה והיום הוא משמש כמחנך ומרצה כנגד נהיגה במצב שיכרות. טרגדיה קשה לא פחות עברה על אריק הייוורד (92-96). היוורד נאלץ לפרוש מכדורסל מוקדם מן הצפוי כדי לטפל באחיו הצעיר, צ'רלס, שחקן שנה ראשונה במכללת שרלוט, שחלה בלוקמיה. באפריל 99' עבר צ'רלס ניתוח השתלת מוח עצם, שתרם לו אריק אך ההשתלה נכשלה וצ'רלס נפטר חמישה חודשים לאחר מכן.

דור ההמשך

לא נעים, אבל באותה תקופה בערך חגגו ראשמל ג'ונס ואנטריץ' קלייבר (95-99) אליפות מכללות היסטורית עם היורשים של שפר ושות', ריצ'רד המילטון וחאליד אל אמין. השניים אולי לא הצליחו כל כך כשחקני כדורסל, אך נתגלו כראפרים מוכשרים ואף הוציאו ביחד אלבום בשם "Shock the World". אם לאלן אייברסון אז גם להם מותר להשתעשע מעט. בטח כשקלהון, מאמן קונטיקט החל מ-1986, כבר לא יושב להם על הראש. היום הוא עושה את זה לחבורה חדשה של שחקנים צעירים – דור ההמשך של מורשת הנפלד, שפר והחברים.לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום allsport
שפר. כינור שני
צילום allsport
צילום allsport
קלהון. 15 שנים ביוקון
צילום allsport
צילום allsport
אלן. הכוכב הגדול בתולדות `יוקון`
צילום allsport
מומלצים