שתף קטע נבחר

הושגה פשרה עם העבודה; רוב גדול לחוק התקציב

חוק התקציב וחוק ההסדרים צפויים לעבור ברוב גדול לאחר ששר האוצר הגיע לפשרה עם מפלגת העבודה. כתוצאה מכך לא יוקפאו חוקי ההטבות לנגב והעבודה תצביע בעד חוק משפחות ברוכות ילדים

חוק ההסדרים וחוק התקציב יעבור בכנסת ברוב גדול, לאחר שהיום (ב') הוסר המכשול העיקרי - התנגדותה של מפלגת העבודה. במסגרת הפשרה שהושגה בין ראש הממשלה אריאל שרון, שר האוצר סילבן שלום, שר החוץ שמעון פרס ויו"ר סיעת ישראל אחת, ח"כ אופיר פינס, הוחלט כי העבודה תצביע בעד חוק משפחות ברוכות ילדים, ובתמורה לא יוקפאו חוקי הנגב, ביניהם החוק שיזם ח"כ ויצמן שירי, לגבי פטור ממס לתושבי הנגב. סיעת העבודה הצביעה בעד הצעת הפשרה הזו, מלבד שר האוצר לשעבר, אברהם (בייגה) שוחט, שנמנע בהצבעה.
ההצבעות על חוק ההסדרים וחוק התקציב החלו היום ויימשכו עד ליום ד' אחר הצהריים. שר האוצר סילבן שלום נפגש בימים האחרונים עם חברי סיעות הבית והגיע לפשרות שיאפשרו את הצבעת של יהדות התורה, עם אחד, מפלגת העבודה וש"ס בעד חוק התקציב וההסדרים.

מפלגת העבודה בעד חוק משפחות ברוכות ילדים

"ילד חרדי רעב הוא ילד רעב, ילד ערבי רעב הוא ילד רעב, אני לא עושה כאן חשבוונת מפלגתיים", הסביר השר פרס את הפשרה בקשר לחוק משפחות ברוכות ילדים. זאת לאחר שבעבר התנגדה מפלגת העבודה לחוק משפחות ברוכות ילדים.
בעקבות הפשרה יצומצמו שלושת חוקי הנגב. חוק מענק הדיור של ש"ס יוקפא. שני החוקים האחרים צפויים לעבור ברוב של 70 עד 80 חברי כנסת, במסגרת חוק ההסדרים והתקציב. החוק של ח"כ ישראל כץ, העוסק בהטבות מס, צומצם כך שיכלול את מי שמרוויח עד 15 אלף שקל במקום עד 35 אלף שקל כפי שרצה. החוק של ח"כ שירי, המציע פטור ממס, צומצם ל-32% פטור ממס במקום 38%.
גם אם ש"ס תחליט בעקבות כך להצביע נגד התקציב, עדיין יהיה לו רוב בכנסת, אולם ש"ס השיגה פשרה שחלה גם על שאר המפלגות, לפיה התקציב יעבור כעת ובמהלך חצי השנה הקרובה יידונו כל הצעות החוק שהוקפאו.
הכנסת הצביעה הבוקר בקריאה ראשונה בעד ביטול סעיפים נוספים בחקיקה הפרטית, בחוק ההסדרים. מדובר ב-12 חוקים שעלותם למעלה מ-2.5 מיליארד שקל, בינהם חוקים העוסקים בתחבורה, חקלאות, תכנון ובנייה, מיסוי מקרקעין וגז טבעי, שכונו "הצעות החוק הפופוליסטיות".
נציגי ארגונים רבים הגיעו הבוקר לכנסת, במטרה ליצור לובי לענייניהם. חלקם הגיעו ביוזמה פרטית וחלקם ביוזמת חברי הכנסת המנסים לקדם את הצעות החוק שלהם.
ראשי הרשויות בנגב, שהשביתו את היישובים היום, הפגינו מחוץ לכנסת וייפגשו מאוחר יותר עם יו"ר הכנסת אברהם בורג. נציגי ארגוני נכים כגון אקי"ם הגיעו במטרה לשכנע את חברי הכנסת להצביע בעד הצעות חוק העוסקות במתן קצבאות לנכים. נציגי סטודנטים הגיעו כדי להחתים חברי כנסת נגד ביטול חוק השאלת ספרים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפשרות יאפשרו הצבעה בעד חוק התקציב
שלום. נפגש עם כולם
מומלצים