שתף קטע נבחר

חוק "שינוי הצהרת האמונים" של קליינר נדחה

ברוב של 28 מול 3 דחתה הכנסת את הצעת החוק של ח"כ מיכאל קליינר שהציע שח"כים יתחייבו לשמור אמונים למדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית

ברוב של 28 מול 3 דחתה הכנסת את הצעת החוק של ח"כ מיכאל קליינר מסיעת חירות, שהציעה לשנות את נוסח הצהרת האמונים של חברי הכנסת, באופן שבו יתחייבו לשמור אמונים למדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.
אבל האירועים במליאה רק הוכיחו שוב עד כמה שברירית הקואליציה של שרון. הממשלה הודיעה כי היא מתנגדת לחוק. שר המשפטים, מאיר שטרית, שהשיב מעל בימת הנואמים בשם הממשלה, טען כי הממשלה מתנגדת עקרונית להצעות חוק העוסקות בהצהרות אמונים, מאחר והן מנסות לאפיין את מהות המדינה. "לא צריך חוק, המדינה היא דמוקרטית ויהודית", אמר השר שטרית.
ח"כ קליינר בחר להשיב מעל בימת הנואמים בהטחת האשמה: "אתם תהיו אחראים להסתה של הערבים", אמר. שטרית ניצל את זכות התגובה, עלה נזעם על הבמה וצעק לעבר קליינר: "אתה לא מבין מה זו דמוקרטיה, אתה הפלת באמצעות כוח 17 את ממשלת נתניהו, נתת את ראשות הממשלה לברק ולכן בגללך כמעט איבדנו את המדינה. אתה מייצג תנועה קיצונית ופרועה ואינך צריך להיות כלל חבר הכנסת".
מסתבר ששטרית נמצא בעמדת מיעוט בקואליציה: רבים מהח"כים של הליכוד דווקא תמכו בהצעת החוק, אך מאחר וידעו כי הם מחויבים להצביע נגדו עקב החלטת הממשלה, בחרו להצביע ברגליים ונעדרו מהמליאה.
דוגמאות? ח"כ יובל שטייניץ, החליט להפר את המשמעת הקואליציונית והצביע בעד החוק. יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ זאב בוים, שהוא גם יו"ר הקואליציה ולכן אמון על שמירת המשמעת הקואליציונית נמנע בהצבעה, ובכך הפר בעצמו את המשמעת שעליה הוא אמון. "אני תומך בחוק. יכולתי כמו חברי לא להגיע להצבעה, אבל החלטתי שזה לא יהיה נכון ולכן הצבעתי נמנע", אמר בוים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
קליינר. אתם תהיו אחראים להסתה של הערבים
אתר הכנסת
מומלצים