שתף קטע נבחר

כמה הצעות חוק מאיימות לפלג היום את הקואליציה

מדובר בשלושה חוקים העולים היום להצבעה בכנסת: שר המשפטים העלה שוב את חוק ההסתה לאחר שזה נפל לפני שבועיים על חודו של קול. יהדות התורה העלתה להצבעה את "חוק ברגר" למרות התנגדות הממשלה, וגם חוק ורסאי של ח"כ מילוא עשוי לעורר מבוכה בקואליציה

אחדות הקואליציה תעמוד היום (ד') למבחן נוסף, כשבכנסת יעלו הצעות חוק שנויות במחלוקת המפלגות את הח"כים.
שר המשפטים מאיר שטרית הביא להצעה בקריאה ראשונה את חוק ההסתה, שבועיים לאחר שהחוק נפל בקריאה שלישית על חודו של קול. מאחר ומדובר בהצעת חוק ממשלתית אין צורך לחכות חצי שנה לפני שיעלה מחדש.
בקריאה השלישית התנגדו בש"ס ברגע האחרון לחוק, ותרמו לנפילתו. ש"ס חברה לקואליציה התמוהה, שנוצרה בין השמאל לימין נגד החוק, שמגביל לדעתם את חופש הביטוי.
החוק הבעייתי הנוסף שיעלה היום לקריאה טרומית, הוא "חוק ברגר", החוק שיזם ח"כ שמואל הלפרט מיהדות התורה כדי להגן על חיים ברגר, קשיש יהודי אמריקני, שנמלט לישראל לאחר שהורשע בארה"ב בעבירות מס, וכעת נתבעת הסגרתו.
הצעת החוק קובעת כי לא יוסגר יהודי שגילו למעלה מ-70 שנה למדינות זרות. בתחילה זכה החוק לתמיכת הממשלה אך בעקבות ערעור של שר המשפטים מאיר שטרית נהפכה ההחלטה, וכעת הממשלה מתנגדת לחוק בחריפות.
ביהדות התורה הבהירו היום בישיבת ראשי הקואליציה כי למרות דרישת הממשלה למשוך את החוק, הם מתכוונים להעלותו היום.
"זו התנהגות חסרת אחריות", אמר יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב בוים. "מדובר בהצעת חוק שערורייתית, שנתפרה למידותיו של אדם ספציפי ועלולה לפגוע בהסכמים בינלאומיים עליהם חתומה ישראל", אמר.
גם הפעם ככל הנראה תצביע ש"ס נגד עמדת הממשלה ובעד הצעת החוק. יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ יאיר פרץ, טוען כי אין לאפשר הסגרת יהודים על פי ההלכה. הבוקר יחליט הרב עובדיה יוסף אם ש"ס תימנע או תתמוך בחוק.
לממשלה עשויה להיגרם מבוכה נוספת היום אם יקבל חוק ורסאי של רוני מילוא פטור מחובת הנחה בוועדת הכנסת (פרוצדורה שלפיה חוק המונח ממתין למעלה מחודש לפני שהוא עולה לקריאה טרומית), ויעלה לקריאה טרומית. החוק מציע פיצוי לקורבנות ורסאי מאחר והאסון אינו מוגדר כאירוע טרור או אסון לאומי, שבעבורם זכאים הנפגעים והקורבנות לכיסוי עלויות הטיפול בהם. הממשלה מתנגדת לחוק מאחר ומתגבשת הצעה ממשלתית בנושא. הח"כים מהקואליציה יתקשו להרים יד נגד החוק, בשל רגישות הנושא.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
שטרית. חוק ההסתה בשנית
צילום: שאול גולן
אתר הכנסת
ח"כ הלפרט. למרות התנגדות הממשלה
אתר הכנסת
מומלצים