שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מצרים: השגריר יחזור רק אם יוזמתנו המדינית תתקבל
  מקורות דיפלומטים אמרו לעיתון ערבי היוצא בלונדון כי החזרת השגריר לישראל תלויה בקבלת היוזמה המצרית-ירדנית המבוססת על הבנות שארם א-שייח. לטענת אותם מקורות, ישראל דחתה את היוזמה, בעיקר בשל הסעיפים העוסקים בהפסקת הבנייה בהתנחלויות ובחידוש המו"מ מהנקודה בו הופסק

  "מצרים תחזיר את שגרירה לישראל רק אם תקבל ישראל את היוזמה המצרית-ירדנית להורדת האלימות ולהחזרת המו"מ". כך אומרים מקורות דיפלומטיים מצריים לעיתון 'א-שארק אל אווסט' היוצא לאור בלונדון.
  המקורות ציינו כי מצרים כבר הודיעה על עמדתה זו לארה"ב והודיעה שהחזרת השגריר מותנית במילוי ישראלי אחר הבנות שארם א-שייח העומדות בבסיס היוזמה.
  נושא השגריר המצרי בישראל נדון בפגישותיו של נשיא מצרים, חוסני מובארק, במהלך ביקורו בשבוע שעבר בארה"ב וגם נושא היוזמה המצרית-ירדנית נדון בין מובארק לנשיא בוש ובין הנשיא האמריקני ומלך ירדן, עבדאללה השני, במהלך ביקור שקיים השבוע בוושינגטון.
  היוזמה, המתבססת על הבנות שארם א-שייח מורכבת ממספר סעיפים: הודעה של שני הצדדים על הפסקת כל צורות האלימות, השגת הכוחות הישראלים מהכניסות לערים והכפרים הפלסטינים, הסרת הסגר המוטל על ריכוזי האוכלוסייה הפלסטינים, הודעה על מחוייבות וביצוע הבנות שארם א-שייח, יצירת אווירה לחידוש המו"מ מהנקודה שבה הופסק והפסקת הצעדים הפרובוקטיביים מצד ישראל, ובראשם הבנייה בהתנחלויות.
  המקורות אמרו לעיתון כי מדינות ערב מנסות לגייס את האיחוד האירופי לתמיכה ביוזמה זו וכן את רוסיה ואת ארה"ב במטרה שילחצו על ראש הממשלה, אריאל שרון, לאמץ את היוזמה כהזדמנות יחידה למניעת הסלמה נוספת במצב.
  לטענת המקורות, עד כה דחתה ישראל את היוזמה, במיוחד את הסעיפים הנוגעים לפעילות הבנייה בהתחנלויות וחידוש המו"מ מהנקודה שבה הופסק תוך מחוייבות למה שהושג בשיחות טאבה.
  בתוך כך אמר ראש ממשלת ירדן, עלי אבו ראגב, בשיחה עם עיתונאים, כי הוא אינו רואה כל סיבה לניתוק יחסי ירדן עם ישראל. לדבריו, צעד כזה תלוי בהתפתחויות עתידיות.
  "אין מקום לרגשות. בימים האלה צריך לתמוך בשלום וירדן מחוייבת לתהליך השלום". לדברי אבו ראגב, ירדן נמצאת במצב שמאפשר לה לפעול כדי לכנס יחדיו את הפלסטינים והישראלים על מנת להביא להפסקת האלימות, ליצירת אווירה בטחונית חיובית שתאפשר את חידוש המו"מ.
  ראש הממשלה הירדני קרא לשני הצדדים להפסיק את האלימות, אך ציין כי המצב אינו שווה וכי אין להשוות בין האלימות שמפעילה ישראל לזו שמשיבים הפלסטינים.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שגריר מצרים בישראל, בסיוני
  צילום: AP
  אי פי
  מובארק. דן עם בוש בהחזרת השגריר
  אי פי
  מומלצים