שתף קטע נבחר

בחב"ד רוצים לעשות נפשות בקרב הפלסטינים

הפלג המשיחי בחב"ד יוצא בקמפיין חדש: לשכנע את הפלסטינים לקיים את שבע מצוות בני נח. "זו צריכה להיות התשובה לאינתפיאדה - מלחמה רוחנית שתגרום לפלסטינים להבין שאסור להם לפגוע ביהודים וגם לקבל בהזדמנות זו את מנהיגותו של הרבי מלובביץ". בית הדין של רבני חב"ד יצא השבוע להגנת נשיא המדינה, שאמר על הרבי מלובביץ' "זכר צדיק לברכה", במקום "שיחיה לאורך ימים טובים אמן". זוהי פרשת השבוע

יוזמה חדשה של גורמים בפלג המשיחי של חב"ד: לשכנע את הפלסטינים לקיים את שבע מצוות בני נח. מטה מיוחד בשם "מטה שבע מצוות בני נח" הדפיס עלונים בערבית המיועדים לחלוקה לפלסטינים ברשות וכן לערביי ישראל.
היוזמה הזו היא חלק מיוזמה כוללת לשכנע את כלל הגויים לקבל על עצמם את שמירת שבע מצוות בני נח. לשם כך נמצא בהקמה אתר אינטרנט חדש www.7for70.com שכתובתו מוסברת על ידי המארגנים כמרמזת על "שבע מצוות למען שבעים עמים" ועל המספר הכמעט "מיתולוגי", 770, שהיה מספר ביתו של הרבי מלובביץ'.
הרב בעז קלי, מהפעילים המרכזיים במטה הסביר כי המטרה היא לקיים את הוראתו של הרבי מלובביץ' שהטיל על חסידי חב"ד להגשים את דברי הרמב"ם שקבע כי תפקידו של עם ישראל הוא "לכוף את כל באי העולם לקבל מצוות שנצטוו בני נח". את הדגש על הפעילות בקרב הערבים הסביר קלי בכך ש"התשובה לאינתיפאדת אל אקצא צריכה להיות גם של מלחמה רוחנית וברור לנו שעל ידי זה הפלסטינים ייראו שאסור להם לפגוע ביהודים ושזה פתח להשפיע עליהם שישנו התנהגותם ויבינו שארץ ישראל שייכת לעם ישראל".
בעלון בערבית מפורטות עבור הערבים 7 מצוות בני נח (איסור עבודה זרה, איסור קללת ה', איסור שפיכות דמים, איסור גילוי עריות, איסור גזל, איסור אכילת אבר מן החי, מינוי דיינים) והסברים מפורטים עליהם. במטה המשיחי מקווים שחלוקת העלונים תסייע לכך שהערבים יקבלו עליהם את שבע מצוות בני נח וכבונוס גם את מנהיגותו של "הרבי מילובביץ' שליט"א מלך המשיח".

שליט"א או זצ"ל?

אחד ממאפייני המחלוקת הקשה בחב"ד, מאז פטירתו של הרבי מלובביץ' לפני שבע שנים, היא האם יש להצמיד לשמו של הרבי מלובביץ' את התואר שליט"א (שיחיה לאורך ימים טובים אמן) או את התואר זצ"ל (זכר צדיק לברכה)?
הזרם המרכזי בחב"ד שבדרך כלל משתמש בתארים ניטרליים דוגמת "כבוד קדושת האדמו"ר נשיא דורנו", עושה מאמצים גדולים כדי לדחוק את רגליהם של המשיחיים אשר גורסים כי הרבי מילובביץ עדיין חי, זאת כדי לנסות ולאחות את השבר שחוותה התנועה החסידית משיחית לאחר פטירתו של הרבי מלובביץ'. חלקם מכים היום על חטא הקמפיין שהובילו על פיו הרבי מלובביץ' הוא המלך המשיח, לדבריהם, הם סטו מדרכו של הרבי מלובביץ' שהדגיש כי אנו חיים בדור הגאולה אך הזהיר שלא יתקיים דיון בשאלה מיהו המשיח.
ביטוי למאבק הרעיוני נגד הפלג המשיחי היה השבוע כשבית הדין של רבני חב"ד יצא במחאה נגד ביזויו של נשיא המדינה משה קצב שהצמיד לרבי מלובביץ' את התואר זצ"ל. ביום רביעי שעבר היה הנשיא קצב אורח הכבוד בכינוס הארצי הל"ח של נשי ובנות חב"ד. קצב התקבל בכבוד מלכים ושיבח את נשות חב"ד אך כשהזכיר את הרבי מילובביץ' והדביק לו את התואר זצ"ל, הופרע נאומו בקריאות בוז ובקריאות מחאה מצד נשים בקהל שזעקו לעברו כי הרבי מלובביץ' עדיין חי. על גילוי המחאה חתום מזכיר בי"ד רבני חב"ד, הרב יצחק יהודה ירוסלבסקי, בשם "רבני ליובאוויטש" שכתב כי "חובה למחות על כך שכמה נשים פגעו בכבודו של נשיא המדינה, איש דגול, ידיד אמת לחב"ד".

