שתף קטע נבחר

האפיפיור קידם את פיוס התשיעי לדרגת קדוש

למרות התנגדות קשה מצד ארגונים יהודיים וארגונים קתולים מתונים, קידם האפיפיור את פיוס התשיעי, השנוי במחלוקת, לדרגת קדוש. רבבות בני אדם, שנכחו בטקס שנערך בוותיקן, צעקו 'יחי פיוס הקדוש'

האפיפיור, יוחנן פאולוס השני, קידם אתמול (יום א') את האפיפיור הידוע לשמצה, פיוס התשיעי, לדרגת קדוש. ההכרזה ניתנה למרות התנגדותם של ארגונים יהודיים ואף של ארגונים קתוליים מתונים.
פיוס התשיעי כיהן כאפיפיור בין השנים 1848-1878, ונודע באכזריותו הרבה כאשר הכריח את היהודים לחיות בגטאות והטביל את ילדיהם בכוח.
בטקס ההכרזה, בכיכר פטרוס הקדוש בוותיקן, נכחו כ-100,000 בני אדם. האפיפיור, בדברי הסניגוריה שלו על פיוס התשיעי אמר, כי "קידוש של אחד מבני הכנסייה לא בהכרח מהווה חגיגה של כמה מההחלטות ההיסטוריות אותן החליט, אלא אמור להוות מודל לחיקוי עבור בני הכנסייה הצעירים".
כאמור, החלטת האפיפיור גרמה לזעם רב בקרב ארגונים יהודיים. אלנה מורטרה, נצר למשפחה יהודית שצאצאיה הוטבלו בניגוד לרצונם, הגדירה את ההכרזה כ"פתיחת הפצע מחדש". היא הוסיפה ואמרה, כי "תמיד חשבנו, שהאירועים הללו הם נחלת העבר והיום אנו נוכחים לדעת, שמדובר בסקנדל השייך להווה".
בקרב הגורמים הקתולים השמרנים, ניכרה שביעות רצון רבה ושמחה על קידום פיוס התשיעי לדרגת קדוש. לדידם, פיוס התשיעי פעל רבות לחיזוק מעמדם של הכנסייה הקתולית ושלטון האפיפיורים. במהלך ההכרזה, נשמעו בקהל קריאות: "יחי פיוס התשיעי".
במהלך הטקס, קודם גם האפיפיור יוחנן ה-23 לדרגת קדוש. הוא נחשב למי שהחל בתהליכי הליברליזציה של הכנסייה בתחילת שנות ה-60 עד מותו בשנת 1963.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סיגמא
האפיפיור. קידום בעייתי
סיגמא
מומלצים