שתף קטע נבחר

זאבי בקבינט: "צריך מדיניות של און, לא אוננות"

הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס כדי לבחון מחדש את מדיניות ההבלגה, וקבע כי ישראל תמשיך לנסות וליישם את דו"ח טנט - אולם תשמור לעצמה את הזכות לסכל פיגועים. היום תיערך גם פגישה ביטחונית בדרג בכיר בין ישראל לפלסטינים

הקבינט המדיני-ביטחוני, שהתכנס הבוקר (ד') כדי לבחון מחדש את מדיניות ההבלגה, החליט כי ישראל תמשיך במאמצים ליישום דו"ח טנט - אבל תשמור לעצמה את הזכות לסכל פיגועים.
בהודעה בתום הישיבה נאמר כי ממשלת ישראל קובעת, כי הרשות הפלסטינית עדיין לא ישמה את התחיבויותיה לפי מסמך טנט: הפסקת טרור, מעצר טרוריסטים, הפסקת הסתה וסיכול פיגועים. למרות זאת, תמשיך ישראל במאמציה לישום מסמך טנט, כשהיא שומרת לעצמה את הזכות להגנה עצמית ולסיכול פיגועים המכוונים נגד אזרחיה וחייליה.
השר רחבעם זאבי תקף במהלך הישיבה את מדיניות ההבלגה הישראלית ואמר : "זו ממשלת שיתוק לאומי, הממשלה צריכה לנקוט במדיניות של און ולא במדיניות של אוננות".
שר המשפטים מאיר שטרית אמר בישיבת הקבינט כי יש להמשיך במדיניות ההבלגה: "לפעמים האיום הוא הרבה יותר אפקטיבי מהפעולה עצמה", אמר שטרית. שר המשפטים הבהיר עם זאת כי ישראל רואה ברשות הפלסטינית אחראית למצב ולכל הפיגועים והיא שומרת לעצמה את הזכות לפעול, לסכל פיגועים ולהגן על אזרחיה.

ערפאת: לא נוותר למי שיקל ראש בהפסקת האש

היום אמור להתקיים מפגש ביטחוני בדרג בכיר בין ישראל לפלסטינים, בהשתתפות נציג של ה-CIA. מקור פלסטיני בכיר מסר כי במפגש ידונו שני הצדדים בהכנת לוח הזמנים כפי שהוגדר על ידי מסמך טנט, ובהסרת הסגר בשטחים. לדברי המקור המפגש יהיה חשוב מאוד ומכריע בעיקר בשל המשך המתיחות בשטח.
ערפאת אמר אתמול במסיבת עיתונאים בספרד כי "אנחנו נמשיך במאמץ הזה כדי להשיג שליטה ביטחונית בצד שלנו, בכל האמצעים ובנחישות המירבית. לא נוותר למי שיקל ראש בעניין הזה". ערפאת האשים את ישראל כי הרגה אתמול שני פלסטינים, אחד בן 88 והשני בן 11. "המתנחלים הרגו אותם", טען ערפאת.

ראש אמ"ן: ערפאת אינו מעוניין בהפסקת אש מוחלטת

ראש אמ"ן, עמוס מלכא, אמר אתמול (ג') בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, כי מערכת הביטחון מזהה את טביעות האצבע של התנזים בירי שמתבצע בימים האחרונים בצירי התנועה. לדבריו, מדיניות הסיכול של ערפאת סלקטיבית.
הוא אמר כי אנשי כוח 17 ומנגנון הביטחון של דחלאן הם נושאי הדגל של התמיכה והביצוע של פיגועים בימים אלה. לדבריו, ארגונים אלה מקבלים הוראות ישירות מערפאת.
מלכא הוסיף כי "ערפאת לא מבצע סיכול עמוק אלא רק צעדים מסוימים בשטח כמו העברת מסרים לנוגעים בדבר ושכנוע מנהיגי חמאס שהפעולות בישראל יגרמו נזק לאינטרס הפלסטיני. כרגע בשטח הפח"ע האסטרטגי מעוכב, אך לא מסוכל. כדי להשקיט את השטח ערפאת יצטרך להתעמת עם הארגונים ולצורך זה הוא צריך לקבל החלטה אסטרטגית לבצע מהלך כזה. רוב הפעולות שלו הן כדי לקבל ציון עובר, לא יותר".
הוא ציין כי ערפאת סבור שלאורך זמן יהיה בקע בחברה הישראלית, וכי הוא מופתע שקרע עמוק עוד לא היה נוכח מעשי הפיגועים. "הוא חשב שייווצרו ארגונים כמו ארבע אמהות", אמר הקצין.
לדבריו, ערפאת אינו מעוניין בהפסקת אש מוחלטת, אלא רק בירידה באלימות, בציפיה שאם יפחית את האלימות, יגבר הלחץ על ישראל לזרז את יישום מסמך מיטשל, ובו הדרישה להקפיא את ההתנחלויות. "ערפאת יעשה את כל התמרונים בכדי לא להגיע להפסקת אש מוחלטת, אם לא תהיה לו כל החבילה המדינית מולו על השולחן. הוא לא רצה הפסקת אש אך הוא נאלץ לעשות זאת כדי לנטרל את התגובות. כעת הוא פשוט ישחק בגובה הלהבות. הוא עושה התאמות טקטיות, אך אינו משנה עמדות אסטרטגיות שלו. הוא אינו מעוניין כיום בפיגועים אסטרטגיים בתוך ישראל, אך מאידך אינו עושה דבר כדי למנוע אותם".
מלכא אמר עוד כי, התמוטטות הרשות הפלסטינית והיעלמותו של ערפאת תביא יותר נזק בטווח הקצר מאשר תועלת: "ערפאת הוא הדבק המרכזי לכל המערכות והארגונים בשטח".

חיזבאללה מגביר את פעילותו בשטחים

מלכא אמר כי על פי מידע שהגיע למערכת הביטחון, מגביר ארגון החיזבאללה את פעילותו בשטחים, בין השאר בעזרת אספקת נשק. הוא הזהיר כי אנשי הארגון ינסו לבצע פיגועים, וחטיפת אזרחים וחיילים לא רק באזור חוות שבעא, אלא גם באזורים אחרים, כולל בחו"ל.
לדבריו, באמ"ן סוברים ש"חיזבאללה בהחלט אקטיבי בהברחת נשק לשטחים, גם לפלסטינים שמקבלים משכורת מערפאת".
באמ"ן לא מופתעים מהוצאת הכוחות הסורים מלבנון, מהלך שהחל כבר במרץ 2000, לדברי אמ"ן. הסורים, סבורים באמ"ן, רוצים למנוע חיכוך בין הצבא לאוכלוסייה האזרחית בלבנון אך "הם השאירו לעצמם בשטח את כל הנדרש כדי לשלוט בלבנון וימשיכו לאשר לחיזבאללה ביצוע פיגועים. חטיפת חיילים ואזרחים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רוייטרס
שרון ופרס. מבליגים
צילום רוייטרס
מומלצים