שתף קטע נבחר

דרעי יוכל להשתחרר כבר בפברואר 2002

לפני קבלת הפשרה המועד המוקדם ביותר בו אמור היה להשתחרר היה אוגוסט 2002. ועדת החוקה של הכנסת אישרה את הצעת הפשרה של שר המשפטים. על פי הפשרה, חוק ביילין, שאמור לעבור בקרוב בכנסת, לא יחול על אסירים שכבר מרצים את עונשם, ביניהם דרעי. ח"כ פינס, יו"ר הוועדה כועס: "כל מה שעניין את הח"כים זה דרעי, רוחו מרחפת מעל הבניין"

אריה דרעי יוכל להשתחרר כבר בפברואר 2002, במקום באוגוסט באותה השנה, זאת לאחר שוועדת החוקה של הכנסת אישרה היום (ב') את הפשרה שהשיג שר המשפטים, מאיר שטרית, עם אנשי ש"ס, לפיה חוק ביילין, המבטל את חוק דרעי, לא יחול על אסירים המרצים כעת את עונשם.
לפי חוק דרעי רשאי להשתחרר מהכלא אדם שריצה מחצית מתקופת מעצרו. חוק ביילין אמור לבטל את חוק דרעי, ולפיו רק לאחר שני שליש מתקופת המאסר ניתן להשתחרר.
חוק ביילין יחול, על פי הפשרה, רק על אסירים שעונשם נגזר לאחר כניסת החוק לתוקף. אריה דרעי, לפיכך, יהנה מחוק דרעי ואיתו 1,900 אסירים נוספים.
בישיבת ועדת החוקה הוכנס תיקון נוסף לחוק ביילין, לפיו אסיר המבקש להשתחרר לפני תום מאסרו יצטרך להמציא לוועדת השחרורים הצעת שיקום של הרשות לשיקום האסיר. שר המשפטים מאיר שטרית יתקין תקנות בנושא, תוך מקסימום חצי שנה, אך חוק ביילין ייכנס לתוקף גם לפני שיובאו התקנות לאישור ועדת החוקה.
חוק ביילין יובא להצבעה במליאה בקריאה שנייה ושלישית ביום ד' הקרוב, וצפוי לו רוב גדול לאחר שש"ס הודיעה כי היא מסירה את כל הסתייגויותיה.
שר המשפטים מאיר שטרית הביע שביעות רצון מתוצאות ההצבעה בוועדה: 9 הצביעו בעד הפשרה, 6 התנגדו ושניים נמנעו. "אי אפשר היה לבטל את חוק דרעי בלי פשרה, לו זה היה ניתן, הייתי תומך בכך בשתי ידיים. דווקא הפשרה שעברה מוכיחה שאנו דואגים לכל האסירים ולא רק לדרעי. לא ניתן לאפשר רק לחלק להשתחרר אחרי החצי ולא לכולם".
לעומתו, יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, אופיר פינס, מאוכזב מאוד: "היה רוב בכנסת לנוסח המקורי של חוק ביילין, לא היה צורך בפשרה הזו, אך שטרית התפתל נוכח הלחץ של אנשי ש"ס".
פינס כועס במיוחד על חברי הוועדה שנעדרו מההצבעה או שינו את הצבעתם לטובת הפשרה. חברי הכנסת נוואף מסאלחה ושלמה בן עמי, הצביעו ברגליים ונעדרו מכל ההצבעות החשובות בנושא. ח"כ נחמה רונן שינתה את דעתה ומהתנגדות לפשרה עברה למחנה התומך, וח"כ יוסי כץ, למרות השתייכותו למפלגת העבודה, הצביע בעד הפשרה, שאינה מקובלת על המפלגה.
"הייתי עד ללחצים של אנשי ש"ס על חברי הוועדה, חלק מהם לא עמדו בלחץ וזו התוצאה. הממשלה לא רצתה משבר קואליציוני, היא הפעילה מכבש והרוב הקטן נרמס. מה שמכעיס פה זה שכל מה שעניין את הח"כים הוא אריה דרעי, לא שום אסיר ושום אדם, כל הזמן רוחו של דרעי מרחפת מעל הבית הזה", אומר פינס.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
דרעי. יוכל להשתחרר אחרי המחצית, יחד עם 1,900 אסירים נוספים
צילום: גלי תיבון
מומלצים