שתף קטע נבחר

"פרשת סמיר": דממת אלחוט ברשות הפלסטינית

העיתונאי יוסף סמיר, שנעלם לפני כחודשיים בשטחי הרשות הפלסטינית, הצליח להימלט בכוחות עצמו למחסום צה"ל סמוך לבית לחם וסיפר כי "השב"כ הפלסטיני החזיק בי בשבי". סמיר סירב לפרט את הנסיבות בהן הצליח להימלט, אך רמז כי שומרו נרדם. סמיר: "אני מקווה שעם ישראל יעריך איזו מדינה יש לנו". ברשות מסרבים להתייחס לפרשה אולם מפקד חטיבת חברון אומר כי "ייתכן והפלסטינים העלימו עין ואיפשרו לסמיר לברוח"

העיתונאי יוסף סמיר, שנעלם לפני כחודשיים בשטח הרשות הפלסטינית, הגיע הלילה (יום ד') ברגל למחסום הכניסה לירושלים מבית לחם, וסיפר כי הצליח להימלט משבי השב"כ הפלסטיני.
סמיר אושפז הלילה בבית החולים "שערי צדק" במצב קל, כשהוא סובל מתשישות, וסימני חבלות ניכרים על גופו.
במנגנוני הביטחון הפלסטיניים שמרו הבוקר על דממת אלחוט וסירבו להתייחס לפרשה.

"הוחזקתי על-ידי השב"כ הפלסטיני"

במהלך הלילה דיבר סמיר עם עיתונאים בהתרגשות רבה ואמר כי השב"כ הפלסטיני הוא שהחזיק בו וחקר אותו על קשריו עם כוחות הביטחון הישראלים. לדבריו, תנאי החזקתו היו 'סבירים'. הוא סירב לפרט את הנסיבות בהן הצליח להימלט. סמיר סיפר כי הוא מרגיש שנולד מחדש.
"בבית לחם נחטפתי והוחזקתי על-ידי השב"כ הפלסטיני ואני רוצה להודות לכל עם ישראל ששאל איפה אני. אני מכאן מודה לחלק מאנשי השב"כ הפלסטיני שהתייחסו אלי בצורה יפה והחזיקו אותי במשרד ולא בתא של אסיר. אני מבקש סליחה מהאדם ששמר עלי על זה שברחתי. הוא מסכן ואני מבקש ממפקדיו שלא יענישו אותו", דברי סמיר, שרמז מאוחר יותר כי שומרו נרדם, וכך הצליח להימלט.
"שאלו אותי שם, אנו רוצים לדעת מה הקשר שלך לאנשי הביטחון הישראלי ולשב"כ. כולם יודעים שאני משורר וסופר. לא הייתי בלש ולא מרגל. אהבתי את המדינה הזו ואמשיך לאהוב אותה. אתם לא יודעים איזה עם זה עם ישראל. עם נפלא. כשראיתי את הצבא, רופאים ומשטרה- כולם דאגו לי".
"ידעתי שאם אני לא בורח אני אמות, כי חוץ מזה אני גם חולה לב. שם התחננתי לבדיקה. אתה תמות כאן- כך אמר לי אחד השוטרים הפלסטינים".
"רק היום שמעתי שהישראלים התעניינו בי. אני מנשק את מדינת ישראל, אם לא בפי אז בלב ובאהבה. אני מקווה שעם ישראל יעריך איזו מדינה יש לנו. פה אתה רואה רחמנות, התעניינות בחיי אדם. אני מקווה שערפאת יידע את הסיפור הזה. יש הרבה מה לתקן. מכאן אני חוזר ואומר – לא בגדתי, לא ריגלתי לטובת ישראל וכולם יודעים שאין לי קשר לשום שב"כ", דברי סמיר.

חיה סמיר: "זה הניצחון עליו חלמתי"

חיה סמיר, בתו של יוסף סמיר, אמרה לאחר שנפגשה עם אביה בבית החולים כי הוא נראה חיוור מאוד ואף רעד מהתרגשות. "אבי מותש. אני לא יודעת את כל הפרטים. הוא לא סיפר כלום וחוקרי המשטרה ממשיכים בחקירתם גם ליד מיטתו בבית החולים".
"אני מאושרת לעמוד כאן והדרך רק מתחילה.זה הניצחון שצפיתי אותו וחלמתי עליו. הפנים של אבי לשלום והוא שילם לא פעם את המחיר בחירותו והפעם המחיר היה יקר יותר. הוא בא מלוע הארי. הוא היה באזור מוכה סבל, תסכול וסכנה", דברי סמיר.

אל"מ אביב: "הימלטותו מוכיחה כי הוחזק ע"י הפלסטינים"

מפקד חטיבת בית לחם, אל"מ מרסל אביב, סיפר ל-ynet כי ייתכן והפלסטינים העלימו עין ואיפשרו לסמיר לברוח ממעצרו.
אל"מ אביב אמר כי "בערך בשעה 23:45 התקרב למחסום הכניסה לבית לחם אדם שנראה תשוש וחבול. הוא ניגש אל החיילים ואמר שהוא יוסף סמיר. החיילים והמפקדים במקום לא הכירו אותו. הם הגישו לו סיוע והזעיקו את מפקדי הגזרה. כשהגעתי למקום כעבור דקות אחדות, זיהיתי אותו מהיכרות מוקדמת בינינו. הוא נראה מאוד לא טוב, חבול בחלקי גופו, בלי שרוכים בנעליים, וסיפורו היה מבולבל מאוד".
"הוא סיפר את שידענו כבר מאשתו, על כך שנעצר על-ידי פלסטינים סמוך למלון פרדייז בבית לחם. צה"ל לא יודע מי החזיק בו. מדובר באנשים במדים או במיליציה, שהעבירו אותו מדי כמה ימים ממקום למקום. הלילה הצליח להימלט, עדיין לא ברור לנו כיצד. הימלטותו של סמיר מוכיחה את מה שטענו כל הזמן - כי סמיר הוחזק על-ידי הפלסטינים בניגוד לרצונו, ולמרות ההכחשות הפלסטיניות. כבר הספקנו לספור את הימים, כל-כך הרבה זמן נמשכה היעדרותו. והנה – יש לנו גם אירועים משמחים", אמר אל"מ אביב.
עקבותיו של סמיר, אביה של הזמרת חיה סמיר, נעלמו לאחר שנעצר על ידי המשטרה הפלסטינית בבית לחם. הפלסטינים טענו ששחררו אותו מהמעצר, ולאחר מכן נעלם. מערכת הביטחון הישראלית טענה שהוא מוחזק בבית לחם על ידי המודיעין הכללי הפלסטיני, בראשותו של תאופיק טיראווי. ישראל העבירה בקשה רשמית לרשות הפלסטינית, להחזיר את סמיר לידיה, אבל הרשות טענה כי אינה מחזיקה בסמיר.

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 2
סמיר לאחר בריחתו. השומר נרדם
צילום ערוץ 2
מומלצים