שתף קטע נבחר

מרדכי הורשע בביצוע מעשים מגונים בכוח

שר הביטחון לשעבר הורשע בשני מקרים של מעשה מגונה בכוח בקצינה שהיתה תחת פיקודו, וכן במעשה מגונה בפעילה פוליטית. הוא זוכה מהאישום השלישי, בתלונה שהגישה נגדו פקידה במשרד התחבורה. השופטים: נתנו אמון בעדות המתלוננות. מרדכי: אערער על ההחלטה ואלחם להוכחת חפותי. פסק הדין המלא: בקישורים מימין

בית משפט השלום בירושלים הרשיע אתמול (ד') את השר לשעבר יצחק מרדכי בשני מעשים מגונים בכוח, ובמעשה מגונה. הוא זוכה מאישום אחד של מעשה מגונה בכוח (לקריאת פסק הדין המלא - ראה בקישורים לכתבה מצד ימין).
פרקליטיו של מרדכי הודיעו שהוא יערער על ההחלטה לבית המשפט המחוזי. הטיעונים לעונש יישמעו בפני בית המשפט ב-18 באפריל. מרדכי ביקש להשעותו מהכנסת עד להכרעה בערעור.

המתלוננת א': "אין סיבה לא לסמוך עליה"

מרדכי הורשע במעשה מגונה בכוח במתלוננת א', שהיתה קצינה בלשכתו כשהיה אלוף פיקוד הצפון. מדובר בשני מקרים שונים, שאירעו בחוות "בת-יער" בצפון, ובדירתו בנתניה. כמה אישומים בנוגע למתלוננת זו בוטלו מחמת התיישנות.
השופטים תיארו בהכרעת הדין את א' במילים חמות: "עדותה של א' הותירה רושם חיובי. עדותה היתה מדודה ושקולה, לא ניכרו בה סימנים למגמתיות או מניפולטיביות. בבית המשפט היא אמרה דברים נוגעים ללב שנשמעו, הוקלטו ונרשמו בקול רועד עם בכי. לא' לא היה רצון ואין לה רצון לפגוע בנאשם ולהעליל עליו. כאשר ניסה החוקר לברר אם היה משהו חמור יותר (אונס) שללה זאת והבהירה שוב ושוב שלא הוריד לה את הבגדים, לא היכה ולא היה אלים. להיפך, היא עוד מייסרת את עצמה בהלקאה עצמית שמא הוליכה אותו שולל".
לסיכום, קובעים השופטים, "א' עשתה רושם חיובי, גרסתה אמינה ואין סיבה שלא לסמוך עליה". יצוין שבאישום זה זוכה מרדכי מחמת התיישנות מעבירות "נגיעות ברכב" שיוחסו לו בכתב האישום.

המתלוננת נ': "דברי מרדכי אינם מתקבלים על הדעת"

במקרה שני הורשע מרדכי בביצוע מעשה מגונה בנ' - פעילה פוליטית שהגיעה לדירתו. באישום זה קובעו השופטים כי הם מעדיפים את גרסתה של נ' על פני זו של מרדכי. "נ' השאירה בעדותה רושם אמין ביותר. התרשמנו כי מדובר בעדה נבונה בטוחה בעצמה, אשר העידה בגילוי לב ומבלי להפריז בתיאור הדברים. נ' תיארה את הדברים באופן ברור והגיוני. דברים בהם לא היתה בטוחה היא ציינה זאת מפורשות".
לעומת זאת באישום זה מתחו השופטים ביקורת על התנהגותו של מרדכי וציינו: "בהתנהגותו, כופה הנאשם עצמו מתוך חוסר אכפתיות לרצונה של אשה. הנאשם אינו טורח לברר אותה הסכמה, אלא משכיב עצמו על זו שהוא מעוניין בה, ומבצע בה מעשים על רקע מיני, תוך אדישות לרצונה, ללא כל בירור אותה 'הסכמה' ועל אף הבעת התנגדות מפורשת". השופטים דחו את כל טענותיו של מרדכי ואמרו כי טענתו שהתחמק ממתן תשובות במשטרה כדי להגן על נ' אינה כנה. "דברים אלה כשהם נשמעים מפיו של אדם הנאבק על עתידו, אינם מתקבלים על הדעת, כשמדובר בהגנה על מי שהגישה נגדו תלונה בגינה הוא עומד לדין".

המתלוננת ש': "אין בידנו לקבוע את תיאור האירועים"

מרדכי זוכה מכל האישומים לגבי המתלוננת ש' במשרד התחבורה, שבגין תלונתה נפתחה החקירה בפרשה. עם זאת בניגוד לגרסת ההגנה לפיה ש' היא "שקרנית שהעלילה עלילה על מרדכי", מבקשים השופטים להבהיר במפורש כי דחיית גרסתה של המתלוננת ש' "לא באה מתוך קבלת גרסת הנאשם מחד ודחיית גרסת ש' מאידך. אלא זו תולדה של סתירות רבות... מדובר בסיטואציה שאין בידנו לקבוע את תיאורם של אירועים, במידה קרובה ככל שניתן לאופן בו התרחשו ברמת הוודאות הדרושה, דהיינו מעבר לכל ספק סביר".
לדבריהם, "לגירסה כי תלונתה של ש' מקורה בעלילה המונעת על ידי כוחות זרים, לא בא כל נדבך שהוא, ולו נדבך רעוע, פרט להשלכתה לחלל האוויר".
בתחילת פסק הדין אמרו השופטים על מרדכי: "התרשמנו כי הנאשם הנו אדם בעל אישיות דומיננטית וכריזמטית אדם חם, לבבי ומתחשב. הסובבים אותו העריכוהו לא רק בשל דרגותיו ומעמדו אלא גם בשל אישיותו".

מרדכי: "אני מתכוון להילחם עד כלות נשמתי"

מרדכי אמר בתגובה: "האישום העיקרי שהניע את כל התהליך - זוכיתי ממנו. אני מתכוון להילחם עד כלות נשמתי בכל המהלכים המשפטיים כדי להוכיח את חפותי, ואני מאמין שאעשה זאת". עורך דינו של מרדכי, יאיר גולן, אמר כי "המשטרה והתקשורת הביאו את המתלוננות האחרות לבית המשפט, למרות שהן לא רצו בכך".
שמעון משה, ידידו של מרדכי מתקופת הצבא: "כל אחד מאיתנו בוחר חברים על בסיס היכרות אישית, לא שמועות. אני יכול להעיד כחבר וכמי שראה אותו במשרדי הממשלה, כי ההשקעה, האכפתיות וההקרבה שלו בתפקידו הציבורי עוררו הערצה. רבים עברו את צה"ל ועברו עבירות דומות ואף אחד לא פתח את הפה. כמי ששירת בצה"ל לא אחת היינו עדים לנורמות אחרות. הבן-אדם קיבל עונש מאז יצאה הפרשה לאור, רואים זאת על פניו. בכל החלטה שיקבל - אנו מאחוריו".
חמותה של נ', אחת משתי המתלוננת שבגין תקיפתן הורשע מרדכי, אמרה ל-ynet: "אני מקווה שאחרים ילמדו לקח ולא יעזו לעשות דברים כאלה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
מרדכי עם מתן הכרעת הדין
צילום גלי תיבון
מומלצים