שתף קטע נבחר

שרון לא הוזמן לטקס לחללי מלחמת לבנון

פרסום ראשון: בארגון "יד לבנים" החליטו שלא להזמין את ראש הממשלה לטקס, בטענה שעלולים לצוץ עימותים בין שרון לחלק מהמשפחות. "יש בזה חוצפה ועזות מצח, אסור שפוליטיקה תשתרבב לתוך אזכרה לחללים", טוען יו"ר סיעת הליכוד. בעבודה סבורים שלא צריך לשכוח לשרון את עברו

ארגון "יד לבנים" החליט שלא להזמין את ראש הממשלה, אריאל שרון, לטקס האזכרה לחללי מלחמת שלום הגליל, שייערך היום (ד') בהר הרצל ביום השנה ה-19 למלחמה, כדי שלא ליצור עימותים עם המשפחות - כך נודע ל-ynet.
"זה לא סוד שחלק מהמשפחות אינן שלמות עם המלחמה", אומר זאב בר, יו"ר ארגון יד לבנים. "הטקס ממילא כואב. אני לא צריך ללבות את היצרים ולהביא את ראש הממשלה. זה ייצור תחושה לא נעימה אצל המשפחות ויש מספר משפחות שאני חושש שהיו מתעמתות עם שרון. הרי הסיפור היה 40 קילומטר - וזה התפתח מעל ומעבר".
לא בכל שנה מוזמן ראש הממשלה לטקס, אולם זו הפעם הראשונה שבה לא מוזמן ראש ממשלה מסיבה עקרונית, ולא משיקולי לוח זמנים וכיוצא בזה. מי כן הוזמן לטקס בהר הרצל? בין היתר הוזמנו שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, יו"ר הכנסת, אברהם בורג וראש עיריית ירושלים, אהוד אולמרט.
יו"ר סיעת הליכוד, זאב בוים, מגיב בזעם: "הטיעונים של בר טפשיים, יש בזה הרבה חוצפה ועזות מצח, איוולת וטיפשות. אסור שפוליטיקה תשתרבב לתוך אזכרה לחללים. ראש ממשלה מכבד בנוכחותו את זכר הנופלים. הרי לא שואלים משפחות שכולות מיום כיפור אם להזמין אנשים שהיו קשורים למחדל".
בוים מוסיף וטוען: "לכל מלחמה אפשר למצוא אשמים. לא יכול להיות שיטילו וטו ויקבעו סדרים רק משום שלחלק מהמשפחות השכולות יש ביקורת לגבי מידת הצידוק של מלחמה שהיתה. בר לדעתי הוא בלתי ראוי למלא את תפקיד יו"ר 'יד לבנים'. זה ארגון שצריך לייצג עמדת קונצנזוס לגבי הנופלים, ואם הוא לא יכול לעמוד בזה, שיפרוש".
בעבודה חושבים אחרת: יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ אופיר פינס: "אני מציע לכבד את שיקול דעתו של בר. אם הוא הגיע למסקנה כזו יש להבין אותו. ההחלטה בוודאי היתה לו קשה. זה ששרון נהיה ראש ממשלה - זה לא אומר שנשכח העבר שלו".
מלשכת ראש הממשלה לא נתקבלה לפי שעה תגובה לפניית ynet בעניין.

ואיפה השרים?

שרה סגל, מנהלת "יד לבנים", בתל אביב, מביעה פליאה על צעדו של בר. "אני לא חושבת שזה ראוי. גם את הבן שלי, שנהרג במלחמת ההתשה, שלח פוליטיקאי אל המוות. הרי אף הורה לא עקד את בנו. אני לא חושבת שיש לבוא בטענות אל מישהו, אלו החיים במדינה שלנו".
עם זאת סגל, שמארגנת את הטקס בבית הקברות הצבאי בקרית שאול, מסרבת להזמין לטקס פוליטיקאים שלא שירתו בצבא. למשרד ראש הממשלה היא היפנתה בקשה, לדאוג שרק שרים מתוך רשימה מסוימת שהגישה יבואו לאזכרה, אך היא נענתה בשלילה כוללת - ואף שר לא יגיע.
"לא יכול לעמוד שם אדם שלא שירת בצבא ולא יודע על מה מדברים. זה צריך להיות אדם רגיש", אומרת סגל. לאחר שקיבלה תשובה שלילית ממשרד ראש הממשלה, פנתה סגל לח"כ רן כהן ממרצ, שהבטיח שידאג שגם שרים יגיעו.
סגל אומרת כי היא מעדיפה שיבוטלו ימי הזיכרון, למעט יום הזיכרון המרכזי לחללי מערכות ישראל. "הלוואי ותהיה החלטה ארצית לבטל את זה, ממילא לכל משפחה יש את יום הנפילה של בנה ואת יום הזיכרון בחיל ואת יום הזכרון הכללי. המשפחות לא מגיעות ונמאס לי לשכנע אותן לבוא", היא אומרת.
מש"ס נמסר בתגובה לדברי סגל: "מדובר בהחלטה רוויית שנאה, ואי יכולת לדבר אמת. תנועת ש"ס מביעה צער עמוק על חרחורי המדנים, מוטב שנהיה מעט יותר מפוייסים ומלוכדים בשעות קשות אלו".

"הבן שלי נהרג בגלל שרון"

רחל שכטר, אם שכולה שבנה, ישראל שכטר, טייס בחיל האוויר, נפל במלחמת לבנון, מסבירה שטקס הזיכרון הוא טקס פרטי שמארגן עבור המשפחות השכולות ארגון יד לבנים, והוא אינו ממלכתי. "עד היום אף ממשלה לא ארגנה טקס ממלכתי לחללי מלחמת לבנון", היא אומרת, והסיבה, לטענתה, הם חילוקי דעות בנוגע לשאלה האם המלחמה היתה מוצדקת, והשאלה אם מדובר במלחמה או במבצע בלבד. "אני לא יכולה להבין את זה שלא עושים לבן שלי טקס ממלכתי. את הבן שלי לא אני שלחתי למלחמה, ולא אבא שלו שלח אותו, שרון שלח אותו לשם ובגלל שרון הוא נהרג".
לדבריה, "מכיוון שהטקס הוא פרטי ארגון יד לבנים מזמין את מי שהוא רוצה לטקס, ואני יכולה להבין שיש משפחות שמתנגדות לנוכחותו של שרון שם. אני באופן אישי לא משתתפת בטקס הזה כי אני חושבת שלבן שלי מגיע טקס זיכרון ממלכתי. לטקס ממלכתי מחויב להגיע ראש הממשלה, ואני מקווה שכשיהיה טקס ממלכתי לבן שלי, רה"מ לא יהיה שרון. אם זה יהיה שרון, אני לא אופיע לטקס".
שכטר אמרה את הדברים זמן קצר לאחר שביקרה היום את קבר בנה, ביום השנה לנפילתו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי אף פי
שרון. לא הוזמן
צילום איי אף פי
בוים. איוולת וטיפשות
מומלצים