שתף קטע נבחר

תבוסה לקואליציה: החוק למניעת הסתה נפל

מכה אנושה לשר המשפטים - תרגיל פוליטי של ש"ס הצליח ברגע האחרון לגרום להפלתו של החוק למניעת הסתה על חוד של קול בקריאה השלישית בכנסת. החכ"ים של ש"ס הצביעו נגד בטענה ששטרית הפר הבטחה. גם רבים מחברי הליכוד, שנעדרו מההצבעה, גרמו לכך שחוק בו תומכת אחת הקואליציות הרחבות ביותר - נפל לקול מצהלות האופוזיציה. יו"ר ועדת החוקה, ח"כ אופיר פינס מהעבודה: "מעכשיו גם אנחנו נצביע איך שבא לנו בהצבעות שדורשות משמעת קואליציונית"

החוק למניעת הסתה נפל אתמול (ב') על חודו של קול: 30 מתנגדים מול 29 תומכים ושני נמנעים. לא כך אמורה היתה להסתיים ההצבעה על הצעת החוק של הממשלה, שאמורה ליהנות מתמיכת קואליציה בת 78 ח"כים.
החוק נועד לתקן את החוק הקיים ולהגדיר מהי הסתה ומהו העונש למסית, בין היתר בעקבות פסיקת בג"ץ, שקבעה כי ניתן להעמיד לדין מסיתים רק במקרה שקיימת "ודאות קרובה" שההסתה תוביל לאלימות. במהלך הדיונים בוועדת חוקה, הצליחו חברי כנסת להכניס לחוק סעיף שנוי במחלוקת, שקבע כי מותר להסית כנגד חברי ארגוני טרור ונגד נאצים. סעיף זה עורר התנגדות עזה במערכת המשפטית, ושר המשפטים אמר כי זהו סעיף חמור, המתיר לעשות לינץ' בידי ההמון.
שר המשפטים, מאיר שטרית, ויו"ר ועדת החוקה, ח"כ אופיר פינס הגישו הסתייגות לסעיף הזה, שעברה ברוב גדול בקריאה השניה. אלא שח"כ בני אילון מהאיחוד הלאומי הגיש גם הוא הסתייגות, לפיה מותר יהיה לקרוא קריאות נגד מחבלים במקרים מסוימים. שר המשפטים, מאיר שטרית, סיכם עם חברי ש"ס שאם תעבור הסתייגותו של אילון, הוא ימשוך את הצעת החוק, ויכניס בו תיקונים, "כדי שהרב עובדיה יוכל להמשיך לקרוא לערבים נחשים", כדברי יו"ר סיעת ש"ס, יאיר פרץ. אלא שבני אלון נעדר בדיון על הסתייגותו, ולכן, כפי שתקנון הכנסת קובע, הסתייגותו לא נדונה, והחוק עבר להצבעה בקריאה שלישית, מבלי ששטרית משך אותו. בש"ס ראו כי רע, חברו למרצ ולסיעות הערביות, והצביעו נגד החוק.
התוצאה גרמה לשר המשפטים להחוויר: החוק נפל ברוב של 30 מול 29. מרצ והסיעות הערביות הצביעו נגד החוק, בטענה שהוא פוגע בחופש הביטוי. יש לזכור שמדובר באחד החוקים החשובים ביותר לממשלה, עליו טרחו במשרד המשפטים במשך שנים, ולפי כל התחזיות, הוא אמור היה לעבור ברוב גדול, בשל גודלה העצום של הקואליציה.
"בקואליציה אין דין ואין דיין והיא מתנהלת בהפקרות", הגיב בזעם יו"ר ועדת החוקה ח"כ אופיר פינס, "מעכשיו גם אנחנו נצביע איך שבא לנו בהצבעות שדורשות משמעת קואליציונית".
פינס כועס גם על היעדרותם המסיבית של לא פחות מ-14 ח"כים של הליכוד, שהצביעו ברגליים, ולא טרחו לבוא למליאה. "הופתעתי מאוד", אמר שר המשפטים, מאיר שטרית, שמתכוון להגיש את החוק שוב במושב הכנסת הבא. שטרית מותח גם הוא ביקורת על היעדרותם של חבריו לסיעה והצבעתה של ש"ס. "שיילכו עכשיו ויסבירו לבוחרים שלהם למה אי אפשר להעמיד לדין מסיתים לרצח מימין ומשמאל".

מפלה נוספת לשטרית

תבוסה נוספת לשר המשפטים אירעה דקות ספורות אחרי ההצבעה על התיקון לחוק למניעת הסתה, בישיבת ועדת השרים לענייני חקיקה. הוועדה אישרה את תמיכת הממשלה להצעת חוק של ח"כ שמואל הלפרט מיהדות התורה, לפיה ישראל לא תסגיר למדינה אחרת אדם מבוקש שגילו מעל 70. שטרית טוען כי מדובר בהצעת חוק שמטפלת בעניינו של אדם פרטי אחד, אזרח אמריקאי חרדי שביצע עבירות מס בארה"ב ועבר לישראל, וכעת ארה"ב מבקשת להסגירו. נגד החוק הצביעו השרים לבני, שטרית וטריף, ותמכו בו השרים זאבי, סוויסה, שלום, נווה ובניזרי.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים