שתף קטע נבחר

בשארה באזכרה לאסד: צריך להתלכד מול ישראל

יו"ר סיעת בל"ד, ח"כ עזמי בשארה, השתתף באזכרה לחאפז אל-אסד בסוריה, לצד השיח נסראללה ובכירי החיזבאללה, וקרא לעולם הערבי כולו להתלכד מול ישראל. קודם לכן הבטיח השייח נסראללה לכבוש את חוות שבעא מידי ישראל. השר ישי פנה ליועץ המשפטי בדרישה לבדוק האם נסיעתו של בשארה היא עבירה פלילית, ואם כן, להעמידו לדין. ח"כ בוים קורא לעצור את בשארה עם שובו לארץ

יו"ר סיעת בל"ד, ח"כ עזמי בשארה, אמר בנאום שנשא בסוריה לציון יום השנה למותו של חאפז אסד, כי ממשלת שרון הולכת בכיוון של מלחמה, ומאיימת על המצב במזרח התיכון.
בנאום שנשא בעיר קרדחא, מול ראשי הממשלה הסורי, הלבנוני ומנהיג חיזבאללה נסראללה, אמר בשארה כי "בזמן שכזה, על האומה הערבית להתאחד". לדבריו, ממשלת שרון ניסתה להביא את המזרח התיכון למצב שבו "או שמקבלים את התכתיבים הישראליים או שהאזור עומד בפני מלחמה".
בשארה המשיך ואמר כי לשרון אין תוכנית מדינית "ואפילו אין לו תוכנית פוליטית שיש בה תקווה כלשהי להידברות". הוא הבהיר כי במצב זה, על העולם הערבי להתלכד ולהביא לכך שההתנגדות תהיה פאן ערבית כוללת ולא רק התנגדות מקומית, כמו ההתנגדות הלבנונית או הפלסטינית. "במצב שנוצר, גובר הצורך באחדות הערבית שאינה קיימת", אמר בשארה לקול מחיאות כפיים מצד שומעיו. בשארה קרא "לפתוח מרחב לפעולות התנגדות נגד ישראל".
יו"ר סיעת בלד ביקר את העולם הערבי על אדישותו ועל מה שהגדיר "היעדרותו" למה שקורה לפלסטינים. בשארה הוסיף כי הסכסוך במזרח התיכון הוא לא פלסטיני-ישראלי אלא ערבי-ישראלי: "עד היום אמרנו שהבעיה הפלסטינית היא לב לבו של הסכסוך הישראלי-ערבי, אך יש צורך לשקול זאת מחדש ולומר כי הסכסוך הישראלי-ערבי הוא לב לבה של הבעיה הפלסטינית", הבהיר בשארה.
בשארה חלק מחמאות למדיניותו של אסד הבן, ובירך אותו על הרפורמות שהוא מבצע בסוריה. הוא אמר כי כדי להתמודד עם הכיבוש ועם איומי ישראל, על המדינות הערביות להתחיל ברפורמות ובמודרניזציה פנימיות.
ח"כ בשארה זכה לתשואות רבות מהמשתתפים במהלך הנאום, והטלויזיה הסורית התרכזה בפניהם של הנשיא בשאר אסד ומנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, המאזינים בתשומת לב רבה.
מזכ"ל החיזבאללה נסראללה הבטיח בנאומו, שקדם לדברי בשארה, לכבוש מחדש את אזור חוות שבעא, שנמצא בשליטת ישראל. נסראללה אמר כי הארגון לא יוותר על "סנטימטר" משטח לבנון. נאומו של נסראללה היה סוער והצליח להלהיב את הקהל. "אין לנו דבר לתת לאויבינו מלבד דם ורובים", אמר נסראללה, "לא נשכח את פלסטין וירושלים". באירוע נשאו דברים גם סגן נשיא איראן, חסן חביבי, ומזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא.

תגובות

דבריו של בשארה עוררו את זעמם של ח"כים ושרים רבים בישראל. שר הפנים, אלי ישי, פנה היום ליועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, וביקש ממנו לבדוק האם נסיעתו של בשארה לסוריה כדי להשתתף באזכרה לאסד, היא בגדר עבירה פלילית, ואם כן- לנקוט בצעדים נגדו. בפנייתו אמר ישי כי הוא רואה בחומרה רבה את יציאתם של ח"כים למדינת אויב, בעוד שכל אזרח אחר היוצא למדינת אויב ללא היתר - נענש.
ח"כ מיכאל קליינר גינה בחריפות את נסיעתו של בשארה לדמשק וטען כי "בכל מדינה נורמאלית היו מעמידים אותו מול כיתת יורים". קליינר הוסיף כי לא יכול להיות שחבר כנסת ישראלי יעודד את מדינות ערב לפתוח במלחמה כוללת נגדה.
יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב בוים, דורש מהשר לביטחון פנים עוזי לנדאו, להורות למשטרת הגבולות לעצור את בשארה עם כניסתו לארץ. בוים אמר כי צריך לעצור את בשארה גם בשל נסיעתו לסוריה, גם בשל הדברים שאמר וגם בשל חקירה משטרתית שמתנהלת נגדו בשל ביקוריו בסוריה.
יו"ר סיעת העבודה, ח"כ אפי אושעיה, אמר כי על בשארה לדרוש את תשלום מחצית משכורתו מנשיא סוריה: "למרות היותו ח"כ ישראלי הוא משרת את מטרות הסורים והאומות הערביות", דברי אושעיה.
ח"כ אופיר פינס אומר כי מדובר במתגרה סדרתי בדמוקרטיה הישראלית: "ידידותו המופלאה של בשארה עם החיזבאללה וסוריה כבר נמצאת בחקירה משטרתית, אך הוא ממשיך לפתח אותה", הבהיר פינס, שקרא לבשארה להפסיק את הסתת הציבור הערבי-ישראלי נגד המדינה.
אחותו של החייל החטוף בני אברהם, אפרת, כתבה ל-ynet: "במקום לנסות ולסייע לנו להשיג אות חיים ומידע על אחי וחבריו, מר עזמי בשארה מתרועע עם נסראללה וחבורתו, תוך כדי גינוי מדינת ישראל וקריאה להתאחד נגדה. אחי שלי זועק את זעקתו מתוך השבי הלבנוני כבר יותר מ-8 חודשים ואנחנו אפילו לא שמענו את הזעקה, לא ראינו אותו ולא יודעים היכן הוא נמצא. אני שואלת אותך מר בשארה - האם אחי וחבריו הלכו להגן רק על תושביה היהודים של מדינת ישראל?"
בתשובה לשאלת ynet, כיצד חש בשארה לגבי נאום לצד מנהיג חיזבאללה, הבהיר דוברו כי אין זו הפעם הראשונה שבשארה ונסראללה משתתפים באותו טקס: "זה קרה גם במלאת 40 למותו של אסד, כשגם שם נשא בשארה דברים בשם העם הפלסטיני, ונסראללה נשא אף הוא דברים בשם החיזבאללה", מבהירים בבל"ד, "איננו מבינים על מה הרעש הזה. מיליונים רבים בעולם ולא רק בעולם הערבי, רואים בנסראללה לוחם וראש ארגון חירות שנלחם בכיבוש הישראלי".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי אף פי
בשארה בטקס, לצידו של אחמד ג`יבריל, מנהיג ארגון הטרור
צילום איי אף פי
צילום איי אף פי
נסראללה. נכבוש את שבעא
צילום איי אף פי
צילום ערוץ 2
אפרת אברהם. לא שמענו את הזעקה
צילום ערוץ 2
מומלצים