שתף קטע נבחר

היועץ החליט לפתוח בחקירה נגד בשארה

החלטתו של רובינשטיין התקבלה בתום התייעצות שנערכה אחר הצהריים יחד עם פרקליטת המדינה וכן גורמי ביטחון. החקירה תיפתח בעקבות דבריו של ראש סיעת בלד בדמשק

היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, הודיע אמש (יום ג') כי החליט לפתוח בחקירה פלילית נגד חבר הכנסת עזמי בשארה, ראש סיעת בלד, בחשד לביצוע עבירות על חוק העונשין והפקודה למניעת טרור.
ההחלטה התקבלה בתום התייעצות שנערכה אתמול אחר הצהריים בלשכת היועץ ובהשתתפות פרקליטת המדינה, עדנה ארבל, בכירים בפרקליטות וכן גורמי ביטחון.היועץ המשפטי הודיע על ההחלטה לראש הממשלה שרון, לשר המשפטים שטרית ולראש אגף החקירות במשטרה.
ח"כ בשארה יחקר בחשד לביצוע עבירות הסתה, המרדה ומגע עם סוכן זר. עם זאת, מעריכים גורמים משפטיים כי הפרקליטות תתקשה לבסס ראיות להרשעת בשארה, מאחר והמצב החוקי הקיים מצמצם את אפשרות ההעמדה לדין בגין התבטאויות החורגות מחופש הביטוי.
הגורמים הבהירו כי עבירת ההסתה, המופיעה בפקודה למניעת טרור תחת הסעיף 'תמיכה בארגון טרור' (פרסום דבר שבח למעשה אלימות), בעייתית לאור פסיקת בית המשפט העליון, אשר קבע בעניינו של מוחמד ג'בארין כי העבירה מתיחסת לארגון טרור ולא לאדם בודד. בעקבות פסיקת בג"צ נאלצה הפרקליטות לחזור בה מכתבי אישום רבים שהוגשו בהסתמך על עבירה זו, ואילו הצעת חוק ממשלתית לתיקון המצב ושילוב עבירת ההסתה בו, עברה בקריאה ראשונה אך היא מונחת עדיין על שולחן ועדת החוקה.
באשר לעבירת ההמרדה המופיעה בחוק העונשין, הרי שלא ברור האם דברים שהופנו למי שאינם תושבי המדינה נכללים בה, ואחת ההגנות בסעיף זה מתייחסת להתבטאות שנאמרה במטרה להוכיח שהממשלה טועה במעשיה. עם זאת יש לציין כי לפני כ-8 חודשים הרשיע בית המשפט העליון בעבירה זו את בנימין כהנא ז"ל, לאחר שהפיץ כרוז בו קרא להפציץ את אום אל פאחם.
החלטת היועץ באה בעקבות פירסום הדברים שאמר בשארה בטקס בדמשק, לציון שנה למותו של הנשיא חאפז אסד. בין היתר, קרא בשארה לעולם הערבי להתאחד מול ישראל, ואמר כי הסיכסוך "אינו פלסטיני-ישראלי אלא ערבי-ישראלי".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
היועץ. פתיחת חקירה
צילום: גלי תיבון
ארכיון ידיעות אחרונות
בשארה. הדברים שנאמרו בדמשק
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים