שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ערפאת: "לא ישנתי כל הלילה בגלל ההפצצות"
  יושב ראש הרשות הפלסטינית ממשיך במאמציו לשקם את מעמדו בדעת הקהל הישראלית. אתמול הוא נועד עם השר לשעבר יוסי ביילין. באופן נדיר, הוא הזמין את הכתבים הישראלים לארוחת צהריים - וניסה לשכנע את המסובים לאכול כמה שיותר. מהסוגיות הקשות שעל הפרק הוא העדיף להתחמק

  לאחר יותר משנה, נפגשו אתמול (ד'), השר לשעבר יוסי ביילין ויושב ראש הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת. ביילין, שרקם את הסכם אוסלו לפני יותר משבע שנים, ראה בחודשים האחרונים את מעשה ידיו קורס. הפגישה עם ערפאת, הסביר, היא חלק מניסיון לשקם את האמון בין הצדדים, שקרס לחלוטין. בפגישה השתתף גם ד"ר רון פונדק, שהיה ממנסחי ההסכם.
  גם ערפאת עצמו מנסה לעשות צעדים בכיוון חידוש ההידברות, בצד הלחימה. המפגש היה החמישי שלו עם נציגים ישראלים בשבועיים האחרונים. קודם לכן נפגש ערפאת עם חברי הכנסת של חד"ש, עומרי שרון, חבר הכנסת יוסי כץ וחברות הכנסת קולט אביטל, נעמי חזן וזהבה גלאון.
  מרבית המפגשים הללו נערכו ביוזמת ערפאת, שמעוניין מאוד לשפר את תדמיתו הקורסת בעיני דעת הקהל הישראלית, בעיקר בקרב מחנה השמאל. אתמול, באופן חריג מאוד, אולי לצורך מימוש המטרה הזו, הוא איפשר גם לשלושת הכתבים הישראלים שהתלו לביילין להצטרף לארוחת הצהריים שערך עבורו.
  במרכז החדר הוצב שולחן גדול, מכוסה מפה לבנה, עמוס בכל טוב: אורז עם בשר כבש בקינמון, סלטים קצוצים דק, חומוס, פירות וכנאפה. ערפאת, שופע חיוכים, ניסה לשכנע את המסובים לאכול כמה שיותר.
  "ניסיתי פעם ללמוד עברית", סיפר, "בעת ששירתתי בצבא במצרים - אבל הפסקתי". הוא אמר כי יחסית למקומות אחרים ברשות הפלסטינית, מצבה הכלכלי של רמאללה שבה נערכה הפגישה שפיר - "אולם בית ג'אלה סובלת מאוד בגלל ההפצצות הישראליות".
  כשביילין ניסה לפתח שיחה על הריבונות על הר הבית - ערפאת הקשיב בקשב רב, נראה מעט כעוס, ולא אמר דבר בנושא. ניכר בו שהוא מעדיף שלא לגעת בנושאים רגישים בארוחה.
  במקום זאת, ערפאת ניסה לרצות את הכתבים. הוא חייך, לחש דבר מה לאחד הקצינים תוך שהוא מצביע לעבר הכתבים, וכעבור כמה דקות חזר הקצין עם שני מעילים רקומים - בעבור כתבת הערוץ הראשון קרן נוייבך וכתבת ynet. "יש חשיבות רבה לכבודה של האשה באיסלאם" הסביר עראפת, "אנו מאמינים כי גן העדן נמצא מתחת לרגליהן של הנשים", צחק.

  קרא את הראיון

  אחמד אל רחמן, מזכיר הקבינט הפלסטיני, סיפר בארוחה כי קרא את תמצית הראיון שפורסם שלשום עם ראש הממשלה שרון ב"הארץ". "הוא לא יגיע רחוק עם התבטאויות כאלה", זעף רחמן, בהתייחסו לדברי שרון כי לא יפנה התנחלויות וכי דבר לא השתנה בהשקפתו למעט בעניין הקשר בין ירדן לפלסטינים.

  רוצה לחזור

  בתום הפגישה אמר יוסי ביילין כי התרשם שערפאת רוצה לחזור לשולחן המו"מ, אולם לא יעשה זאת ללא הוראה של אריאל שרון להקפיא את ההתנחלויות.
  בפגישה הביע ערפאת את כעסו על פעילות צה"ל בשטחי A, ואמר כי מדובר בהפרה בוטה של כל ההסכמים שחתמה ישראל עם הרשות הפלסטינית. "לא ישנתי כל הלילה בגלל התקפות צה"ל", סיפר ערפאת לנציגים הישראלים. ביילין הסביר לו כי פעילות צה"ל בוצעה בתגובה על ירי המרגמות.
  "הוא היה מאוד קשוב", מספר ביילין, "יש צורך שהוא יחזור לדבר כפרטנר, ולכן הוא מחוייב להתבטא בהתאם. יצאתי בתחושה טובה, שהוא פועל כדי לחזור בסופו של דבר לשולחן המו"מ וזו גם חשיבותן של פגישות כאלה".
  ביילין שוחח עם ערפאת גם על יוסוף סמיר. "אין לי מושג מה עלה בגורלו", אמר ערפאת וסיפר כי נתן הוראה לאנשיו לעשות מאמץ עליון כדי להתחקות על עקבותיו.
  יו"ר הרשות הפלסטינית התייחס גם להצעת הפשרה שגיבש אבו עלא, ואמר כי היא כוללת הקפאת בנייה בהתנחלויות, פתיחת סגרים והעברת כספים מישראל לרשות - בתמורה לחזרה לשולחן הדיונים והפחתת האלימות. גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי לא סביר ששרון יקבל את ההצעה.

  הליכים פליליים

  ח"כ צבי הנדל מהאיחוד הלאומי דרש אמש ממשטרת ישראל לפתוח בהליכים פליליים נגד ביילין. ח"כ חיים דרוקמן מהמפד"ל כינה את פגישתו של ביילין "פגישה מתרפסת עם רוצח, תקיעת סכין בכוח העמידה הישראלי מול האוייב הפלסטיני".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים