שתף קטע נבחר

רובינשטיין: דברי בשארה - עילה לפסילת מפלגתו

בעקבות השתתפותו של בשארה באזכרה לחאפז אל-אסד, וקריאתו למאבק נגד ישראל, אומר היועץ המשפטי לממשלה: "אני הייתי ממקד את זה בעיקר על הנושא: האם פה יש אדם שלכאורה חבר כנסת נאמן למדינה, הצהיר אמונים, ובעצם לא נאמן למדינה". עם זאת, הבהיר רובינשטיין שהפרקליטות תתקשה להעמיד את בשארה לדין. ח"כ בשארה: "אני עומד מאחורי כל מלה". השר אלי ישי: "לשלול את אזרחותו". הכנסת תדון היום באפשרות להסיר את חסינותו

ועדת הכנסת וועדת האתיקה של הכנסת ידונו היום (ג') באפשרות להסיר את חסינותו של חבר הכנסת עזמי בשארה בשל דבריו בסוריה.
היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, אמר אתמול כי דבריו של ח"כ בשארה ותמיכתו במאבק החיזבאללה, עשויים להוות עילה לפסילת מפלגתו, משום שיש בהם שלילת קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. למרות זאת, מודים במשרד המשפטים כי האופציה הזו אינה מיידית, מאחר שפסילת מפלגות נעשית בדרך כלל לפני הבחירות, ולא בדיעבד.
בראיון ל"קול ישראל" אמר רובינשטיין כי "השאלה היא באמת, האם ח"כ בשארה איננו מתקרב לקו האדום לפי פסיקת בית המשפט בערעור שהיה על עצם כשירותה של רשימתו. השאלה היא האם ח"כ בשארה איננו שולל את קיומה של מדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי". רובינשטיין הוסיף: "אני הייתי ממקד את זה בעיקר על הנושא: האם פה יש אדם שלכאורה חבר כנסת נאמן למדינה, הצהיר אמונים, ובעצם לא נאמן למדינה. הצהרת האמונים היא מס שפתיים. ח"כ בשארה מתבטא בצורה שצריכה להיבדק, ואני מקווה שגם תיבדק. יש הצטברות של דברים שאולי הגיע הזמן לחשוב עליה בכיוונים האלה".
רובינשטיין אמר כי אי אפשר להעמיד את בשארה לדין על עצם הנסיעה לסוריה וההשתתפות בטקס הזיכרון לאסד, שכן יש לו דרכון שירות, המאפשר לו לנסוע גם למקומות שלאזרח מן השורה אסור לבקר בהם. לדעת היועץ, המצב החוקי הקיים בנושא זה הוא "תקלה", שעל הכנסת לתקנה.
היועץ אמר כי יקשה להעמיד את בשארה לדין גם באשמת הסתה והמרדה, שכן בית המשפט העליון פסק שאפשר להאשים אדם בהסתה לאלימות רק אם הוא חבר בארגון טרור.
רובינשטיין אמר בריאיון כי "חבר פרלמנט סורי לא היה חולם לעשות דבר כזה, או שלא היה חוזר למדינתו, או שאם היה חוזר, גורלו היה רע ומר".

דיון מקיף

משרד המשפטים יקיים בימים הקרובים דיון מקיף בעניין בשארה. גורמים במשרד המשפטים אומרים שיישקלו שלוש אפשרויות מרכזיות: פתיחת חקירה בחשד להסתה והמרדה, בקשה לשנות את החוק המתיר כיום לח"כים לנסוע למדינות אויב, ומחיקת המפלגה.
במשרד המשפטים אומרים כי לפני הבחירות האחרונות, כאשר ביקש בשארה לאשר את סיעתו, חוות הדעת המשפטית היתה שרשימתו נמצאת על גבול שלילת אופיה של מדינת ישראל וחתירה תחת עקרונותיה. בעקבות החקירה נגד בשארה על ארגון נסיעות לסוריה לפני כמה חודשים, פנה ח"כ מיכאל קליינר לרשם המפלגות וביקש למחוק את מפלגת בלד. לרשם המפלגות, אלישע צידון, לא היו די ראיות, והאפשרות נדחתה. אבל היום אומרים במשרד המשפטים כי הצטברות הפעילויות של בשארה עשויה להוביל לחוות דעת, לפיה הוא חצה את הקו, ועל מפלגתו להימחק.
אפשרות נוספת לפעולה העלה שר הפנים, אלי ישי, שפנה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לאפשר לו לשלול את אזרחותו של ח"כ עזמי בשארה, לפי סעיף 11-ב לחוק שלילת האזרחות. הסעיף קובע כי בסמכות השר לבטל אזרחות של ישראלי שעשה מעשה שיש בו משום הפרת אמונים למדינת ישראל. החלטת השר ישי התקבלה בהתייעצות שערך עם המחלקה המשפטית במשרד.
"אני אעזור לח"כ בשארה להחליט אם הוא אזרח ישראלי שמכבד את החוק או מכונת הסתה ותעמולה נודדת. האיש חצה את כל הקווים האדומים, שבר את כל הכלים. יש גבול והגיע הזמן להציב אותו", אמר ישי.
רובינשטיין נשאל על האפשרות לשלול את אזרחותו של בשארה והשיב: "אני לא בדקתי את העניין הזה בצורה רצינית ואלו דברים מאוד קיצוניים, הרבה יותר קל לתת כותרת מאשר לשלול אזרחות מאדם. אפשר לבדוק כל דבר אבל זה נראה לי די רחוק".

בשארה: אני עומד מאחורי כל מלה

ח"כ עזמי בשארה הנמצא עדיין בסוריה אמר ל-ynet באמצעות דוברו: "אני עומד מאחורי כל מלה". בשארה הביע פליאה על אדישותו של השמאל הישראלי מ"ההסתה לרצוח אותו שיצאה מכיוון הימין".
בשארה אומר כי הסערה שהתחוללה בארץ בעקבות דבריו היא סערה בכוס מים: "אני אומר את אותם הדברים כל שני וחמישי מעל בימת הכנסת".
לדברי בשארה, הוא עדיין מאמין ששרון גורר את האזור למלחמה. "אמרתי זאת בעבר, ואפילו השבוע, בתוכנית של ירון לונדון, ואיני יודע על מה המהומה".
סיעתו של בשארה, בל"ד, קראה היום להעמיד לדין את ח"כ מיכאל קליינר ואת השר אביגדור ליברמן על הסתה לרצוח את בשארה. "בל"ד מבקשת להזכיר כי רצח פוליטי כבר התרחש בעבר כתוצאה מהסתה פרועה, שיצאה מבית מדרשם של שני חברי הכנסת האלה", נאמר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי אף פי
בשארה באזכרה לצד אחמד ג`יבריל, מנהיג ארגון הטרור
צילום איי אף פי
צילום: גלי תיבון
מתלבט. אליקים רובינשטיין
צילום: גלי תיבון
גלי תיבון
"לשלול את אזרחותו". אלי ישי
גלי תיבון
מומלצים