שתף קטע נבחר

ביקורת בפמליית שרון על החלטת בן אליעזר

שר הביטחון שב והכריז היום כי צה"ל יפנה בתוך שבוע 15 מאחזים. גורמים בפמליית רה"מ: ההצהרה באה בעיתוי שגוי. השר רובי ריבלין: "אני לא יודע באיזו ממשלה הוא חושב שהוא נמצא". גורמים בכירים בפיקוד מרכז: המתנחלים הביעו את הסכמתם לפנות חלק מהמאחזים

מחריף המאבק סביב פינוי המאחזים ביש"ע. שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, חזר היום (ג') על כוונתו לפנות 15 מאחזים בתוך שבוע. ח"כים מהימין תקפו היום את הכוונה, ואמרו כי בן אליעזר פועל ללא תיאום מול ראש הממשלה. בגל"צ דווח כי גם בפמלייתו של רה"מ מתחו ביקורת על שר הביטחון וטענו כי הצהרתו באה בעיתוי שגוי, והיא עלולה להזיק לפגישתו של שרון עם נשיא ארה"ב.
בן אליעזר אמר את הדברים בכינוס לבחירת מזכירות מפלגת העבודה, שנערך הבוקר ברמת אפעל. לדבריו, ההוראה לפנות את המאחזים כבר הועברה לצה"ל, והיא תבוצע בתוך שבוע. גורמים בצה"ל אמרו כי ההוראה טרם נתקבלה.
גורמים בכירים בפיקוד מרכז אמרו כי המתנחלים הביעו את הסכמתם לפנות חלק מהמאחזים הארעיים ביהודה ושומרון. לדברי הגורמים הבכירים, במקביל להכרזת שר הביטחון בנושא, מקיימים בימים האחרונים קצינים בכירים בפיקוד מרכז שיחות עם ראשי המתנחלים במטרה לסכם מועד לפינוי 15 המאחזים (לפרטים נוספים על המאחזים שמועמדים לפינוי - ראו ידיעה מקושרת).

עוזי לנדאו: זה דלק לתבערת הטרור

דבריו של בן אליעזר זכו לתגובה חריפה מח"כים מהימין שסיירו היום בשטחים. השר רובי ריבלין אמר: "אין לו סמכות לעשות זאת וזה לא יקרה לפני שנגיש ערעור לממשלה". ריבלין הוסיף: "אני לא יודע באיזו ממשלה הוא חושב שהוא נמצא". השר לביטחון פנים, עוזי לנדאו, הוסיף: "זה דלק לתבערת הטרור".
סיעת הליכוד ביקרה היום בשני מאחזים במטה בנימין, שאמורים להיות מפונים: ואדי חרמיע ונוה יאיר, על שם יאיר נבנצל שנרצח לפני כחודשיים בפיגוע ירי. יהושוע מור יוסף, דובר מועצת יש"ע, הסביר לח"כים ששמונה מתוך 15 המאחזים כבר הסכימו להתפנות. לדבריו, החלטת שר הביטחון תמוהה, בהתחשב בכך שהמאחזים הם צבאיים ולא אזרחיים - הם היו אזרחיים, אך בהסכמה עם צה"ל המתנחלים עזבו, וצה"ל התיישב במקומם.
זאב (זמביש) חבר, מזכ"ל אמנה (תנועת האכלוס של יש"ע), טען כי בפגישה עם שר הביטחון לפני כחודש הוסכם שאלוף פיקוד מרכז יבדוק את סוגיית ביטחון המאחזים, ולפי המלצתו לשר הביטחון יוחלט אם לפנותם. לטענת חבר, הצהרתו של בן אליעזר בדבר הפינוי ניתנה בטרם מסר האלוף את חוות דעתו. גורמים במשרד הביטחון אמרו בתגובה כי חוות דעתו של האלוף דווקא התקבלה, והוא המליץ על פינוי המאחזים. הגורמים הוסיפו כי שרון ידע על הכוונה לפנות את המאחזים.
רפי פישר, שאחותו שרה לישה ז"ל נרצחה לפני מספר חודשים באיזור ואדי חרמיע, אמר לח"כים כי גם אם יפונה המאחז שהוקם בסמוך לואדי - הוא יישאר במקום ויצרף אליו רבים. פישר אמר לשרים וחברי כנסת מן הליכוד כי "מאז שהמאחז קיים, אין פה פיגועי ירי של רכבים עוקפים". סגן השר לבטחון פנים, גדעון עזרא, השיב לפישר כי המאחז לא יפונה, וכי שר הביטחון דיבר על פינוי מאחזים "רק בשל הפריימריז במפלגת העבודה".
בני שהם, אביו של התינוק יהודה שהם ז"ל שנפגע מאבן ומת, אמר לחברי הליכוד: "ככל שיהיו יותר מאחזים, ירדו מספר הפיגועים. החולשה שמראה ששר הביטחון, אשר בא לקראת הערבים, מוכיחה שהוא אינו בקו אחד עם ראש הממשלה, ותפקידכם לעשות סדר".

כתבו: לינוי בר גפן, פליקס פריש וסמדר שמואלי


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערן יופי כהן
נפנה. בן אליעזר
צילום ערן יופי כהן
ארכיון ידיעות אחרונות
לא נפנה. עוזי לנדאו
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים