שתף קטע נבחר

פרס הותקף קשות בישיבה עם הליכוד

שר החוץ הופיע בפני חברי סיעת הליכוד לדיון אידיאולוגי ארוך, שנקטע בצעקות ובחילופי האשמות. ח"כ ישראל כץ כינה את פרס "פירומן מדיני סדרתי" ואמר לו: "בגללך נרצחים תינוקות". פרס דפק על השולחן וצעק על חברי הליכוד: ""תחליטו מה אתם רוצים, לשלוט על שלושה וחצי מיליון ערבים או לא? אם לא, נא להסיק מסקנות. אתם רוצים לחזור לעזה? תחזרו, גיבורים גדולים!"

הפגישה בין שר החוץ, שמעון פרס, לסיעת הליכוד כמעט התפוצצה, כשבמהלכה עלו הטונים לצעקות רמות, ובפרס הוטחו כינויי גנאי והאשמות בוטות.
יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ זאב בוים, יזם את המפגש. ראש הממשלה, אריאל שרון, ליווה את פרס בדקות הראשונות שלו בגוב האריות, ואמר בסרקזם: "הגעתי לכאן מהר, כדי לא להשאיר אותך לבד. היה לי חשש שאם הם יתאהבו בך, תהיה לי תחרות קשה". אבל שרון נטש את המקום בשל לוח זמנים עמוס לאחר דקות ספורות בלבד, ופרס נותר עם חברי הליכוד.
סיפור אהבה לא היה כאן, אבל היה דיון רציני, ראשון אולי, על ההיסטוריה הכואבת של מפא"י וחירות, לצד ביקורת אקטואלית על מדיניות הממשלה, שבה יושבות בצוותא שתי מפלגות שהיו היריבות הגדולות ביותר.

"למה שלא תבקש מהמודיעין אידיאולוגיה לליכוד"

פרס ידע כי יצטרך להתגונן בעקבות פגישתו עם ערפאת אתמול, ולכן כבר בנאום הפתיחה הודיע לח"כים כי ניסיון לעשות דה-לגיטימציה לערפאת הוא בבחינת ירייה ברגל: "יטענו בעולם שהוא לוחם חירות, מדוכא וכבוש. זה קרב אבוד. הממשלה הצליחה להשיג התייצבות בינלאומית נגד הטרור, אל תזלזלו בזה". פרס מתח ביקורת חריפה על הדרך בה שופט אמ"ן את ערפאת: "הם נותנים לו קומפלימנטים – מעלה להבות, מוריד להבות. אני מתקשה להאמין לזה. אנשי הצבא מלאים ביקורת על ערפאת, אך יש מרחק בין התיאור למסקנות – לא שמעתי כמעט אנשי צבא שקוראים להדיחו. מותר שלראש הממשלה ולשר החוץ יהיו חילוקי דעות בעניין אמ"ן. קיבלתי ייעוץ מאמ"ן לפני שנים, שעם חוסיין לא נגיע להסדר, וערב יום כיפור אמ"ן אמר שלא תהיה מלחמה. הם מביאים תועלת אדירה חוץ מבתחום אחד – מה שיהיה. אני עובד אתם מ-48', אני יודע במה לכבד אותם ומה לא לשאול אותם".
ח"כ כץ קטע את דבריו של פרס בצעקות, וזה השיב לו: "למה שלא תלך למודיעין ותבקש מהם אידיאולוגיה לליכוד". ח"כ בוים ביקש פרטים על הפגישה עם ערפאת, ופרס השיב שבמחציתה הראשונה, יו"ר הרשות הפלסטינית התלונן שישראל לא מאפשרת לו להפחית את האש. "כל העיתונות העולמית אחוזת שנאה כלפינו. הפגישה במצרים הורידה מעל סדר היום חלק מהטענות נגדנו", אמר פרס.

כץ לפרס: "פירומן מדיני סדרתי"

המהומה החלה עם נאומו של ח"כ ישראל כץ, שעומד להגיש הצעת חוק לביטול הסכם אוסלו. כץ מחה על עצם הפגישה עם פרס, שאותו הגדיר: "פירומן מדיני סדרתי". הוא לא חסך במלים כדי להמחיש עד כמה גדולה התנגדותו. "אני קצת מאוכזב ממך", אמר לפרס, "אנחנו שומעים כל כך הרבה על נפלאות השכנוע שלך בקבינט. סך הכל שמעתי ממך היום את כל תכנית אוסלו הידועה. ברק עדיף עליך, הוא לפחות בירר קודם מה המחיר שצריך לשלם לפלסטינים. אתה אפילו זה לא. פגישתך עם ערפאת מסכנת חיים. אני בא בטענות למי שנותן לך לעשות את מה שאתה עושה".
כשגם ח"כ אברהם הירשזון הצטרף לביקורת, פרס איבד את קור הרוח: "אז מה אתם מציעים בדיוק לעשות? אם הציבור כל כך מבולבל, מדוע הוא תומך בממשלה? המפלגות מבולבלות, לא הציבור".
את הטיעון הוותיק "אתם נתתם להם רובים" השמיע ח"כ יובל שטייניץ, ופרס זעם: "היו להם רובים גם לפני אוסלו, אנחנו לא נתנו להם מרגמות וטילים. לפני אוסלו לא הייתה אינתיפאדה? שבע שנים הרגו יהודים והפציצו קונסוליות, הכל היה בסדר? מה אתם מספרים סיפורים. 650 יהודים נהרגו בלבנון תחת השלטון שלך! קצת צניעות! אתם הפסקתם את אוסלו? נתניהו נפגש עם ערפאת וקרא לו שותף, והחיוך שלו היה גדול משלי".
הצעקות הרמות החריפו, ופרס החל לדפוק על השולחן: "תחליטו מה אתם רוצים, לשלוט על שלושה וחצי מיליון ערבים או לא? אם לא, נא להסיק מסקנות. אתם רוצים לחזור לעזה? תחזרו, גיבורים גדולים! אנחנו לא נותנים כלום לפלסטינים. סגרנו להם את הברז. מה אתה חושב, שהעולם יסלח לך על זה כי אתה ליכודניק?".

כץ: "בגללך נרצחים תינוקות"

כץ סירב לשתוק וחזר ואמר לפרס: "בגללך נרצחים תינוקות". יו"ר סיעת העבודה, ח"כ אפי אושעיה, שנכח גם הוא בישיבה, התערב וצעק לעברו: "תתבייש לך, ביריון חולה נפש ודפוק".
גם הח"כים האחרים ניסו להשתיק את כץ, ששב וטען כי פרס מוביל לאסון. "התנגדת להפצצת הכור בעיראק", הזכיר כץ לפרס. "אני שמח שבנית כור במדינה", הזכיר לו פרס פרק בהיסטוריה.
הדיון הסתיים בהסכמה שז'בוטינסקי תמך בבינאום המקומות הקדושים בירושלים. בצאתו נראה פרס מחוזק, מאושש ומלא אנרגיה, כפי שהוא נראה בדרך כלל בסיום קרבות אידאולוגיים. "תלמיד מובהק של ז'בוטינסקי, הומאני עם שיפור גנטי", הגדיר בלעג את ח"כ כץ, ויצא מישיבת הסיעה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 1
פרס. תחליטו מה אתם רוצים
צילום ערוץ 1
מומלצים