שתף קטע נבחר

"תתביישו, פחדנים", קרא לפיד לחרדים בבקו"ם

הוועדה המיוחדת לחקיקת חוק טל סיירה בבסיס קליטה ומיון כדי לדון בשאלת גיוס החרדים. הסיור הפך במהירות לזירת התנצחות בין הח"כים החרדים לח"כ לפיד, שקרא לעבר תלמידי ישיבות שבאו לקבל פטור: זה ביזיון, אתם פחדנים ולא יהודים". אלה מצדם קראו לו "לך תאכל חזיר"

סיור הוועדה המיוחדת לחקיקת חוק טל בבסיס קליטה ומיון היום (א') בתל השומר הפך לזירת התנצחות בין הח"כים החרדים לבין ח"כ יוסף לפיד (שינוי) בשאלת גיוס חרדים לצה"ל.
ההתנצחות החלה כשלפיד נתקל בקבוצה גדולה של חרדים שבאו לקבל פטור, והטיח בהם האשמות קשות. "תתביישו לכם, זה ביזיון, אתם פחדנים. בתורה כתוב שצריך להגן על ארץ ישראל. אתם לא יהודים", קרא לעברם לפיד. כמה מהם לא נשארו לו חייבים וענו: "לך תאכל חזיר, אם נלך לצבא זו התאבדות קבוצתית".
הח"כים צורפו לפאנל בהשתתפות עשרות מורים חרדים שבחרו דווקא כן להתגייס. הפאנל, שאמור היה לשאת אופי לא פוליטי, הפך תוך זמן קצר למעין פופוליטיקה, כשהמשתתפים מחאו כפיים בהתלהבות עם כל ניגוח שספג לפיד.
לפיד פנה לאחד המתגייסים, רועי פרץ, שהתלונן על יחס עוין אליו ברחוב הרחדי על רקע גיוסו. "אם מסתכלים עליך ברחוב בהסתייגות זה כי הרבנים שלך הפכו אותך ליצור מגונה בגלל שהתגייסת", אמר לו לפיד. בתגובה קרא לעבר לפיד ח"כ משה גפני (יהדות התורה) "תפסיק את ההסתה", לקול תמיכת הקהל. "אני משתתף בצערו של ח"כ לפיד שלא תכנן שתהיו פה", קרץ לקהל ח"כ יצחק כהן מש"ס, "אתה שקרן", השיב לו לפיד בצעקות.
"משתמט ופרזיט זה מי שלא לומד תורה, לא משרת בצבא והולך להיות זמר", קבע ח"כ גפני וזכה לתשואות. "מי שרוצה ויכול ללמוד צריך להישאר בישיבה", אמר לח"כים אהרון, מתגייס חרדי בן 21. "לימוד תורה הוא חובתו של כל יהודי, מי שלא לומד שיהיה במסגרת חיובית אחרת", אמר. מתגייסים אחרים חיזקו את ידי הח"כים החרדים, ונזפו כמובן בלפיד.
תת אלוף אבינועם לאופר מאכ"א, שנכח במקום, לא עשה דבר כדי לעצור את גלישת הדיון לכיוון הפוליטי בבסיס של צה"ל, מה שאסור בדרך כלל. תא"ל לאופר לא טרח להסביר לח"כים את ההוראות בנושא, ולאחר מכן אף סירב להתראיין כדי להסביר מדוע לא עצר את הדיון.
משאל קצר בין המתגייסים החרדים העלה כי חלק לא מבוטל מהם התגייס לא מתוך רצון לתרום למדינה אלא כדי לצאת לעבוד בשל מצוקה כלכלית, ומי שעוזב ישיבה לעבודה חייב בגיוס לצה"ל. "זה המחיר, מה לעשות", אמר חנן בוצז כשהוא מושך בכתפיו והעמיס על כתפו את הקיטבג.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:גלי תיבון
לפיד. "אתם לא יהודים"
צילום:גלי תיבון
גפני. תפסיק את ההסתה
מומלצים