שתף קטע נבחר

נאסר על תלמידי ישיבות להחזיק במכשיר סלולרי

בישיבה מיוחדת של כמאה ראשי הישיבות הליטאיות, בה התקבלה ההחלטה, הוסבר כי הטלפונים הניידים מאפשרים לנהל שיחות טלפון "מפוקפקות" , בכללן שיחות עם בנות. הרבנים קבעו כי "הרבה סכנות אורבות למחזיקיו של הטלפון", והפצירו בתלמידיהם: "אל תתנו למלאך המשחית להיכנס"

על תלמידי הישיבות הליטאיות ייאסר להחזיק מכשירי טלפון סלולרים. הוראה זו ניתנה בסוף השבוע לקראת שובם היום (א') של התלמידים מחופשת "בין הזמנים". ההוראה ניתנה כיוון שרבים מבחורי הישיבות מחזיקים מכשירי טלפון ניידים המפריעים להם בלימודיהם.
הוראת הרבנים נועדה להתמודד עם העובדה שהטלפונים הסלולרים מונעים את האפשרות לנתק את התלמידים מהרחוב, בין השאר בשל שירותי החדשות והדיווחים האחרים שהחברות הסלולריות מאפשרות לקבל דרך המכשירים.
בישיבה מיוחדת של כמאה ראשי ישיבות שנערכה בחול המועד פסח ואשר בה נפלה ההחלטה, הועלתה גם הטענה כי הטלפונים הניידים מאפשרים לנהל שיחות טלפון "מפוקפקות" ובכללן שיחות עם בנות, שיחות שהתלמידים התקשו לקיים מטלפונים ציבוריים ומבתי ההורים. מקורב לאחד מחשובי הרבנים הליטאים הבהיר כי "אין מדובר בסוף פסוק וכי היעד הבא הוא הטלת איסור דומה על הבנות בסמינרים החרדיים".
בהודעה שפירסמו בסוף השבוע גדולי התורה "לתלמידי הישיבות הקדושות שיחיו" נכתב:
"עיננו ראו ולא זר כי הטלפונים הסלולריים המצויים בידי בני הישיבות מפריעים מאוד לעלייה בתורה ויראת שמיים והם סתירה מוחלטת למהות הישיבה ומזיק גדול לבנינו הרוחני של בן הישיבה".
הרבנים מתריעים בפני התלמידים כי "הרבה סכנות אורבות למחזיקיו" של הטלפון הסלולרי ומפצירים בהם: "הננו פונים אליכם בפנייה נרגשת - אל נא אחי תרעו - כי בנפשכן ובנפשנו הוא, ואל תתנו למלאך המשחית להיכנס".
הודעת הרבנים האוסרת על השימוש ב"מלאך המשחית" דורשת במקביל מהישיבות ש"ישתדלו להוסיף טלפונים ציבוריים בהתאם לצורך, וכמו כן ישתדלו למצוא פתרון הולם כדי שהתלמידים יוכלו לקבל הודעות מהוריהם בקלות".
מאמר המערכת של גליון ערב שבת של הביטאון הליטאי "יתד נאמן" התייחס לעניין וקבע כי זו עוד הוכחה שבני הישיבות לא משתמטים מהצבא, אלא באמת צריכים התנתקות מוחלטת מכל דבר אחר - "צריך תעצומות נפש כדי להתנתק מכל מנעמי העולם ולקבל עול תורה בשקידה יומם ולילה... חיי הישיבה דורשים שקיעה מוחלטת של גוף ונפש בתוך ארבעים סאה של מי התורה, כי אפילו אצבע קטנה שתצא לחוץ וחציצה קלה תמנע את העלייה בתורה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היעד הבא - איסור גם על בנות להשתמש במכשיר
מומלצים