שתף קטע נבחר

פרס ואיציק יוזמים דחיית הפריימריס; בורג מתנגד

השרים שמעון פרס ודליה איציק פועלים לדחות את מועד הבחירות לראשות מפלגת העבודה, בטענה שאם בורג ייבחר, הוא ינסה להוציא את העבודה מממשלת האחדות. אנשי בורג אומרים שזה תירוץ שנועד למנוע את בחירתו של בורג, הנחשב למועמד המוביל. במטה בורג מעריכים שהיוזמה תיכשל, משום ששינוי החלטת המרכז על מועד הבחירות דורש הליכים פרוצדורליים מסובכים

במטה הבחירות של יו"ר הכנסת, אברום בורג, מעריכים כי ניסיונם של בכירים במפלגת העבודה, ובראשם השרה דליה איציק והשר שמעון פרס, לדחות את מועד הפריימריס לראשות המפלגה - צפוי להיכשל. לדברי אנשיו של בורג, שינוי החלטת המרכז על מועד הבחירות הפנימיות דורש הליכים פרוצדורליים מסובכים וכמעט בלתי אפשריים לביצוע. אנשי המשפט של המפלגה בודקים בשעה זו את הסוגיה.
עיתון "הארץ" פרסם שלשום (ו') כי השרים שמעון פרס ודליה איציק (ראש מטה הבחירות של חיים רמון) פועלים לדחות את הפריימריס מהמועד שנקבע - 4 בספטמבר 2000 - כדי למנוע את בחירתו של בורג, הנחשב למועמד המוביל.
פרס ואיציק טוענים שאם בורג ייבחר, הוא יחתור להוציא את מפלגת העבודה מממשלת האחדות. במטה של בורג טוענים שזהו תירוץ, שנועד לעשות לו דלגיטימציה: "אברום בעד ממשלת האחדות, ולכן זו אמתלה להשתמש בה", אומר יו"ר המטה של בורג, סגן השר אבי יחזקאל.
במפלגה חלוקות הדעות בשאלה מי דוחף את היוזמה לדחיית מועד הבחירות: יש הטוענים שפרס מקדם את היוזמה, כדי לשמר את כוחו כדמות המובילה במפלגת העבודה. אחרים טוענים שפרס משמש ככלי שרת בידיה של השרה דליה איציק, שמעוניינת בקידום הרעיון.

רענן כהן: מתנגד בתוקף ליוזמה

מזכ"ל המפלגה, רענן כהן, הודיע כי הוא מתנגד בחריפות לדחיית מועד הבחירות: "לאיש מהשרים אין סמכות לשנות החלטות מרכז, ועד כה לא הוגשה כל בקשה לקיים דיון על דחיית הבחירות", אמר כהן. הוא קיים אתמול שורה של שיחות עם שרים ובהם הבהיר להם את עמדתו.
בישיבת "שרינו" שהתקיימה ביום חמישי נשמעה התנגדות רפה יחסית למהלך הזה מצד כהן ומצד השר אפרים סנה, התומך בבורג. מקורביהם של השניים טוענים כי האווירה בחדר והסיטואציה שנוצרה לא אפשרו להם לצאת נגד המהלך. אולם גורמים במפלגה טוענים כי לכהן משתלם לדחות את הבחירות לראשות המפלגה, מאחר שברגע שייבחר יו"ר חדש, השפעתו של כהן תקטן.
בורג הבהיר לכהן כי הוא רואה במהלך הזה פגיעה אישית בו וניסיון לחסום את מועמדותו. "ברגע שאברום צעק עליו הוא התקפל", טוען גורם במפלגת העבודה.
בינתיים נערכים במטה בורג לסיום המפקד - התהליך שבו מתפקדים חברי מפלגת העבודה ונרשמים בספר הבוחרים, כדי להיות בעליזכות בחירה בפריימריס. ראש המטה הארגוני של בורג, יובל פרנקל, עושה ימים כלילות כדי להביא כמה שיותר מתפקדים.

בן אליעזר: כל תאריך מקובל עלי

בכנס פעילים שערך ביום ו' שר הביטחון אמר בנימין בן אליעזר כי כל תאריך שייקבע לקיום הבחירות על ידי מרכז המפלגה מקובל עליו, ואף קרא לחיים רמון ושלמה בן עמי להתמודד על ראשות המפלגה.
בהתייחסו לביקורת שהושמעה עליו ממטה הבחירות של אברום בורג, בה נטען כי בן אליעזר יהנה מדחיית מועד הבחירות לראשות המפלגה, אמר השר: "מי שחושב שעל ידי הכפשות והשמצות ננצח בבחירות טועה בגדול והוא רק ישאיר אותנו באופוזיציה".

מתוכנן קמפיין "אנטי-פרס"

במפלגת העבודה גדל בעת האחרונה מספר המתקוממים נגד השר שמעון פרס, משום שדחה את היוזמה המצרית-ירדנית להפסקת האלימות וחידוש שיחות השלום. מספר נושאי תפקידים במפלגה מתכננים לצאת בקרוב בקמפיין "אנטי-פרס" בשל מה שהם מכנים "התרפסותו בפני שרון". מסתמן כי השר אפרים סנה יהפוך להיות הסמן השמאלי הבכיר במפלגה, מאחר שהשר לשעבר יוסי ביילין אינו נושא יותר בתפקיד רשמי.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משה שי
פרס. רוצה לשמר את כוחו
משה שי
צילום איי פי
בורג. ניסיון לחסום את מועמדותו
צילום איי פי
מומלצים