שתף קטע נבחר

הליכוד והעבודה ביחד? "זה ניסיון לפגוע בבורג ונתניהו"

בעבודה ובליכוד התייחסו היום בספקנות לסיכויים ששתי המפלגות ירוצו לבחירות הבאות ברשימה משותפת. "המהלך נועד כדי לחסום את עלייתם של בורג ונתניהו", טענו היום חברי כנסת, אך לדבריהם, "אין סיכוי שמוסדות המפלגות יאשרו איחוד כזה לפני הבחירות"

הפרסום הבוקר (ה') ב"ידיעות אחרונות" כי ראש הממשלה, אריאל שרון, מציע למפלגת העבודה ללכת ברשימה משותפת לבחירות הבאות, מתקבל ברגשות מעורבים במערכת הפוליטית.
בעבודה ובליכוד מסכימים כי מוקדם מדי להעריך האם תהיה הליכה משותפת לבחירות או הסכמה מוקדמת על הקמת ממשלת אחדות. חברי כנסת מהשורות הראשונות של שתי המפלגות אומרים כי "לא ברור מה יהיה המצב המדיני והפוליטי בעוד שנתיים. מוקדם מדי, גם כי אם בורג ונתניהו יעמדו בראש שתי המפלגות - הרעיון של שרון יגווע בטרם עת". בליכוד ובעבודה טוענים שהמהלך הזה נועד בעיקר כדי למנוע את עלייתם של שני "המטרפדים", בורג ונתניהו.

בורג: האחדות היא נגד ערפאת

הבוקר אמר יו"ר הכנסת, אברום בורג, כי "לדבר על איחוד בין שתי המערכות זה קצת מוקדם. יש לזכור ששיתוף הפעולה כיום בממשלה הוא נכון כל עוד ערפאת מחוץ לתמונה. זו אחדות נגד ערפאת", ואנשיו מפרשים: "מהלך מדיני יגיע בסופו של דבר והוא ייצור את הקרע המתבקש בין שתי השותפות הזמניות לחלוטין". לעומת בורג, שר החוץ, שמעון פרס, היה פחות נחרץ בתגובתו ואמר כי "לא הייתי קופץ למסקנות".
גם תומכי נתניהו לא רואים מספיק מכנים משותפים בין המפלגות ומבהירים: נעשה הכל כדי שזה לא יקרה. "זו הקלות הבלתי נסבלת של מסירת ערכי הליכוד" מגדיר ח"כ ישראל כץ, מקורבו של נתניהו, את הרעיון של ראש הממשלה. "מוסדות הליכוד לעולם לא יאשרו זאת", הוא בטוח.

המכשול - במוסדות

מוסדות שתי המפלגות הם אחד מהמכשולים שעומדים בפני הרעיון להזדווגות פוליטית בין הליכוד העבודה. בליכוד דרוש רוב מיוחד במרכז לאיחוד מפלגות. להסכמה מוקדמת על הקמת ממשלת אחדות עוד לפני הבחירות אין כלל התייחסות בתקנון, ולכן לא ברור תוקפה החוקי. במפלגת העבודה דרושה הסכמת המוסדות לכל מהלך, בהצבעה חשאית ברוב רגיל. האם יהיה רוב כזה? בהחלט לא ברור.
יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ זאב בוים והשר רובי ריבלין, שמעט מצטמררים מהרעיון לבלות עם פרס ושותפיו עוד כמה שנים, מציעים רעיון אחר: "נשמח לקבל כל חבר מפלגת העבודה לליכוד".
מזכ"ל העבודה, השר רענן כהן, מייחס להם ולשרון חוש הומור מפותח: "ברור שגם אמירה זו נאמרה בבדיחות הדעת" הוא משגר הבוקר הודעה לביפרים של הכתבים הפוליטיים בהתייחס לדברי שרון.
בימין דווקא לא צוחקים כלל. אף לא בדל של חיוך עלה הבוקר על פניו של מנהיג המפד"ל, הרב יצחק לוי, שצופה מספסלי האופוזיציה בדאגה על האפשרות שמפלגתו תשאר שם עוד זמן ממושך. "גם המפד"ל שוקלת לחבור לריצה משותפת בבחירות הבאות עם עוד שתיים שלוש מפלגות", הוא אומר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רוייטרס
ימשיכו עוד קדנציה? שרון ופרס
צילום רוייטרס
צילום איי פי
מוקדם מדי. בורג
צילום איי פי
מומלצים