שתף קטע נבחר

במקורות מקווים כי הערב יסתיים משבר המים

במהלך היום הותר למרבית תושבי גוש דן לשתות מי ברז מורתחים, ולחלק קטן אף לשתות כרגיל . בשאר יישובי גוש דן עדיין אסור לשתות מי ברז. מקורות: אנו מטפלים בבעיה. מוקד חירום לשאלות: 9271624-08. הסתערות על מרכולים בגוש דן. כמה בדיוק מכרו? בידיעה בקישור מימין

משרד הבריאות התיר במהלך היום (ג') לתושבי תל אביב, רמת גן, בני ברק, גבעתיים, פתח תקוה, חולון, בת ים, אור יהודה, רמת פנקס ואזור לשתות מי ברז לאחר שעברו הרתחה, זאת לאחר בדיקות שעברו דגימות מים מיישובים אלו. בקריית אונו הותר לשתות מים אף ללא הרתחה.
בכל שאר היישובים טרם התקבלו תוצאות הבדיקות לגבי טיב המים, ולכן עדיין אסור לשתות שם מי ברז. במקורות ובמשרד הבריאות מעריכים כי בהמשך יורחב ההיתר לשתות מי ברז בכל גוש דן (על כמויות המים שנמכרו - בידיעה בקישור מימין).
במסיבת עיתונאים שנערכה הבוקר במשרדי חברת מקורות ברמלה נמסר כי במים של גוש דן נמצאה אמש עכירות ברמה של פי 10 מהמותר ואמוניה ברמה של פי 20 מהמותר. יו"ר חברת מקורות, אורי שגיא, אמר כי אין מדובר בסכנת נפשות, אך "מדובר במים לא ראויים לשתייה". מקור הזיהום, שנבע ככל הנראה מחומרי דישון, התגלה בשלושה קידוחים בין ראש העין לטירה שבמשולש.
ראש האגף לבריאות הציבור ד"ר אלכס לוונטל אמר: "לשמחתנו אין עליה ברמת התחלואה בגוש דן כתוצאה משתיית מים. אנחנו ממשיכים לבדוק את מי השתייה שהעבירו אלינו הרשויות השונות בגוש דן". הוא הבהיר כי משרד הבריאות יתיר את שתיית מי הברזים לאחר שתיערך בדיקת חיידקים במים, שאורכת שמונה שעות.
שגיא הוסיף לכך: "אין ספק שהיינו במשבר, שפתרונו נראה בשעות אלה. אנחנו לא מכחישים כי היתה תקלה, אותה נצטרך ללמוד ולהבין ממה היא נבעה. בשלב זה אנחנו יודעים על הזיהום, אך לא יודעים ממה הוא נבע בוודאות".
מקורות נערכה עם ראש משק לשעת חירום בצה"ל לספק מים על פי תוכניות שתורגלו לעיתות חירום. אמש ובמהלך הלילה הזרימה מקורות כמאה אלף קוב מים החשודים כמזוהמים לנחל שורק. באזור יבנה נחסמה זרימת המים בצינורות לכיוון דרום, כדי למנוע מהזיהום להתפשט לדרום הארץ. במקום זאת החלה מקורות להזרים מים היישר מהכנרת.
יו"ר מקורות הודה כי רשת המים בישראל פגיעה וכי האמצעים שבידי מקורות נועדו לגלות תקלות כאלו, אך אינם מסוגלים למנוע אותן. שגיא הבהיר כי אם יתגלה מי זיהם את המים תנקוט מקורות בצעדים על פי חוק. מקורות פתחה מוקד חירום לשאלות, בטלפון: 9271624-08.

הסתערות על המים המינרלים

באיזור גוש דן נרשמה בעקבות ההודעה אמש הסתערות על המרכולים בדרישה למים מינרלים. הראל בן דוד, קונה בפיצוציה בתל אביב, אמר כי "שמענו בחדשות שאסור לשתות מים בגוש דן. אני מרמת גן. שמעתי את הידיעה בדרך והחלטתי לקנות בדרך הביתה שתי שישיות. האמת שבמדינה שלנו ובקצב שבה היא עובדת - להילחץ מזה זה לא לעניין, זה לא מה שיהרוג אותנו. מקסימום נשתה קולה".
דורית שלו, קונה בסופר, סיפרה כי "עמדתי רבע שעה בפקק בתור לסופר ביד אליהו, שהוא במרחק שלוש דקות נסיעה מהבית שלי. הגעתי חצי שעה אחרי שהידיעה פורסמה. כל האיזור פקוק. הלכתי מכות כדי להשיג ארגז - שבעה גברים התנפלו על הארגזים, חטפתי מכה בדרך, ובסוף הצלחתי להשיג ארגז של 24 בקבוקים של חצי ליטר. בקבוקים של ליטר וחצי כבר היו מותרות שאי אפשר להשיג. אפילו את הבקבוקים של התינוקות אנשים חטפו. כל הסופר מפוצץ אנשים, לא נשארו עגלות. אנשים שלא הצליחו להשיג מים מסתכלים עליך בעין לא טובה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רונן לידור
מים מינרלים. זכו להתנפלות
צילום רונן לידור
צילום רונן לידור
"הפניקה מיותרת"
צילום רונן לידור
מומלצים