שתף קטע נבחר

פרנקל: המשק האמריקני בריא וחזק

עם-זאת, הנגיד לשעבר חושש מהשפעה פסיכולוגית: אנשים רואים את הכותרות האדומות, ומתמלאים פחדים. עלולה להיווצר דינמיקה שלילית - משוק המניות למשק

שעות אחדות אחרי שמדד מניות הטכנולוגיה הנסחרות בבורסת נאסד"ק ירד בכ-6% ושעות לפני פתיחת הבורסות האמריקניות אתמול (ג'), לא איבד הנגיד לשעבר, פרופ' יעקב פרנקל, את האופטימיות שלו.
פרנקל, בעבר גם הכלכלן הראשי של קרן המטבע הבינלאומית והיום נשיא מריל-לינץ" הבינלאומית, אמר אתמול, בשיחה מלונדון: "אני נשאר אופטימי". לא אופטימי עיוור, מסביר פרנקל, לא "שוטה הכפר", אבל כן, בהחלט אופטימי. האמון הבסיסי של פרנקל ב"איתנותו של המשק האמריקני" לא נשבר, אפילו כשהנאסד"ק כן נסדק ואפילו אחרי שהמדד המכובד המייצג את שערי המניות של כ-500 החברות הגדולות בארה"ב הידרדר משיאו ביותר מ-22% ותויג רשמית כ"דובי".
השווקים הפיננסיים, לדעת פרנקל, מגיבים עכשיו לזרם של אזהרות-רווח שמפרסמות החברות שמניותיהן נסחרות בבורסות. האזהרות משקפות תחזיות גידול צנועות בהרבה מאלו שהופרחו בעבר. זהו תהליך של התאמה למציאות: "יוצא אוויר מהבועה של נאסדא"ק", אומר פרופ" פרנקל. הירידות החריפות בשערי המניות הן, להגדרתו, "תיקון הכרחי ומחויב מציאות".

מנווטים לחוף מבטחים

לו בכך נגמר העניין, היה פרופ' פרנקל רגוע. אלא שהוא חושש מההשפעה "פסיכולוגית בעיקר" שתהיה לנפילות בבורסות על הצד הריאלי של הכלכלה האמריקנית, וגם העולמית. "האנשים רואים את הכותרות האדומות, רואים את סוחרי הבורסה המדברים על שחיטה ודם וסכינים נופלות, ומתמלאים פחדים. פה עלולה להיווצר דינמיקה שלילית - משוק המניות למשק". כדי לעצור את ה"פאניקה שאליה נכנסים השווקים הפיננסיים, הנוהגים לפעמים כעדר", מסביר פרופ" פרנקל, מפעיל כבר עכשיו הממשל האמריקני שני כלי התערבות חזקים: הנגיד אלן גרינספאן מוריד את הריבית, וככל הנראה ימשיך להוריד אותה בקצב מזורז, והנשיא בוש מביא לאישור הקונגרס הצעה להפחתת מסים מאסיבית. פרופ" פרנקל: "להפחתת הריבית והקלות המס יש לא רק השפעה מדרבנת על הפעילות הכלכלית בארה"ב, אלא גם השפעה על הלך הרוחות שם. האזרחים רואים שהגה המשק לא נזנח לנפשו ושקברניטים אחראים אוחזים בו ומנווטים אותו לחוף מבטחים".

חולשה, לא מחלה

אי-אפשר למנוע, אומר פרנקל, האטה בצמיחת ארה"ב ואירופה השנה; לפי התחזיות המעודכנות של מריל-לינץ", יגדל התוצר המקומי של אמריקה רק בכ- 2% השנה. אך השנה הבאה כבר נראית הרבה יותר טוב: התאוששות וחזרה לחיים כלכליים מלאים.
המשק האמריקני, לדעת פרופ" פרנקל, לא חולה ולא נסוג. בענפים מסוימים מורגשת "חולשה", ובענפים אחרים נמשכת ההתרחבות.
מספר מקומות העבודה החדשים אף גדל מעבר לחזוי. פרופ' פרנקל: "הגמישות הטבעית של אמריקה תנצח".
באשר לישראל, עצתו של פרופ" פרנקל חדה: "המבחן של היציבות, הרצינות והאחראיות הכלכלית של ממשל שרון יהיה בשמירה קפדנית על יעד הגירעון התקציבי, 1.75% מהתוצר המקומי והסרת העול של החקיקה הכלכלית הפרטית".

לפנייה לכתב/ת
פרנקל. בהחלט אופטימי
מומלצים