שתף קטע נבחר

הציבור החרדי התגייס לעזרת הנפגעים באסון ורסאי

התחנות הפיראטיות קראו למאזינים לתרום דם ולקרוא פרקי תהילים לשלום הפצועים והנעדרים, הרב כדורי הציע לזוגות שהיו אמורים להינשא בורסאי, לערוך את החופה בישיבה שלו ובלטו כתמיד המתנדבים בארגון זיהוי קורבנות אסון. עם זאת, ההסברים על "הגורמים" לאסון לא מאחרים גם הם להגיע: הריקודים המעורבים באולם והקב"ה

הציבור החרדי, כמו כלל הציבור, לא נותר אדיש לאסון באולמי ורסאי בירושלים. ביום חמישי, עם הגיען של הידיעות הראשונות על דבר האסון, הופסקו השידורים ברבות מתחנות הרדיו הפיראטיות והשדרנים קראו לציבור לצאת ולתרום דם בנקודות מיוחדות שהוקמו בריכוזים החרדיים. כמו כן התבקש הציבור להתרכז בקריאת תהילים ובתפילות לשלום הפצועים והנעדרים. במקומות מסוימים כמו בית הכנסת "בוסטון" בישוב החרדי בית"ר, התכנסו לאמירת תהילים ציבורית.
באחד הערוצים התקיים שידור עם הרב בן ציון מוצפי, שקרא למאזינים לצאת ולתרום דם. באולפן התקבלה שיחה מתלמידי ישיבה שהתקשרו לשאול אם מותר להם להפסיק את לימוד הגמרא כדי לתרום דם. הרב מוצפי הזכיר את אמירתם של חז"ל, על כך שחסיד שוטה הוא אחד שרואה אשה טובעת בנהר ולא מציל אותה מחשש שיראה אשה ערומה.
הרב מוצפי התבקש על ידי השדר להסביר בעקבות אלו חטאים אירע האסון אך הוא סירב בנימוק שבשעה זו אסור לקטרג על עם ישראל אלא יש להרבות ולספר בשבחם של ישראל. סביר להניח כי עם הזמן יגיע גם תור ההסברים התיאולוגיים, שמעטים עסקו בהם בימים האחרונים. בערב האסון נפוצה בחלק מהריכוזים החרדיים השמועה כי הרצפה קרסה באולם ורסאי בעת שנערה בו חתונה מעורבת של ערבי ויהודיה.
אחת הדמויות המרכזיות בתנועת התשובה, אמר לכתב ynet כי האסון אירע בשל הריקודים המעורבים באולם ונימק: "עובדה שאלו שישבו ולא רקדו לא נבלעו, זה בדיוק כמו מה שאירע בחטא העגל". הפעיל ביקש לפרסם את דבריו ואמר כי "אני יודע שיעשו מזה חילול ה' אבל אנחנו חייבים לעורר את העם".
המנהיג הליטאי, הרב אהרון לייב שטיינמן, התייחס לאסון במסגרת דרשת ערב השבת שנשא בישיבת פוניבז' בבני ברק. הרב שטיינמן, אחד משני מנהיגי דגל התורה, דיבר נגד הדגש המוגזם בחיפוש אחר אשמים אנושיים והסביר כי הכל מהקדוש ברוך הוא. "יש מנהיג לעולם, מי שהיה צריך להיות שם היה ומי שלא היה צריך להיות שם לא היה", אמר. גם על מי שיתגלה לבסוף כאשם במחדל, אמר הרב שטיינמן, כי "הקב"ה סובב את הדברים כך שהוא ייראה אשם".
רבני ש"ס עוררו את הציבור לתפילות. מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, סיים את שיעורו השבועי בבית הכנסת היזדים בתפילה מיוחדת לשלום הפצועים ובתפילה נוספת לעילוי נשמת הנספים.
מחצרו של זקן המקובלים, הרב יצחק כדורי, הודיעו כי כיוון שחל איסור לדחות חתונות, הם מזמינים את הזוגות שהיו אמורים להינשא השבוע באולם ורסאי, לערוך את החופה בישיבת נחלת יצחק של הרב כדורי והבטיחו את השתתפותו של הרב המקובל.
מעל כולם בלטו שוב חברי ארגון החסד החרדי זק"א (זיהוי קורבנות אסון) שהגיעו למקום דקות ספורות לאחר האסון ובאישור מיוחד של הרבנים נותרו לסייע גם בשבת.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
הריסות אולם ורסאי. תפילות לשלום הפצועים
צילום גלי תיבון
מומלצים