שתף קטע נבחר

בשארה נחקר באזהרה: "מה אני, פצצה מתקתקת?"

החשדות נגד ראש סיעת בלד: חשד לסיוע לאויב במלחמה, מגע עם סוחר חוץ הקשור לאויב, פרסום דברי המרדה וגילוי תמיכה בארגון טרור. במהלך החקירה הפגינו עשרות מתומכיו - ומולם תומכי כהנא

כשלוש שעות נמשכה היום (ד') חקירתו של חבר הכנסת עזמי בשארה במשרדי היחידה לחקירת פשעים בינלאומיים בפתח תקוה.
בשארה נחקר באזהרה, בחשד לסיוע לאויב במלחמה, מגע עם סוחר חוץ הקשור לאויב, פרסום דברי המרדה וגילוי תמיכה בארגון טרור. כשיצא, הגדיר ראש סיעת בלד את חקירתו "עניינית" ואמר כי "גלשה קצת לעניינים פוליטיים. הסברתי לחוקרים מה היתה הכוונה שלי. אמרתי להם, שבסך הכל יש לי סימפטיה למאבק נגד הכיבוש".
ח"כ בשארה הגיע בצהריים לחקירתו, וטען כי ניסו להשפילו: "לא הגעתי לחקירה ביום שהוזמנתי אליה בגלל נוסח הפנייה אלי. למה מה קרה? אנסתי מישהו? גנבתי? מה זה הקטע הזה – זה פצצה מתקתקת? אני עושה טובה שאני בא להיחקר היום. רק כשתיאמו איתי התייצבתי", אמר בשארה.
הוא הוסיף: "שתיתם את דמי בתקופה האחרונה. אני אומר את עמדותי בעברית הרבה יותר בישירות ובחריפות מאשר בדרך שהבעתי אותן בנאום. אני לא מייצג את השלטון של מדינות ערב, אני מייצג פה את ערביי ישראל. מה שקורה הוא שיש חברי כנסת כמו ישראל כץ, שמאז שהוא בכנסת אין לו מה לעשות והוא עסוק בהסתה כמו פאשיסט ואת זה צריך לעקור מן השורש".
לאחר שנכנס בשארה לחקירה, נמשכו בחוץ ההפגנות. זה מול זה ניצבו אנשי בלד ואוהדי כהנא. "אנחנו לא רואים את האנשים האלה בכלל, הסיסמאות האלה מופנות אלינו כמעט מידי יום", אמר אחד ממפגיני בלד, "מי שרוצה לשלוח אותנו לסוריה - שהוא בעצמו ילך לסוריה, כי אנחנו נולדנו כאן, זו המדינה שלנו. כאן גם נמות".
איש הימין הקיצוני, נועם פדרמן, אמר מנגד כי "אנחנו תומכים ביוזמת ח"כ קליינר להעמיד את בשארה מול כיתת יורים. אלה יותר מרוצחים. מגיע לבשארה עונש מוות".
משטרת פתח תקווה נערכה בכוחות מתוגברים של שוטרי מג"ב ויס"מ.

התשובה של היועץ

לקראת החקירה פנה עו"ד חסן ג'בארין מארגון עדאלה, המרכז לזכויות המיעוט הערבי בישראל, אל היועץ המשפטי לממשלה וטען בפניו כי אין כל תשתית משפטית לחקירה נגד בשארה. עו"ד ג'בארין טען שנאומו של בשארה היה פוליטי-מדיני, והוא נהנה מחסינות מהותית של חברי הכנסת. עו"ד ג'בארין דרש גם לפתוח בחקירה פלילית נגד ח"כ מיכאל קליינר, שקרא "להעמיד את בשארה מול כיתת יורים".
עו"ד שירלי גריל, עוזרת ליועץ המשפטי לממשלה, השיבה במכתב: "על פי החשד, דברי בשארה לא היו לכאורה דברים פוליטיים, אלא קריאה בפועל למלחמה במדינה (שלחוקיה נשבע אמונים) במעמד אויביה הגדולים, ואין מה לטייח. אין להתעלם מהדברים שנאמרו ומהסיטואציה בה נאמרו, אנו דוחים מכל וכל טענת פוליטיזציה: מדינה נורמלית ששלטונות אכיפת החוק שלה לא היו מתייחסים לחזיון עוועים זה בעניין שצריך להיחקר, וכך יעשה. בתום החקירה ייבדקו הראיות וכן תיבדק שאלת קיומה של החסינות המהותית, שלפי בדיקה ראשונית שערכנו אינה חלה במקרה זה".
עו"ד ג'בארין השיב: "הופתענו מניסוחו ומסגנונו של המכתב שבנדון. הוא חורג ממסורת רבת שנים לפיה כתביו ומילותיו של היועץ המשפטי לממשלה שומרים על עקרון הממלכתיות והענייניות. מלבד העובדה שאופיו ותוכנו היו נטולים מטיעונים ומנימוקים משפטיים (שיועץ הקפיד עליהם), היה בו שימוש במלים שמעולם לא אפיינו את המשרה". עו"ד ג'בארין גם ציין שרובינשטיין התעלם מהדרישה להעמיד את קליינר לדין.
עוזרתו של רובינשטיין השיבה במכתב נוסף: "ליועץ המשפטי לממשלה אין מוכרות התבטאויות מהעת האחרונה מטעם חה"כ קליינר ברוח האמור במכתבך. ככל שיש בידיך פרטים שיש בהם כדי להצביע על התבטאויות כאמור במכתבך, נודה אם תעבירם ללשכתנו ואנו נעביר הדברים לבדיקה בפרקליטות, כמקובל".
ראוי לציין כי דבריו של קליינר פורסמו בהרחבה ברבים מכלי התקשורת הישראליים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רונן לידור
בשארה מגיע לחקירה. לא פצצה מתקתקת
צילום רונן לידור
צילום רונן לידור
אנשי בלד מפגינים. אנחנו לא סורים
צילום רונן לידור
מומלצים