שתף קטע נבחר

יהודי מהקריות חשוד ברצח הקב"ט של מנרה

תושב קריית-אתא, ששירת ביחידה מובחרת, חשוד שרצח את רכז הביטחון של קיבוץ מנרה, יצחק קברטץ, לפני כעשרה ימים. החשד: לאחר הרצח הוא גנב, בסיוע שבעה ערבים ישראלים, 60 רובים ממחסן הנשק של הקיבוץ - ומכר אותם לפלסטינים תמורת יותר מחצי מיליון שקל

תושב קריית-אתא, בן 42, ששירת ביחידה מובחרת וסודית בצה"ל כקצין במיל', הוא החשוד ברצח רכז הביטחון של קיבוץ מנרה, יצחק קברטץ ז"ל, לפני כעשרה ימים. שמו של החשוד, שכבר ביצע שיחזור של הרצח, אסור בפרסום. הוא חשוד גם בכך שגנב, יחד עם שבעה ערבים ישראלים, כ-60 רובים ממחסן הנשק של הקיבוץ, ומכר אותם לפלסטינים בשטחים. המשטרה מעריכה כי המעצר מנע מעשי שוד ורצח נוספים, שכן החשוד תכנן להמשיך בפעולותיו. בעבר הוא שימש בתפקיד ביטחוני בגבול הצפון ונעצר כיוון שהבריח סמים לישראל.
יו"ר מפלגת חרות, חבר הכנסת מיכאל קליינר, אמר בתגובה למעצר כי יש להטיל עונש מוות על אזרחים ישראלים שסוחרים בנשק עם הרשות הפלסטינית. קליינר אמר כי "מי שמוכר נשק לאוייב, דינו כדין אדם הבוגד במדינה וצריך למצות עימו את מלוא הדין".

מנהל עבודה בכיר

פרטי החקירה הותרו אמש (א') לפרסום על ידי המשטרה. החקירה המאומצת נוהלה על ידי חוקרי מרחב הגליל של המשטרה בשיתוף עם השב"כ.
מהפרטים שהותרו לפרסום עולה כי החשוד ברצח שימש כמנהל עבודה בכיר בחברה קבלנית שעסקה בהקמת גדר המערכת עם לבנון, ליד קיבוץ מנרה. במהלך עבודתו יצר החשוד קשרי ידידות קרובה עם יצחק קברטץ, ששימש כרכז הביטחון של הקיבוץ, ועם אנשי ביטחון נוספים. על-פי עדויותיהם של חברי הקיבוץ, הפך החשוד לבן בית בקיבוץ, ואכל עם חברי הקיבוץ לעתים קרובות בחדר האוכל.
לטענת המשטרה, החשוד ברצח רקם מזימה: לרצוח את קברטץ ולשדוד את חדר הנשק של הקיבוץ. לפי הערכת המשטרה, החשוד היה נתון בקשיים כלכליים והחליט לבצע את הרצח כדי לשדוד את הרובים ולמכור אותם.

התמורה: למעלה מחצי מיליון שקלים

הרצח בוצע ביום חמישי בערב, לפני כעשרה ימים. לפי החשד, מייד לאחר מכן ניגש החשוד ברצח עם שבעה מעובדיו - כולם ערבים ישראלים מהכפר סאלם שליד צומת מגידו - אל מחסן הנשק של הקיבוץ. בעזרת המפתחות שלקחו מקברטץ, הם רוקנו את מחסן הנשק ולקחו 60 רובים מסוג M-16. הפועלים הערבים העמיסו את כלי הנשק על רכבם, והעבירו אותם לג'נין בתמורה לכ-600 אלף שקלים, שרובם נתפסו אצל החשוד ברצח.
קצה החוט שהוביל את החוקרים לחשוד היה רישום שיחות הטלפון הסלולרי של קברטץ, שהובילו לחשוד, שלו הרשעה קודמת בעבירת סמים. יחד עמו עצרו החוקרים את שבעת הפועלים הערבים. מהמשטרה נמסר כי בחקירתם הודו הפועלים גם במספר גניבות נשק שביצעו בעבר ממחנות של צה"ל, ביחד עם היהודי, שאף ישב בכלא שלוש שנים בשל סחר בסמים.

"כואב לדעת שיהודי ירה בדם קר בראשו"

אתמול אחר הצהרים באו חוקרי מרחב הגליל לקיבוץ מנרה וכינסו את חברי הקיבוץ בחדר האוכל, כדי לעדכן אותם בפרטי החקירה. חברי הקיבוץ יצאו נסערים. אחד מהחברים, ויקטור בר, אמר: "שבועיים אנחנו במתח, ועכשיו, כששמענו את העובדות, זה כואב לדעת שיהודי ירה בדם קר בראש של חבר שלנו. כואב לי שהוא נרצח בזמן שהגן על הקיבוץ, ואנחנו לא ידענו, ולא יכולנו לעזור".

החשודים הנוספים

סוכנות עתי"ם מוסיפה: שלושה מהעצורים הם אחים וחשוד נוסף הוא בן דודם. האחים העצורים הינם בני 36 ,33 ו-37. אח נוסף שהיה עצור - שוחרר. דודם של שלושת האחים סיפר על נסיבות מעצרם: "נדהמנו מהדרך שבה הגיעו כוחות הביטחון לכפר. היו שוטרים, שוטרי יס"מ, משמר הגבול ושב"כ ומסוק שחג מעל הכפר.
הדבר היה בשבוע שעבר והשוטרים וכוחות הביטחון נשארו בכפר כשלוש שעות. הם ערכו חיפושים ולא מצאו דבר. אנו משפחה טובה ומוכרים לכוחות הביטחון מאז קום המדינה. אחד מאחיהם של שלושת האחים משרת כיום בצה"ל בחטיבת גבעתי", סיפר הדוד.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 2
יצחק קברטץ. תעלומת הרצח פוענחה
צילום ערוץ 2
צילום רפרודוקציה עמיקם חורש באדיבות מולטיקאם
החשוד ברצח
צילום רפרודוקציה עמיקם חורש באדיבות מולטיקאם
צילום ערוץ 2
מחסן הנשק
צילום ערוץ 2
מומלצים