שתף קטע נבחר

צוות המטוס האמריקני המריא הביתה

אנשי הצוות זכו לארוחה אמריקנית ראשונה שכללה, איך לא, פשטידת תפוחים. מטוס של הצי האמריקני הטיס את אנשי הצוות בחזרה לארה"ב

עשרה ימים אחרי נחיתת החירום בדרום סין, שוחרר צוות מטוס הביון האמריקני, בעקבות התנצלות כפולה של הממשל האמריקני. הצוות הגיע הבוקר (יום ה') לבסיס האמריקני בגואם, משם יצא בטיסה הביתה לארצות הברית.
אנשי הצי המשוחררים ירדו מכבש המטוס לקול מחיאות כפיים של קהל חיילים ואזרחים אמריקנים שניצבו לא הרחק. גורמים בצי מסרו כי במהלך שהותם הקצרה בגואם, זכו המשוחררים לארוחה 'אמריקנית' ראשונה מזה זמן רב, שכללה סטייק ופשטידת תפוחים.
הסינים הסכימו אמש לשחרר את 24 אנשי צוות מטוס הביון לאחר שהאמריקנים הביעו צער על מותו של הטייס הסיני ועל כך שמטוסם חדר למרחב האווירי של סין ללא אישור. בעקבות ההתנצלות האמריקנית הבטיחה ממשלת סין כי אנשי צוות המטוס, שמעוכבים באי היינאן, ישוחררו.
נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש, הצהיר אתמול, במסיבת עיתונאים שכינס בבית הלבן: "אני שמח לבשר לעם האמריקני שאנו מתכוננים לחזרתם הקרובה של טייסינו. השגריר האמריקני בסין קיבל אישור רשמי מממשלת סין, על פיו צוות המטוס יורשה לעזוב".
בוש חזר על הבעת הצער על אובדן חייו של הטייס הסיני שנהרג כתוצאה מההתנגשות עם מטוס הביון האמריקני. כמו כן סיכם בוש כי "המצב היה קשה לשתי המדינות. אני מעריך את עבודתו של שגריר ארה"ב בסין, ג'וזף פרוהר, ואת כל האנשים שעמלו קשות כדי להביא לפתרון המצב. אני גאה בצוות המטוס ומצפה בקוצר רוח לראותם בבית".
שר החוץ הסיני טאנג ז'יאקוסאן אישר כי צוות מטוס הביון האמריקני ישוחרר לאחר שייעשו כל הסידורים הטכניים הדרושים להטסתו לארה"ב.
אנשי הצוות של מטוס הביון מסוג EP-3E הוחזקו באי הסיני היינאן במשך עשרה ימים, לאחר שביצעו נחיתת חירום במקום, בעקבות התנגשות במטוס קרב סיני. הטייס הסיני נהרג כתוצאה מההתנגשות.
שר החוץ הסיני הסביר כי סין משחררת את העצורים מטעמים הומניטריים. לדבריו, סין מעריכה מאוד את היחסים עם ארה"ב והיא מבקשת מארה"ב לשתף פעולה כדי לפתור את המשבר ולא לעשות דבר שיפגע ביחסים בין המדינות.
סוכנות הידיעות הסינית פרסמה מוקדם יותר כי שגריר ארה"ב בסין, ג'וזף פרוהר, העביר לשר החוץ הסיני מכתב , על פיו ארה"ב "מצטערת מאוד על התקרית. אנא העבר לעם הסיני ולמשפחת הטייס ואנג ויי, שנהרג בהתנגשות, שאנו מצטערים מאוד על אובדנם".
סין האשימה את המטוס האמריקני בחדירה לא חוקית למרחב האווירי שלה, ללא קבלת אישור מראש.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום סי אן אן
המטוס ממתין לצוות האמריקני בשדה התעופה
צילום סי אן אן
צילום סי אן אן
אנשי הצוות עולים למטוס
צילום סי אן אן
מומלצים