שתף קטע נבחר

"האינתיפאדה פרצה בגלל הנח"ל החרדי"

התקפות חריפות על פרויקט הנח"ל החרדי נשמעו בכנס של גדולי התורה הספרדים. הרב שלום כהן, חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס, עודד את חיילי הנח"ל החרדי לערוק מצה"ל. הרב בן ציון מוצפי קבע ש"בגלל מעללי הנח"ל החרדי נרצחים תינוקות ויש יתומים ואלמנות". במקביל, מותו של ארנן יקותיאלי לא עורר צער רב ברחוב החרדי - בלשון המעטה. זוהי פרשת השבוע

כנס של רבים מהבולטים בגדולי התורה הספרדים נגד פרויקט הנח"ל החרדי נערך ביום חמישי שעבר במעוז ש"ס - בית הכנסת מוסאיוף בשכונת הבוכרים. הנאומים בכנס היו חריפים במיוחד, הרב בן ציון מוצפי למשל, קבע כי האינתיפאדה הנוכחית פרצה בגלל הנח"ל החרדי וכי בגלל מעללי הנח"ל החרדי "נרצחים תינוקות ויש יתומים ואלמנות".
כנס הרבנים הספרדים היה מרתק בעיקר בשל העובדה שהוא שימש עדות נוספת לכך שלא די בכך שהחרדיות הספרדית שאלה מהחרדים האשכנזים את דרכי ההתגוננות הקלאסיים שגיבשו כנגד החילוניות (הלבוש השחור, הקהילות המתבדלות ועוד) אלא שיש בין הרבנים הספרדים שחשים צורך לנקוט בצעדי מגננה חריפים אפילו יותר משל חלק מהרבנים האשכנזים. וכך קורה שפרויקט הנח"ל החרדי, שזוכה לתמיכה שקטה של חלק מהרבנים האשכנזים, סופג את הביקורת הקשה ביותר דווקא מרבנים ספרדים.
בחדרי חדרים טוענים פעילים ספרדים שהרבנים האשכנזים לא יוצאים בחריפות נגד הנח"ל החרדי מכוון שאנשי הנח"ל החרדי משקיעים את מירב מרצם בפיתויים של בני נוער ספרדים בשל העובדה ש"יותר קל לשכנע אותם מאשר את הבחורים האשכנזים, לכל אחד מהם יש בן דוד או אפילו גיס שהיה בצבא", כהסברו של אחד מהפעילים הבולטים ביותר נגד הנח"ל החרדי.
הנואם המרכזי בכנס היה הרב שלום כהן - חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס (בנוסף לנשיא "המועצת" הרב עובדיה יוסף, יש בה עוד שלושה חברים בלבד: הרב שלום כהן, הרב שמעון בעדני והרב משה מאיה). הרב שלום כהן המכונה "חכם שלום" משמש גם כראש ישיבת העילית הספרדית "פורת יוסף" והוא מהדמויות המשפיעות ביותר בעולם התורה הספרדי.
בנאומו כינה הרב שלום כהן את הנח"ל החרדי "נחל קדרון", "מקום שחת" ואמר שהנח"ל החרדי הופך את הנערים החרדיים לכופרים.
הטענה המרכזית שהועלתה בכנס, היתה שאנשי הנח"ל החרדי לא מסתפקים בגיוס נערי שוליים ("שבבניקים") אלא משדלים גם בחורים הלומדים בישיבות להגיע אליו. בהקשר זה אמר הרב שלום כהן כי הנח"ל החרדי מחפש פורקן ל"בחורים חולי נפש שלא יכולים ללמוד בישיבה" וטען כי גם אם "זה שיזם את זה אולי התכוון לטובה" הרי ש"פתחת בית חולים למי שהוא חולה, למי שלא יכול להמשיך בתורה... אבל לא שמענו אף פעם שהולכים לעשות רישום לחולים ואומרים לבן אדם: 'בוא תהיה חולה'".
הרב שלום כהן אומנם הקפיד לא לפגוע בכבודו של צה"ל ואמר "אני לא רוצה לדבר על צבא ישראל, שהקב"ה ישמור אותם, כל אחד ואחד הוא נפש יקרה מישראל" אך עודד במפורש את חיילי הנח"ל החרדי שעורקים מהצבא ואמר: "אשריהם לאותם הבחורים שבאמת תפסו את עצמם והרגישו לאן הם מידרדרים. חלק מהם ברחו והם עריקים והם עלולים להישפט לא יודע לכמה שנים של מאסר, אבל עשו מעשה מפני שליבם נתעורר".
בדומה לר מוצפי גם הרב שלום כהן הסביר כי הנח"ל החרדי גורם לאסונות ואמר: "הדברים האלה הם קשים, הקב"ה לא שותק, הקב"ה מעניש אותנו עונש אחרי עונש".

