שתף קטע נבחר

השר זאבי: "האמנתי לשרון, הייתי פתי"

בראיון ל-ynet תוקף השר רחבעם זאבי את ראש הממשלה וטוען: "פרס מסובב את שרון". לדבריו, לפני שלושה ימים נפגש לארוחה לילית עם רה"מ ודרש ממנו לבטל את הפסקת האש. "הוא אמר לי, תחכה עד מחר אחרי הצהריים. האמנתי לו וחיכיתי. בשבע וחצי בבוקר היה אצלו פרס, וההמשך ידוע". זאבי תוקף גם את חברו לסיעה: "בני אלון עשה דבר לא לויאלי ומכעיס. הוא רוצה להישאר בקואליציה, הוא הולך להיות הרי ראש ועדה". זאבי אומר כי הוא נחוש בדעתו לפרוש מהממשלה, אבל הוא מחכה שחבריו לסיעה ישתכנעו גם הם

שר התיירות, רחבעם זאבי, אמר בסוף השבוע כי הוא נחוש בדעתו לפרוש מהממשלה, אך לא יעשה זאת ללא הסכמת חבריו לסיעת האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו. אמש קיבלה לשכת מפלגת מולדת החלטה לפרוש מהקואליציה, וזאבי מנסה לשכנע את שותפיו לסיעה, מפלגות תקומה וישראל ביתנו, להצטרף לפרישה. אם הן לא יצטרפו - מולדת עשויה לפרוש מהסיעה ומהקואליציה בכוחות עצמה.

"פרס מסובב את שרון"

בראיון ל-ynet משתדל השר זאבי שלא לתקוף ישירות את ראש הממשלה, אריאל שרון, אולם הביקורת שיש לו עליו קשה, ועיקרה: "פרס מסובב את שרון". זאבי מספר שלפני שלושה ימים נפגש עם שרון לארוחה לילית. הפגישה הייתה ארוכה וקשה, ובמהלכה ניסה זאבי לשכנע את שרון לחדול מהפסקת האש החד צדדית. "אמרתי לו: אתה חייב בקולך שלך להודיע עוד הלילה שמיצינו את הפסקת האש וחוזרים למלחמה בטרור, והתרשמתי שהוא השתכנע. הוא אמר לי שהוא רוצה החלטה של הקבינט על זה. אמרתי לו: למה? את ההחלטה על הפסקת האש הרי לא קיבלת בקבינט, אז בשביל מה צריך את הקבינט כדי להחליט לבטל את ההפסקה? אז הוא אמר: לי אני צריך לפחות את ההסכמה של פרס ובן אליעזר. בבקשה, אמרתי לו, הנה הטלפון, תתקשר אליהם. לא, הוא אמר לי, תחכה עד מחר אחרי הצהריים. האמנתי לו וחיכיתי. בשבע וחצי בבוקר היה אצלו פרס, וההמשך ידוע. האמנתי לו, ומה התוצאה? הייתי פתי. לא יכול להיות שהשיקול הסופי בממשלה יהיה מה שפרס אומר".

"בני אילון עשה דבר לא לויאלי ומכעיס"

זאבי יודע שחבריו לסיעה, ובראשם השר אביגדור ליברמן, אינם ששים לפרוש מהממשלה. בהסכמה ג'נטלמנית בין ליברמן לזאבי הוחלט שאם פרישה משותפת, אז רק בהסכמה. ליברמן שב ואמר בסוף השבוע כי "ברור שהמצב הקיים לא יכול להימשך, אך אין צורך לקצוב ימים עד להחלטה להביא לסיום הפסקת האש".
גם חברו של זאבי לסיעה, ח"כ בני אלון, חושב שתהיה זו טעות לפרוש מהממשלה. בשיחה עם ynet אומר אלון: "אני חושב שפרישתנו תזיק. שרון צריך לקבל את החיזוק מאתנו לנהוג בתקיפות. לדעתי, הוא מתכנן מלחמה, אבל הוא סובל מטראומת לבנון, שאז עמדו לו ברחוב וצעקו שהוא רוצח. לכן כעת הוא מכשיר את הלבבות כדי שכשיצא למלחמה - העם יהיה משוכנע שהוא עשה הכל כדי להביא שלום".
השר זאבי שומע על דבריו של אילון וחמתו בוערת: "אני פשוט לא מאמין. הרי החלטנו לפרוש, וההחלטה מחייבת אותו. זה חוסר לויאליות, אני כועס עליו ואנזוף בו. את דעתו הוא יכול היה לומר עוד אמש, כשהתקבלה ההחלטה לפרוש, והוא לא אמר. גם אני לא אהבתי החלטות של הממשלה, כמו הההחלטה להפסיק אש, אבל מרגע שהיא התקבלה, הגנתי על שרון מכל מיקרופון, מתוך ידיעה שאם אני לא רוצה, אני תמיד יכול לעזוב. אבל כל עוד אני בממשלה, אני לויאלי, וכך מתנהגים בלויאליות. בני עשה דבר לא לויאלי ומכעיס. התיאוריה שלו לא מקובלת עליי, לו שרון היה רוצה מלחמה הוא כבר היה הולך אליה. טוב, בני רוצה להישאר בקואליציה, הוא הולך להיות הרי ראש ועדה בעוד שנה".

"הכינור הראשי הוא פרס, לי נתנו רק את המשולש"

"אבל למה לפרוש כל כך מהר? למה לא לתת לשרון את הזמן?", נשאל זאבי, ומשיב: "שרון עומד בראש ממשלת האחדות. בממשלה הזו הכינור הראשי, שעל פיו יישק דבר, הוא שמעון פרס. לי נתנו רק את המשולש בתזמורת הזו. אז אני דופק על המשולש הזה, לפעמים אפילו לא בזמן הנכון, ואני מפריע לקונצרט, אבל אני לא משפיע. ברגע שאני לא משפיע, אין לי שום סיבה לשבת בממשלה הזאת ולשאת באחריות היסטורית ומוסרית למותם של מאה יהודים. להפתעתי, מבלי שזה הובא לדיון בקבינט או בממשלה הודיע שרון שמקבלים את מיטשל על כל סעיפיו. אני לא מסוגל לשאת את זה, יש גבול לכמה אני יכול להתכופף".
בראשית השבוע ייפגשו חברי סיעת האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו עם ראש הממשלה ויבקשו ממנו הסברים נוספים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום אתר הכנסת
זאבי. לא רוצה להיות המשולש
צילום אתר הכנסת
צילום איי פי
שרון. "פרס הוא הכינור הראשון"
צילום איי פי
מומלצים