שתף קטע נבחר

מופז: "לא התכוונו לתוצאה הזו. נבצע תחקיר"

כך הגיב הרמטכ"ל שאול מופז בישיבת החוץ והביטחון, לשאלות של חברי הכנסת מהשמאל שהביעו את התנגדותם לפעולה בביטוניה במהלכה נהרגו חמישה שוטרים פלסטינים. מופז הדגיש שוב, על רקע המתיחות המצטברת בין הדרג המדיני לצבא, כי "לצה"ל אין מדיניות משלו"

"התכוונו לפגוע במפגעים, לא התכוונו לתוצאה הזו. יש לבצע תחקיר ולבדוק מה היה שם". כך אמר הרמטכ"ל שאול מופז בישיבת ועדת החוץ והביטחון שהתקיימה היום (ג') בתשובה לשאלות חברי הוועדה על פעולת צה"ל בביטוניה אתמול, במהלכה נהרגו חמישה שוטרים פלסטינים. מופז הוסיף כי הפעולה לא נעשתה בתגובה לירי מהעמדה הפלסטינית שהופצצה.
במהלך הישיבה תקפו חברי כנסת מהשמאל את הרמטכ"ל על הפעולה. יו"ר האופוזיציה, יוסי שריד, אמר: "אין זו הפעם הראשונה שנוצר רושם כאילו לצה"ל יש סדר יום משלו ולא תמיד ההנחיות של הדרג המדיני מתבצעות בשטח, החלטה למעשה".
בהתייחסו לשאלות נוספות של חברי הכנסת לגבי מערכת היחסים בין הדרג המדיני לצבא, בעקבות ישיבת הממשלה בה התנהל ויכוח בינו לבין שר הביטחון, אמר מופז כי "יש הנחיות מאוד ברורות מכל דרג ודרג מה לעשות, אך כשחיילי צה"ל נמצאים תחת אש, הם יכולים, כדי להסיר סכנה מאזרחים וחיילים, לממש את זכות המרדף, לפי ההסכמים, לפגוע במפגעים ולחזור חזרה. אין פעולה של צה"ל שלא מאושרת על ידי הדרג המדיני. לצבא אין מדיניות משלו ומי שטוען אחרת, חלה עליו חובת ההוכחה".
הרמטכ"ל אף דיבר על נושא גדר ההפרדה, ואמר כי סוגיית קו התפר צריכה היתה להיות מטופלת מהשורש. בין הפעילויות הדרושות בקו התפר, ציין מופז, דרושה בניית מכשול רציף. הוא העריך שמכיוון שאין אפשרות להתקין מכשול כזה בזמן קצר, סביר יותר להניח שיוקם מכשול חלקי.

מופז: עיתון "במחנה" לא נסגר - פעילותו הושעתה

במהלך הישיבה התקיפו חברי כנסת רבים את הרמטכ"ל על סגירת עיתון "במחנה" על ידי קצין חינוך ראשי. בישיבה אמר מופז כי העיתון לא נסגר, אלא פעילותו הושעתה, כתוצאה מהבעייתיות בתפקוד היחידה. "יש תקלות בעיתון וליחידה אין מפקד. גליון יום העצמאות, למשל, היה בעייתי. הראיון עם הקצין ההומוסקסואל לא היתה הסיבה להשעיית פעילות העיתון, אתם צריכים לזכור שמדובר בעיתון של צה"ל ולא בעיתון רגיל", אמר לח"כים.
למתקיפים את החלטת ההשעיה, הצטרפו היום גם חברי ועדת החוקה, שבתחילת הישיבה גינו רשמית את ההחלטה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אופן
מופז. יש הנחיות ברורות
צילום: חגי אופן
מומלצים