שתף קטע נבחר

שרון דחה ביקורת בממשלה על פגישת פרס-ערפאת

השר רחבעם זאבי נטש את ישיבת הממשלה במחאה על כך ששרון מנע דיון מסודר על הפגישה. השר עוזי לנדאו: "בחסות פגישותיו של פרס ניתנת לטרור של ערפאת לגיטימציה". השרה דליה איציק ממפלגתו של פרס: "לא היה נכון להיפגש עם ערפאת לפני שהפסקת האש מיוצבת". שרון הגן בישיבה על קיום הפגישה ואמר כי היא תואמה עמו מראש

ראש הממשלה, אריאל שרון, דחה היום (א') את ההתקפות של כמה שרים על פגישתו של שר החוץ, יאסר ערפאת, עם יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, בליסבון. השר רחבעם זאבי עזב בכעס את ישיבת הממשלה במחאה על כך שלא ניתנה לו ההזדמנות להגיב על הפגישה. בכוונת זאבי לכנס את לשכת מפלגתו ומחר את סיעת "ישראל ביתנו" כדי לשקול פרישה מהממשלה.
בתחילת הישיבה סקר שרון, את מסעו בארה"ב, והשר שמעון פרס סקר את נסיעתו לפורטוגל. במהלך הסקירות השמיע זאבי קריאות ביניים. כשביקש זאבי להגיב בצורה מסודרת על הדברים סירב ראש הממשלה לאפשר לו לעשות זאת. "ראש הממשלה סבור היה שרק הוא ופרס ידווחו והשאר ישמעו", אמר זאבי. "זכותנו לקיים על כך דיון. בשביל מה אנחנו באים לכאן? רק כדי לקבל דיווח על מה שכתוב בעיתון, או גם להשמיע את דעותינו ולהשפיע?" שאל לפני צאתו מהישיבה.
לאחר הישיבה אמר זאבי כי "פגישה שכזאת בין פרס לערפאת סוללת את הדרך להזמנתו של יו"ר הרשות לבית הלבן. את השמחה והנהרה מפניו של פרס בצילום בו הוא לוחץ את ידיו של ערפאת רואים גם בארה"ב וגם העם בישראל. פגישה בת שעתיים וחצי חורגת מן הסתם מן הנושא הביטחוני, אני מכיר את הנפשות הפועלות, הן שייכות למחתרת אוסלו", אמר זאבי, והביע תקווה שמפלגתו תשנה את דעתה ותחליט לפרוש מהממשלה.
זאבי טוען כי שרון אמר לו כי לא ידע שפגישת פרס וערפאת תהיה כה ארוכה, ותימשך למעלה משעתיים.

גם השרה דליה איציק ביקרה את פרס

גם שרים אחרים מתחו ביקורת על הפגישה. השר עוזי לנדאו אמר כי הפגישה מנוגדת למדיניות הממשלה ומסייעת ליו"ר הרשות. "בחסות פגישותיו של פרס ניתנת לטרור של ערפאת לגיטימציה, שרון צריך לזכור איך פעל פרס בחוסר נאמנות בממשלת האחדות בתקופת שמיר", אמר לנדאו.
שרים נוספים תקפו את פרס על קיום הפגישה. לבנת תמהה "מה זה החיוכים ולחיצות הידיים האלה?" דני נווה אמר ש"הבעיה היא לא לחיצות הידיים והחיוכים אלא עצם קיומה של הפגישה".
גם השרה דליה איציק ממפלגתו של פרס ביקרה את פרס ואמרה כי "ערפאת צריך קודם כל לייצב את הפסקת האש. לא היה נכון להיפגש אתו לפני שהפסקת האש מיוצבת".
שרון הגן בישיבה על קיום הפגישה ואמר כי היא תואמה עמו מראש, והוצגה כחלק מהדיונים של האינטרנציונל הסוציאליסטי בליסבון. הוא לא פירט האם הוא שבע רצון מתוצאותיה של הפגישה.

פרס: לא חשבתי שישנה אפשרות לומר לא

פרס אמר בישיבה כי ראה בליסבון הזדמנות להסביר את עמדת ישראל במקום בו יש תמיכה בערפאת. "לא חשבתי שישנה אפשרות לומר לא לארוחת הערב בבית ראש ממשלת פורטוגל, בהשתתפות שר החוץ הנורווגי שגם היה חבר בועדת מיטשל. אבל אמרתי לערפאת שלא באתי לנהל מו"מ, ולשיטתי הוא לא עושה מאה אחוז מאמץ. אמרתי לו 'אם היית אומר למפקדיך ואנשיך מה שאמרת לעיתונאים הישראלים, המצב בשטח היה אחר. הבעיה אינה כיבוש אלא אלימות, הציעו לך הכל, מה אתה מדבר על כיבוש?", הבהיר פרס לשרים.
פרס הוסיף כי הפרסומים על כך שפגישתו עם ערפאת במסגרת ארוחת הערב עלולים להביא לפגישת נשיא ארה"ב בוש עם ערפאת, רחוקים מהמציאות, מאחר שבוש העביר מסר שכל עוד יימשך הטרור, ערפאת לא יוזמן.

שרון: טרם התחילה תקופת השקט

בישיבה הבהיר שרון כי מבחינתה של ישראל, טרם החלה תקופת השקט, שלאחריה אמורה להתחיל תקופת הצינון על פי דו"ח מיטשל. זאת מאחר שפעולות הטרור משטחי הרשות עדיין לא פסקו.
ראש הממשלה שרון סיפר כי בפגישותיו בארה"ב שאלו האמריקנים איך ניתן לדעת האם כבר החלה הפסקת האש: "אמרתי להם שכשנופלת פצצת מרגמה שומעים אותה, וכשמתפוצץ מטען רואים אותו", הבהיר ראש הממשלה.
השר זאבי, שנטש את ישיבת הממשלה בתחילתה, חזר בסיומה כדי להשתתף בישיבת הקבינט המדיני-בטחוני, שבה אושרה תקיפת המכ"ם הסורי בלבנון.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זום 77
זאבי. "מחתרת אוסלו"
זום 77
צילום רויטרס
פגישת פרס וערפאת
צילום רויטרס
מומלצים