שתף קטע נבחר

מופז: צה"ל מונחה לאותת לרשות, לא למוטט אותה

בישיבת הממשלה חזר השר רחבעם זאבי והציע שצה"ל יפציץ את תחנות הרדיו והטלוויזיה של הרשות הפלסטינית. הרמטכ"ל אמר בתגובה כי הדרג המדיני הנחה את צה"ל "לצמצם את חופש הפעולה של הפלסטינים". לדבריו, קיימת חלוקת עבודה: הג'יהאד והחמאס מבצעים פיגועים בישראל, ואילו הפתח ומנגנוני הרשות פועלים בשטחים

בישיבת הממשלה דיווח היום (א') הרמטכ"ל, רב אלוף שאול מופז, לשרים על תפיסת אוניית הנשק בשבוע שעבר על ידי חיל הים. מופז אמר, כי הדרג המדיני הנחה את צה"ל לצמצם את חופש הפעולה של הפלסטינים, וכהגדרתו, "לאותת לרשות הפלסטינית, לא למוטט אותה".
שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, הבהיר כי חלוקת העבודה בין הדרג המדיני לדרג הצבאי היא ברורה: "הצבא מקבל הוראות מן הדרג המדיני. המדיניות נקבעת על פי מה שמשרת את ביטחון המדינה".
השר רחבעם זאבי חזר בישיבה על הצעתו, שצה"ל יפציץ את תחנות הטלוויזיה והרדיו הפלסטיני. "התדר לטלוויזיה הפלסטינית הוקצה על ידי ישראל, כדי לאפשר לרשות להלחם בחמאס, והם הפכו אותו למקור שנאה נגד ישראל", אמר זאבי. הוא התייחס בדבריו לרצח הנערים בתקוע ואמר, כי "הרצח הוא תוצאה של חינוך קלוקל והסתה. אין לנו השפעה על החינוך, אך את כלי התקשורת אפשר להפציץ".
הרמטכ"ל אמר כי הרשות הפלסטינית שומרת על האלימות כהחלטה אסטרטגית להשגת יעדיה הלאומיים. "הרשות פועלת להנחיל את תודעת הצורך במאבק בקרב האוכלוסיה הפלסטינית וקיימת מגמת הסלמה. מתקיימת חלוקת עבודה, לפיה הג'יהאד והחמאס מבצעים את עיקר הפיגועים בתוך שטחי ישראל, בעוד הפתח, התנזים ושאר מנגנוני הביטחון של הרשות, פועלים חבלנית בשטחי יש"ע", דברי הרמטכ"ל.

המלצה להאריך את מצב החירום

הממשלה החליטה פה אחד להציע לכנסת להאריך את מצב החירום במדינה בשנה נוספת.
מאז הקמתה פועלת המדינה בתוקף צווי חירום. שורה של חוקים תלויים בקיומו של מצב החירום, מדובר בחוקים שתוקפם יפוג אם לא יוארך מצב החירום, כמו למשל הפקודה למניעת טרור. בשנים האחרונות מוארך מצב החירום בחצי שנה בכל פעם, אך שר הביטחון אמר בישיבת הממשלה, כי בשל המצב הביטחוני יש להאריך את מצב החירום בשנה שלמה.

סילבן שלום לכהן: מצדי תעזוב את הממשלה

ויכוח חריף פרץ במהלך הישיבה בין השרים רענן כהן וסילבן שלום. השר כהן דרש משלום לקיים את החלטת הממשלה הקודמת להעביר 100 מיליון שקלים לטיפול בנושאים חברתיים כמו תוספת של 200 עובדים סוציאלים לישובים שונים, פעילות למניעת אלימות במשפחה, הוספת מעונות לנשים מוכות ולילדים בסיכון, ופתרונות לנערים ונערות במצוקה. "פקידי האוצר עושים מה שהם רוצים ולא מעבירים את הכסף", אמר כהן.
השר שלום ניסה להגן על פקידי האוצר והשיב לכהן: "אל תפגע בפקידים לחינם, העניין הזה מעולם לא אושר על ידי משרד האוצר". כהן בתגובה: "אנחנו נעזוב את הממשלה אם הכסף לא יועבר...כל מה שאתה עושה זה לרוץ לעיתונים ולספר כמה שאתה נדיב".
שר האוצר טען בפני כהן, כי החלטת הממשלה הקודמת בדבר תוספת התקציב היתה "תרגיל בחירות", כהגדרתו, והוסיף כי הוא עצמו אינו פחות רגיש מכהן לנושאים החברתיים. במהלך חילופי הדברים הרימו השרים את קולם והשר שלום צעק לעבר כהן: "אל תעשה קילומטרז' על הגב שלי. מבחינתי אתה יכול לעזוב מחר את הממשלה".
בעקבות חילופי הדברים במהלך הישיבה פנה בסופה שר האוצר לראש הממשלה וביקש ממנו שלא לאפשר לשרים להעלות בישיבת הממשלה נושאים שלא היו רשומים בסדר היום שלה, בטענה, שהשרים מנצלים את ההזדמנות כדי להשיג פירסום תקשורתי על חשבונו והישיבה הופכת לא עניינית.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אופן
מופז. הג`יהאד והחמאס מבצעים את הפיגועים
צילום: חגי אופן
מומלצים