"תהיה מדינה בלי נשמה יתרה"

הרב הראשי לישראל, הרב ישראל מאיר לאו, התריע בפני חברי הכנסת של סיעת העבודה כי הפרדת הדת מהמדינה תוביל להתבוללות והציג נתונים דמוגרפיים על פי הם הזרמים הלא אורתודוקסיים בארה"ב מצויים במגמת היעלמות.
הרב לאו התארח השבוע בישיבת סיעת העבודה שדנה בנושא "מדינת ישראל: מדינה יהודית או מדינת כל אזרחיה". יצוין כי זו הופעתו הראשונה של הרב הראשי בישיבת סיעה כלשהי והמשתתפים בישיבה הגדירו אותה כפגישה ראשונה שתתחיל מסלול הידברות.
הרב לאו התריע בפני חברי הכנסת כי הפרדת הדת מהמדינה הינה הפרדת גוף מנשמה והזהיר כי במקרה כזה תישאר לנו "מדינה בלי נשמה יתרה" ומדינת ישראל תחווה תהליכי התבוללות דומים לאלו הקיימים בארצות אחרות אם כי "הקצב יהיה אחר כי פה בכל זאת מדברים עברית". הרב הראשי הזהיר כי "יש סקטור חרדי וקצת דתי שמוסיף והולך" אך "רוב רובו של העם היהודי פוחת והולך".
הרב לאו הגיע מצויד במחקר (שתועמלנים חרדיים מרבים להשתמש בו) על עתידה של יהדות ארצות הברית, ועל הסיכויים שלצעירים יהודים יהיו גם נינים יהודיים.
על פי הנתונים שהציג הרב לאו הזרמים האורתודוקסיים הם היחידים הנמצאים במגמת התרבות: 100 יהודים אורתודוקסים חסידים ובני ישיבות יגדלו בדור רביעי ל-2,587 יהודים, 100 יהודים אורתודוקסים רגילים יגדלו בדור רביעי ל-346 יהודים (ההבדל בין זרמי האורתודוקסיה אינו בשל נתוני התבוללות אלא בשל ממוצע הילדים במשפחה). לעומת זאת מ-100 יהודים קונסרבטיבים יוותרו בדור רביעי 24 יהודים, מ-100 רפורמים יישארו 13 ומ-100 חילוניים יישארו חמישה יהודים בלבד.
בתגובה לנתונים שהציג הרב לאו העיר ח"כ הרב מיכאל מלכיאור כי אם הסקר היה נכון לא היתה התבוללות היום מכיוון שלפני 200 שנה כולם היו שומרי מצוות. אופיר פינס אמר כי "החרדים עושים הרבה ילדים, אנחנו משלמים את זה ולנו יש שני ילדים וכלב".

יציאת השבת

תלמיד ישיבת פוניבז' לשעבר, מתפלפל על ההבדלים בין חתונה חרדית, חתונה חילונית וחתונה רפורמית:
בחתונות שלנו, החרדים - האמא של הכלה בהריון, בחתונה חילונית - הכלה בהריון, ובחתונה רפורמית - הרב בהריון.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון
הרבי מלובביץ. זצ"ל או שליט"א?
צילום: ארכיון
צביקה טישלר
לאו. לא למדינת כל אזרחיה
צביקה טישלר
מומלצים