שתף קטע נבחר

ישראל החלה בגיבוש ההערות לטיוטת דו"ח מיטשל

במהלך ישיבת הממשלה בבוקר יקבלו השרים עדכון מהשר דני נוה לגבי ממצאיה העיקריים של הוועדה, שבדקה את הנסיבות שגרמו לפרוץ האירועים האלימים בשטחים. נוה החל בהתייעצויות עם נציגי משרד ראש הממשלה, משרד הביטחון ומשרד החוץ כדי לגבש את הערות ישראל לדו"ח

"יש בדו"ח חלקים חיוביים שמקובלים על ישראל, לעומת חלקים שאינם מקובלים". כך אמר השר דני נוה, שקיבל לידיו ביום ו' את טיוטת דו"ח ועדת מיטשל, שבדקה את הנסיבות לפרוץ האירועים האלימים בשטחים מידי שגריר ארה"ב בישראל, מרטין אינדיק.
במהלך סוף השבוע קיבל ראש הממשלה אריאל שרון עידכון מפורט על הדו"ח ומסקנותיו.
בישיבת הממשלה הבוקר (א') צפוי השר נוה להסביר את ממצאיו העיקריים של דו"ח מיטשל לשרי הממשלה.
השר נוה פתח בהתייעצויות עם נציגי משרד ראש הממשלה, משרד הביטחון ומשרד החוץ לגיבוש הערות ישראל לטיוטת הדו"ח. הדו"ח כולל 32 עמודים, וההערות אמורות להימסר לוועדה עד ל-15 במאי.
בירושלים הביעו גורמים מדיניים קורת רוח מכך שהוועדה לא קיבלה את דרישת הפלסטינים לשלוח לאזור כוח משקיפים בינלאומי. בדו"ח נקבע כי צעד כזה חייב להיעשות על דעת שני הצדדים, כשם שהצבת משקיפים לא חמושים דוגמת הכוח המוצב בחברון, גם בנקודות חיכוך נוספות בשטחים, צריכה להיעשות בהסכמת שני הצדדים.
גורמים בלשכת ראש הממשלה הביעו קורת רוח גם מכך שהוועדה קבעה כי האירועים האלימים לא החלו בגלל ביקורו של שרון בהר הבית. עם זאת, הוועדה ציינה כי ניתן היה לצפות שביקור כזה יכול להתפרש על ידי הפלסטינים כפרובוקציה. בישראל מקבלים גם את המתווה הכללי שהציעה ועדת מיטשל להפסקת האלימות ולחידוש המו"מ. בדו"ח ישנה קביעה ברורה וחד משמעית לצורך להפסיק את האלימות ללא תנאי.
ועדת מיטשל קראה לרשות הפלסטינית להתנער פומבית מהאלימות וכן כלולות בדו"ח דרישות לנקיטת צעדים קונקרטיים להפסקת האלימות, כמו איסוף כלי נשק בלתי חוקיים ומעצר טרוריסטים.
לאחר שתופסק האלימות ותהיה רגיעה שתימשך תקופה משמעותית המליצה הוועדה לפעול ליישום ההסכמים החתומים ואחר כך ניתן יהיה לחדש את המו"מ המדיני להסדר הקבע. בישראל מסתייגים לעומת זאת מקביעת הוועדה, לפיה ישראל צריכה להפסיק כל בנייה בהתנחלויות, לרבות בנייה לצורך ריבוי טבעי. "הגישה לטעמנו שמובעת בנושא ההתנחלויות עומדת בסתירה להסכמים שהנושא יידון בדיונים על הסדר הקבע", אמר מקור בלשכת ראש הממשלה. גורם מדיני אחר הוסיף כי ישראל התחייבה בהסכמים שלא לבנות התנחלויות חדשות.
הסתייגות נוספת נוגעת לביקורת בדו"ח על אופי הפעולה של כוחות צה"ל בשטחים, בייחוד בשימוש בנשק קטלני נגד מפגינים לא חמושים. "נסביר לוועדה כי הפלסטינים משתמשים בהפגנות שלהם בנשים וילדים שמאחוריהם מסתתרים אנשים חמושים. צה"ל פועל בריסון מקסימלי עם הוראות ברורות לפתיחה באש", אמר השר נוה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
נוה. יסביר לשרים
אתר הכנסת
מומלצים