שתף קטע נבחר

ח"כ כץ מהליכוד: "שרון אחראי לאובדן הדרך"

יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ אופיר פינס, סירב להעלות להצבעה בוועדה הצעת חוק של כץ, על פיה אדם התומך בארגוני טרור לא יוכל להיבחר לכנסת. הסיבה: התנגדות הממשלה לחוק. בתגובה כתב כץ מכתב חריף לראש הממשלה: "לא ייתכן שממשלה לאומית תנקוט בעמדות שנתמכות בקושי על ידי השמאל הקיצוני"

ח"כ ישראל כץ מהליכוד, תומכו של נתניהו, שלח מכתב חריף לראש הממשלה אריאל שרון בו הוא מאשים אותו באחריות ל"אובדן הדרך והשליטה". הסיבה: התנגדות הממשלה להצעת החוק של כץ על פיה אדם התומך בארגוני טרור ובמאבקם נגד מדינת ישראל, לא יוכל להיבחר לכנסת.
הצעת החוק לא עלתה להצבעה בוועדת החוקה של הכנסת לקראת קריאה ראשונה משום שיו"ר הוועדה ח"כ אופיר פינס טען כי כץ התחייב שלא להעלות את החוק להצבעה ללא הסכמת הממשלה. כץ מנגד טען כי "לא הבטחתי כזה דבר מעולם".
"לא ייתכן שממשלה לאומית בראשות שרון תנקוט בעמדות שנתמכות בקושי על ידי השמאל הקיצוני", אומר כץ. במכתבו לראש הממשלה כתב כי "עמדה זו של הממשלה מעידה לצערי על אובדן דרך או אובדן שליטה או על שניהם כאחד, ומביישת אותי. שקלתי להודיע כי לא אתמוך בקואליציה כל עוד לא תשונה עמדת הממשלה, אולם החלטתי לבסוף שכאיש ליכוד, שנבחר באופן סיעתי, אינני רשאי לנקוט בצעד זה. בכוונתי לנהל מאבק תקיף בתוך מוסדות הליכוד, בסיעה, בכנסת ובמרכז הליכוד הקרוב בנושא".

הממשלה מתנגדת בגלל שינוי התפיסה

נציגי משרד המשפטים בוועדת החוקה הסבירו כי המשלה מתנגדת לחוק מאחר שמדובר בשינוי תפיסה. עד כה נפסלו רשימות לכנסת ולא אנשים בודדים, ולדעת הממשלה אין זה מן הראוי שוועדת הבחירות תבדוק את השקפותיו של כל אדם הרשום ברשימה לכנסת.
ועדת החוקה דנה היום בהצעת החוק דומה של ח"כ אליעזר (צ'יטה) כהן מהאיחוד הלאומי, לפיה תוסר מיידית חסינות חבר כנסת שיפגע במדינת ישראל. הממשלה מתנגדת גם להצעת חוק זו.
ח"כ עזמי בשארה, שהשתתף בדיון, הותקף על חלקו במערך ההתבטאויות הקיצוניות של ח"כים שבעטיין הוגשו הצעות החוק. בשארה השיב לח"כ כץ כי "יותר מכובד בעיני לשבת על במה אחת עם נסראללה מאשר איתך". ח"כ יוסף (טומי) לפיד (שינוי) אמר כי "קשה להסכים לחוק כזה, אך לאור התנהגותם של ח"כים ערבים בודדים גם קשה להתנגד לחקיקה כזו".
ח"כ אחמד טיבי, שהבטיח להתמתן לאחר מאורעות אתמול בכנסת, דיבר באיפוק על העוול שלדעתו מסבות הצעות החוק לציבור הערבי. "אתם לא מתארים לעצמכם מה עובר על הצד האחר. אתם מתכחשים לדעותיו ולרגשותיו. האחר זה אני. אין כאן אחד שמתנגד לישראל כמדינה, אך כולנו מתנגדים למדיניות הממשלה. איך אתם מצפים שאתמוך במעשה צבא של מדינתי נגד העם שלי?".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
כץ. אנהל מאבק
צילום: גלי תיבון
מומלצים