שתף קטע נבחר

ח"כ נסים זאב: הערבים אינם צריכים להיות אזרחי ישראל

ועדת הכנסת עורכת היום דיון סוער באפשרות העקרונית להסיר את חסינותו של בשארה, בשל דבריו בסוריה. שקט לא היה שם

ח"כ ניסים זאב (ש"ס) אמר היום (ג') בכנסת כי הערבים אינם צריכים להיות אזרחי ישראל. "הבעיה התחילה במי שהחליט בזמנו שהערבים יכולים להיות אזרחי המדינה ולא רק תושביה", אמר זאב במהלך דיון משותף של ועדת הכנסת וועדת החוקה, בעקבות דברי ח"כ עזמי בשארה באזכרת אסד.
כמה ח"כים מחו לשמע הדברים אך ח"כ צבי הנדל מהאיחוד הלאומי דווקא הסכים: "כל המדינה חושבת כמוהו", אמר. גם ח"כ מיכאל קליינר הרחיק לכת, ולאחר שהציע בימים האחרונים להעמיד את ח"כ בשארה מול כיתת יורים, הסביר בישיבת הוועדה מדוע הדבר נחוץ: "עברת בגידה היא הסעיף היחידי שיש בו עונש מיתה, עזמי בשארה בגד".
הדיון היה סוער: ח"כ גאגולה מש"ס, שהפליא בצעקותיו, גורש החוצה לאחר שנקרא לסדר שלוש פעמים. גם הח"כים הערבים לא ישבו בשקט: "אני רוצה שישראל תהיה מדינת כל אזרחיה. כיבוש של מדינה הוא לא חלק מהגדרתה כמדינה, ולכן כשתומכים בשחרור מכיבוש, לא רק שזו לא התנגדות למדינה, להיפך, זה בעדה. כל התבטאות נגד הכיבוש היא לגיטימית", אמר ח"כ מוחמד ברקה מחד"ש.
ח"כ עבד אל מאלכ דהאמשה טען שההתייחסות להתבטאויות הח"כים הערבים אינה הוגנת: "כולם מתרגשים מבשארה, אבל לא מקליינר שאמר שצריך להעמידו מול כתת יורים".

בשארה: השמאל הישראלי נכשל

ואילו ח"כ עזמי בשארה עצמו אומר בראיון לעיתון א-שארק אל אווסט, היוצא לאור בלונדון, כי בדמוקרטיה הישראלית אין מקום לאנשים כמוהו וכי הוא אינו חושש להיעצר.
בשארה הזהיר, כי כל נסיון להוציאו מהכנסת, יהיה נסיון להוציא את הערבים בישראל מהמשחק הפוליטי.
יו"ר סיעת בל"ד שב ואמר כי דבריו בסוריה נאמרו לא בפעם הראשונה, וכי הוא אמר את אותם דברים יותר מפעם אחת מעל בימת הכנסת. בשארה אומר כי משמעות דבריו בסוריה היא שעל הערבים להציג עמדה אחידה כדי להכשיל את אופצית המלחמה. "כנראה שהישראלים רוצים מלחמה וזה דבר חשוב. הם השתגעו כשאמרתי את דבריי כי כנראה חשפתי את תוכניותיהם".
בשארה אמר כי השמאל הישראלי, המתיימר להיות דמוקרטי וליברלי, נכשל במבחנו. הוא הוסיף, כי הוא לא חושש מהסרת חסינותו ולא ממעצרו. "שיסירו את החסינות ויעצרו אותי. אנו כאן בארצנו ובמולדתנו. הם שכפו עלינו את האזרחות הישראלית והם אלה שרוצים כעת לשלול אותה. אנו נאבקים על אדמתינו וצעדי ישראל מוכיחים לאן פניהם". בשארה אמר כי העובדה שחבר כנסת (מיכאל קליינר), שקרא לטענתו להעמיד אותו מול כיתת יורים, ממשיך להיות חופשי, מעלה סימני שאלה על כנות הדיבורים הישראלים על דמוקרטיה. לדבריו, "מדובר בדמוקרטיה ובליברליזם רק ליהודים".

מריבה בכנסת

ח"כ טאלב א-סנע לא יהיה חבר בועדה המיוחדת של הכנסת לטיפול בחוק השב"כ. זאת, לאחר שביקש שלא להכלילו בוועדה, בעקבות הצבעה חוזרת שנערכה בועדת הכנסת על מועמדותו של א-סנע.
ישיבת ועדת הכנסת שעסקה בנושא פוצצה היום והופסקה לזמן מה, בעקבות חילופי דברים בין חברי כנסת מהשמאל והימין. ח"כ בני אלון, שהגיש את הערעור, טען כי א-סנע אינו נאמן למדינת ישראל ולכן אינו יכול לעסוק בחוק שמגדיר את תפקידי השב"כ.
חברי הכנסת הערבים, ובראשם טאלב א-סנע, טענו כי מדובר בפאשיזם ובגזענות. "פשוט תחוקקו חוקים שיוציאו אותנו מחוץ לכנסת ודי", צעק ח"כ ברכה. יו"ר הקואליציה, ח"כ בוים, השיב לברכה, "אל תדאג. אנחנו עושים את זה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי אף פי
בשארה בסוריה
צילום איי אף פי
מומלצים