שתף קטע נבחר

ח"כ פרוש: אסון ורסאי - בגלל אי קיום מצוות

הכנסת דנה היום בהחלטת הממשלה להקים ועדת חקירה ממלכתית לחקירת אסון ורסאי. "בישראל כשרונות האובדים בתוך ים של חובבנות", אמר ראש הממשלה. יו"ר האופוזיציה, יוסי שריד, הציג דו"ח על פיו 30 עד 50 אחוז מהעסקים ברשויות המקומיות פועלים ללא רשיון

מליאת הכנסת דנה היום (ד') בהחלטת הממשלה להקים ועדת חקירה ממלכתית לחקירת אסון ורסאי.
ח"כ הרב מאיר פרוש אמר בדיון, כי הסיבה האמיתית לאסון היא אי קיום מצוות. "יכול להיות שסיבה של שוחד או סיבה אחרת גרמו לאסון, אבל הסיבה האמיתית היא מכיוון שאנחנו לא נוהגים כפי שאנחנו מצווים לנהוג. אם ננהג כראוי, הקדוש ברוך הוא יהיה בעזרנו". ח"כ פרוש ציטט מהתלמוד הירושלמי ואמר "כתוב אחד אומר: 'תמיד עיני אלוקיך בה מראשית שנה ועד אחרית שנה' וכתוב אחד אומר: 'המביט לארץ ותרעד, ייגע בהרים ויעשנו' כיצד יתקיימו שני הפסוקים? אלא בשעה שישראל עושים רצונו של מקום, 'עיני אלוקיך בה', וחלילה אם לא - 'המביט לארץ ותרעד'".
ראש הממשלה אריאל שרון, שפתח את הדיון, דיבר בלשון חריפה ותקיפה כנגד מה שהוא מכנה "מחיר דמים יקר שהוא תוצאה של רברבנות ושטחיות". במהלך הדיון נכחו באולם המליאה מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב מיקי לוי, וקצינים בכירים מיחידת החילוץ של פיקוד העורף, בראשם אלוף הפיקוד גבי אופיר, שעסקו בחילוץ הנפגעים באסון.
שרון הוסיף כי "בישראל כשרונות בלתי רגילים, שאובדים בתוך ים של חובבנות. שוררת רשלנות בתכנון, בביצוע, במעקב ובדיווח. זכות הציבור לדעת את האמת, איך אנחנו מתנהגים במגרשי כדורגל ובכביש. מוכרחים לעצור את הרצון להתחכם ולעשות רווחים קלים. שמירה על כבוד הזולת, יחס מקצועי, הקפדה ודקדקנות, הם היכולים למנוע מקרים טרגיים. את ההתנהגות הזו עלינו לעקור מהשורש, בחינוך מחד ובענישה קשה ומרתיעה מהצד האחר, אם ברצוננו להשתייך למשפחת העמים המתקדמים".
שרון הסביר כי ועדת החקירה שהציע נועדה לטפל לא באסון ורסאי במישרין "אלא בהתנהגות של כולנו במקומות ציבוריים, אם זה במגרשי הספורט ואם בשמירה על החוק". יו"ר האופוזיציה, יוסי שריד, חשף בפני המליאה דו"ח של משרד הפנים שבדק עסקים ב- 265 רשויות מקומיות, בחודש יוני 2000. על פי הדו"ח, למעלה מ-30% מהעסקים בעיריות, ולמעלה מ-50% מהעסקים במועצות המקומיות והאזוריות פעלו ללא רשיון". אי מתן הרשיונות נעשה בשל ליקויים בתחום כיבוי האש, הבריאות, הביטחון, איכות הסביבה והתכנון והבנייה. "ההפקרות הנוראה הזו נובעת לא רק כי מסתובבים נותני שוחד אלא גם מקבלי שוחד. אי אפשר להימנע מלקרוא לתופעה בשמה: שחיתות. לא את דגי הרקק יש להעלות ברשת, אלא את כרישי הנדל"ן שתמורת רווח אישי מוכנים לסכן ולהסתכן", אמר שריד.
ח"כ אופיר פינס קרא לממשלה לקחת על עצמה את נושא מתן הפיצויים למשפחות הקורבנות באסון ורסאי.
ח"כ נחמה רונן הודיעה כי היא מגישה הצעת חוק לפיה תוטל אחריות פלילית על מערכות האכיפה בתחום הבנייה והרישוי שלא ימלאו תפקידן כהלכה. "50 שנה מדינת ישראל עושה מניפולציות בנושא צורכי הבטחון ומזניחה לחלוטין את נושא הפנים", אמרה רונן.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
שרון. "זכות הציבור לדעת את האמת"
צילום איי פי
אתר הכנסת
חבר הכנסת מאיר פרוש
אתר הכנסת
מומלצים