שתף קטע נבחר

פרס: "אני לא רואה שום עתיד להתיישבות היהודית בעזה"

השר שרנסקי תקף בישיבת הממשלה את השר פרס, שדרש באחרונה "שלא לתקוף מילולית את ערפאת משום שהוא נערץ בעולם ובקרב בני עמו". שרנסקי אמר כי "גם סטאלין היה נערץ על העם הרוסי". השר דהאן אמר כי "לא ייתכן שכל תגובה של ישראל תהפוך בעיני העבודה למלחמה". בתגובה, תקפה השרה איציק את שרי הימין "שמייצרים רוחות מלחמה"

שר החוץ שמעון פרס אומר הערב (ב') כי לדעתו יש לפנות את היישובים שבחבל עזה. פרס, שהתארח היום בישיבת סיעת המרכז, אמר בתשובה לשאלה של חבר הכנסת דן מרידור, שתהה מה היה עושה כעת בהסכמה עם הפלסטינים: "אני לא רואה שום עתיד להתיישבות היהודית בעזה".
פרס פירט ואמר כי גם על היישובים גנים וכדים שבשומרון, ישנה הסכמה כי אינם חיוניים אסטרטגית. עם זאת, אמר פרס: "אני נגד פתרון חד צדדי, אין רוב להורדת התנחלויות. אי אפשר לעשות הפרדה בין עזה לישראל ולכן אין רוב להורדת יישובים בעזה".
בישיבת הממשלה הבוקר התנהלו חילופי דברים קשים בין שרי העבודה והימין בישיבת הממשלה שעסקה במדיניות ההבלגה בשטחים.
מספר שרים ביקשו להעלות את נושא ההבלגה לדיון, לאחר שהוא לא הועלה בישיבת הממשלה הקודמת. השרים זאבי וליברמן מימשו את איומם ולא הגיעו לישיבת הממשלה, אם כי יש לציין שהשר ליברמן נמצא בכל מקרה בחו"ל.
השר זאבי אמר ל-ynet כי "ממילא גם אם יתקיים דיון זה לא משנה, כי כל זמן שפרס ממשיך להיות ראש הממשלה בפועל, אני לא מפספס כלום בזה שאני לא מגיע כדי לראות את זה".
בישיבה תקפו שרי הימין את מדיניות האיפוק. השרה לימור לבנת אמרה כי היתה זו טעות לתת גיבוי מצד ראש הממשלה לפגישת פרס-ערפאת וכי הממשלה אינה מסייעת די הצורך למתיישבי יש"ע. "הפגישה הארוכה שקיים פרס עם ערפאת, שלוותה אחר כך בהצהרות, היתה עלולה לתת לגיטימציה לערפאת", אמרה לבנת.
השר שרנסקי תקף בישיבה את דבריו של השר פרס, שדרש שלא לתקוף מילולית את יאסר עראפת, "משום שהוא נערץ בעולם ובקרב בני עמו". לדברי שרנסקי, "גם סטאלין היה נערץ על העם הרוסי".
השרה דליה איציק תקפה בדיון את שרי הימין, שלדבריה, "מייצרים רוחות מלחמה ואינם מוכנים להעניק כל סיכוי לתהליך המדיני". לשרון היא אמרה: "אם וכאשר תקום ועדת חקירה בעקבות מלחמה שתפרוץ, אתה תישאר לבד, בלי שרי הימין ובלי המתנחלים שכל כך מעודדים אותך לבצע אותה".
השר שלמה בניזרי אמר בתגובה לאיציק, כי "ישראל משלמת מעין מס בדמות מספר מתנחלים שנהרגים מדי שבוע בשטחים" והשר דהאן אמר ש"לא ייתכן שישראל לא תוכל להגיב על ארועי טרור, וכל תגובה תהפוך בעיני שרי העבודה למלחמה".

שרון ידרוש הקלטת

ראש הממשלה שרון אמר כי הוא מתכוון לשוחח היום עם מזכ"ל האו"ם, קופי ענאן, ולדרוש ממנו כי קלטת החטופים תועבר לידי ישראל ללא כל עריכה. שרון הדגיש כי בביקורו בגרמניה לא קיבל מידע חדש על מצב החטופים.
שר המשפטים, מאיר שטרית, אמר כי על שר החוץ, שמעון פרס, לדרוש בשם ישראל הקמת ועדת חקירה באו"ם שתחקור את השתלשלות האירועים הקשורים לחטיפת החיילים. שטרית אמר כי הוא מאמין למזכ"ל האו"ם שלא ידע על הקלטות, אך ציין כי "מדובר בסקנדל מאחר והאו"ם מתייחס לישראל ולחיזבאללה בצורה שיוויונית".

המזכיר לא יתדרך יותר עיתונאים

מזכיר הממשלה גדעון סער לא יקיים יותר תדריך לעיתונאים לאחר ישיבת הממשלה, כפי שנהגו מזכירי ממשלה בעבר וכפי שהוא נהג בעבר.
במקום התדרוך תתקיים מסיבת עיתונאים, בלווית אחד השרים, אשר תעסוק בפעילות הממשלה כפי שבאה לידי ביטוי בישיבתה השבועית. משמעות הדבר היא כי לא יהיו יותר ציטוטים "אוף דה רקורד" מדברי השרים וראש הממשלה בישיבות הממשלה במסגרת התדרוך, מה שייחייב את העיתונאים לקבל דיווח מהשרים על תוכן הישיבה.
סער טוען כי כך נהוג במדינות מערביות וכי הוא לא חש שיש טעם בתדרוך מאחר והעיתונאים בכל מקרה ניזונים מהדלפות השרים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
תוקף את פרס. שרנסקי
צילום: אביגיל עוזי
צילום דודו פריד
"הימין מייצר רוחות מלחמה". איציק
צילום דודו פריד
מומלצים