שתף קטע נבחר

מסתמן: יד קשה יותר נגד ח"כים סוררים

ועדת הכנסת אישרה לקריאה ראשונה הצעת חוק המתירה לוועדת האתיקה להחמיר בעונשם של ח"כים שהתבטאו בקיצוניות או התנהגו בצורה בלתי הולמת. יוחמרו גם העונשים נגד ח"כים על היעדרות תכופה מדי מהכנסת

הח"כים מתכוונים להחמיר עם עצמם: הצעת חוק שאושרה היום (ג') בוועדת הכנסת לקריאה ראשונה, מחמירה בעונשים שוועדת האתיקה תהיה רשאית להטיל על ח"כים שהתבטאו בקיצוניות או התנהגו בצורה בלתי הולמת. הוועדה אף מוסמכת להטיל קנסות כספיים.
כדי שלא יווצר מצב בו הרכב הוועדה יהיה מוטה, יהיו חברים בה מספר שווה של ח"כים מהקואליציה והאופוזיציה.
לפני כמה שבועות אספה ועדת האתיקה של הכנסת שלל התבטאויות קיצוניות של ח"כים וריכזה אותן למסמך מפורט אחד. המסמך נגנז והוחלט שלא להשתמש בו כ'לקסיקון הביטויים האסורים', אלא לאפשר למי שעומד בראש ישיבת הוועדה או המליאה בזמן שנשמעה התבטאות בעייתית, להחליט אם היא אכן כזו.
עבירה נוספת שהעונש עליה הוחמר היא היעדרות. ח"כ שייעדר חודשיים ויותר, סגן שר שיעדר 40% מזמן פעילות הכנסת, ושר שייעדר מחצית מהזמן, ייענש. העונשים בהצעות החוק על קללות והעדרויות מגוונים ובהתאם לחומרת העבירה: הערה, אזהרה, נזיפה, נזיפה חמורה, שלילת זכות דיבור לעשרה ימים, שלילת שכר עד שנה, איסור הגשת הצעות חוק והרחקה מישיבות מליאה וועדות עד ששה חודשים.
הסנקציות אינן פוטרות את הח"כ הנענש מהגעה לכנסת. אם לא יבוא - יישלל שכרו. הוועדה רשאית במקרים מסוימים לפרסם את שמו של הח"כ הנענש ואת העבירה שביצע.
במקרה שח"כ העיר הערה פוגעת, יורה לו יו"ר הישיבה לחזור בו מדבריו. אם לא עשה כן, מותר לסגור לו מקרופון ולהוציא אותו בכוח מהחדר. אם הוצא ח"כ, חייב היו"ר לדווח על כך לוועדת האתיקה.
ח"כ שאול יהלום חושש שהחוק החדש יהפוך כלי לסתימת פיות: "קואליציה עשויה להשתיק אופוזיציה באמצעות ענישה. יש לקבוע בדיוק מה אסור ומה מותר לומר".
חבר ועדת האתיקה, ח"כ נחום לנגנטל, דיווח כי בפני הוועדה מונחות עשרות תלונות, אך כעת הוועדה חסרת שיניים בטיפול בהן כי הענישה החמורה ביותר שהיא יכולה להטיל היא נזיפה חמורה. "ח"כים צוחקים לנו ואומרים קיבלתי רייטינג גדול, ונזיפה בלבד", אמר לנגנטל.
הדיון התפתח להתפלפלות על אופיין של התבטאויות שנאמרו על ידי ח"כים. בין שלל הדוגמאות שנזרקו לחלל האוויר: "כל מה שהחרדים עושים זה לאסוף חילונים בכפפות גומי בפיגועים", "אני אעמיד אותך מול כיתת יורים", "אתה מתאים לתאי גזים", ו"אתה רצחת שני חיילים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עונשים על היעדרויות
זיו קורן
ח"כ יהלום. חשש מסתימת פיות
זיו קורן
מומלצים