"יקותיאלי, זכרו לא לברכה"

גם מותו של חבר מועצת עיריית ירושלים ארנן יקותיאלי מייסד תנועת "עם חופשי" ומהלוחמים הגדולים נגד הציבור החרדי, הצליח להנפיק מהרחוב החרדי דיון בסוגיית שכר ועונש בכלל, ובסוגיית סיבת מותו של יקותיאלי בפרט.
אחדים עסקו במאבקים שניהל יקותיאלי נגד הציבור החרדי, אחרים טרחו לציין כי בשל פעילותו נמנעה ממשפחות חרדיות ברוכות ילדים הנחה גדולה בארנונה, אך עיקר תשומת הלב הופנתה אל העובדה שיקותיאלי נפטר במקביל לניהול משפטו הציבורי של אריה דרעי.
בהקשר זה היו מי שהסבירו כי יקותיאלי הוא זה שהחל באיסוף החומר על ההקצבות שהעביר דרעי למוסדות תורניים. הם הקפידו לציין כי יחד עם יקותיאלי פעל בעניין חבר מועצת עיריית ירושלים מטעם המפד"ל שמואל מאיר, שנהרג לפני מספר שנים בתאונת דרכים.
הדיבורים על הקשר בין מותם של השניים לבין משפטו של דרעי שטפו את הרחוב והציפו את המקוואות, אך כמעט לא הגיעו לעיתונות החרדית. אחד שכן העז לרמוז על שיחת היום ברחוב החרדי הוא יעקב ריבלין, הכתב הפוליטי של רשת המקומונים החרדית "קו עיתונות דתית".
ריבלין הקדיש לסוגייה קטע נרחב בטורו הפוליטי ושאל "האם פטירתו של יקותיאלי בשבוע שעבר, כשאף הוא בדמי ימיו (בדומה לשמואל מאיר), היא בגדר סגירת מעגל? דומה שמוטב נעשה אם נשאיר את השאלה פתוחה לעיונם של דורשי רשומות ויודעי ח"ן בלבד".
בנוסף כתב רבלין על "עמותת הל"ל מיסודו של יקותיאלי, זכרו לא לברכה". הוא גם תאר את ידידותם של יקותיאלי ושמואל מאיר כ"ידידות מבחילה" והוסיף כי "לצמד לא חמד הזה היה מבט מרחיק לכת והם הבינו כי אם לא יעצרו את הכוכב החרדי הצעיר, הוא יחולל מהפך במדינה שיהפוך גם את מרצ וגם את המפד"ל לבלתי רלוונטיות".
גם מזכיר סיעת ש"ס בכנסת, צבי יעקובזון, בעל טור בעיתון "בקהילה" התייחס למותו של יקותיאלי. "היו לנו יחסים מיוחדים", פרגן יעקובזון, "הערכתי את חריצותו הרעה והוא כיבד את נחישותי. התפעלתי מעוצמת שטנתו. כמה רוע יכול אדם אחד לאצור".
יעקובזון כתב בטורו גם על הברית שנערכה בשבוע שעבר לנכדם המשותף (הנוסף) של אורי זוהר ואריק איינשטיין. והקשר ברור: "דבר מותו של אורנן יקותיאלי נודע לי ביום שישי בעת שהוכנס מנחם - מנדל זוהר בבריתו של אברהם אבינו ונוסף לכרם ישראל. קשה היה להימנע מההשוואה הקשה: גדלות האדם לעומת שפלותו" וכמי שאמון על הציווי "אחרי מות קדושים אמור", מסיים יעקובזון בנימה "אופטימית": "ואולי, מי יידע, גם ביקותיאלי נזרקה רוח תשובה טרם שנדם לבו החולה. והרי כששאלתיו אם לארגן תפילות לרפואתו שתק, אבל פלט בלאט: 'ארנן בן לאה'".

יציאת השבת

הערת אגב של חכם שלום כהן, חבר מועצת החכמים של ש"ס, במסגרת נאומו כנגד הנח"ל החרדי:
"רבותי שתדעו לכם: אשה, אפילו מהקב"ה אסור לשמוע לה. הנה חווה, אשה מהקב"ה לאן הביאה את אדם הראשון".לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פבלו ביכמן
הנח"ל החרדי. ביקורת
צילום: פבלו ביכמן
שאולי שם-טוב
יקותיאלי. "סגירת מעגל"
שאולי שם-טוב
צילום ערוץ 1
דרעי. הקשר למות יקותיאלי
צילום ערוץ 1
מומלצים