שתף קטע נבחר

אושרו התקנות הדרושות להפעלת חוק דרעי

צו שהוציא שר המשפטים קבע, כי החוק לא יחול על עבירת גניבה של עובד ציבור

ועדת החוקה של הכנסת אישרה היום (ד') פה אחד את תקנות העונשין של השר לביטחון פנים המפרטות את הנתונים שעל ועדות השיחרורים לקבל לידן בבואן לשקול האם לקצר עונשו של אסיר במחצית, כפי שקבע החוק.
בג"צ החליט בשעתו, כי עד שלא יאושרו התקנות בכנסת, לא יופעל החוק. עתה משאושרו, ניתן ליישמו. ועדת החוקה גם אישרה צו שהוציא שר המשפטים ובו מפורטות אותן העבירות עליהן לא יחול החוק. מדובר בשורת עבירות שהעונש המירבי עליהן הוא עשר שנות מאסר, ובהן עבירות סמים, אונס, הלבנת הון, טרור, נאציזם והשמדת עם.
בצו שהציג שר המשפטים לא נכללה עבירת גניבה של עובד ציבור, עבירה שהעונש המירבי הקבוע בחוק לגביה הוא עשר שנות מאסר. מכך, שעל עבריינים מסוג זה חל חוק דרעי המאפשר להם שיחרור לאחר שריצו מחצית מתקופת מאסרם.
המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודית קארפ, טענה, כי עבירת גניבה של עובד ציבור נכללת בעבירות הרכוש ועל עבירות רכוש, ללא יוצא מן הכלל, יחול חוק דרעי.
בעקבות הסערה שפרצה בוועדת החוקה הוחלט לפנות לשר המשפטים, ששהה בישיבת הקבינט, ולבקש ממנו לשנות את החלטתו. השר שיטרית התרצה מייד, שינה את קביעתו והחליט, כי חוק דרעי לא יחול על אנשי ציבור שהורשעו בגניבה.
בעקבות בקשתו של ח"כ בני איילון החליט שטרית, כי חוק דרעי לא יחול גם על מי שהורשע בגניבת רכב, פירוקו ומכירת חלקיו. יו"ר שינוי, ח"כ טומי לפיד, מהמתנגדים החריפים ביותר לחוק דרעי, שוכנע להצביע בעד התקנות והסביר זאת בכך, שהצו של שיטרית מגביל מאוד את החוק.
בד בבד עם אישור החוק החליטה ועדת החוקה של הכנסת לזרז את תהליכי החקיקה של שורת החוקים המגבילים את חוק דרעי. כבר ביום ראשון יתקיים דיון בהצעות החוק של חברי הכנסת יעל דיין ושאול יהלום, המצמצמות את מספר העבירות שעליהן חל החוק.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלי תיבין
דרעי. החוק לא יחול
גלי תיבין
מומלצים