שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  5 פצצות מרגמה נחתו באיזור הרצועה
  שתי פצצות מרגמה נחתו הבוקר בהתנחלות נצרים, ופצצה אחת נחתה בצהרים ליד מעבר קרני. שתי פצצות נוספות נחתו בנחל עוז

  המתח בשטחים נמשך: הבוקר (יום ד') נחתו שתי פצצות מרגמה בהתנחלות נצרים שברצועת עזה בצהרים. פצצת מרגמה נוספת נפלה בצהרים ליד מעבר קרני. איש לא נפגע ולא נגרם נזק. שתי פצצות מרגמה נוספות נורו לעבר נחל עוז. איש לא נפגע.
  הלילה הוחלט בשורת התייעצויות שקיים שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, עם ראשי מערכת הביטחון כי ישראל תדחה לפי שעה את תגובתה לירי המרגמות באזור ירושלים ותסתפק בהעלאת כוננות ותיגבור הכוחות: כך הוחלט .
  ההחלטה הושפעה בין היתר משיחת טלפון שקיים אמש ראש הממשלה אריאל שרון עם נשיא ארה"ב בוש. האמריקנים לחצו על ישראל שלא להגיב במתקפה רחבה נגד הפלסטינים, אולם שרון הבהיר לבוש כי "ישראל עומדת על זכותה להגנה עצמית". הבוקר מתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני לדיון בהסלמה הקשה בשטחים.
  בעקבות ירי שתי פצצות המרגמה באזור ירושלים, מדברים גורמים בצה"ל על הצורך להגיב "באופן חמור" כדי להפסיק את הירי, הגורר את ישראל לעליית מדרגה.
  צה"ל העביר יחידות שריון ורגלים מהבקעה ל"נקודות רגישות" בשטחים, בעיקר לג'נין ובית לחם, רשמית לצורך כוננות. צה"ל העביר לאזורים אלו כוחות שריון שהיו באימונים בבקעה, גדוד צנחנים ופלוגות מיוחדות מחטיבות החי"ר.

  "דאגה עמוקה" ברשות הפלסטינית

  יועצו של ערפאת, אחמד עבד אל רחמאן, אמר הלילה לכתב רויטרס כי "הרשות הפלסטינית מביטה בדאגה עמוקה בתנועות החיילים הישראליים". הוא אמר כי תנועות אלו "דוחפות את המצב העדין לסף פיצוץ ומטילות על הקהילה הבינלאומית אחריות כבדה לעצור את התוקפנות הזו". יועצו של ערפאת הוסיף: "המספרים הגדולים הללו של יחידות צבא, טנקים וארטילריה כבדה נועדו רק למטרה אחת, והיא לתקוף ולהכות את הרשות הפלסטינית".
  שר החוץ האמריקני, קולין פאוול, הביע צער מהמשך האלימות במזרח התיכון: "אני מאוכזב מכך שלא הצלחנו להפחית את האלימות לרמה שתאפשר ליישם צעדים בוני אמון", אמר פאוול. הוא ציין כי יו"ר הרשות הפלסטינית ערפאת מסוגל לעשות יותר כדי להרגיע את המצב וכי בכוונת ארה"ב לעודדו לעשות כן. פאוול אמר כי ערפאת צריך לעשות "יותר מאמצים, כדי שנוכל לראות יותר תוצאות".
  דובר מחלקת המדינה האמריקנית, פיליפ ריקר, התייחס הלילה לידיעות על תגבור כוחות צה"ל בגדה ואמר כי "המצב נזיל" וכי ארה"ב עוקבת אחר הנעשה בזירה.

  שתי פצצות מרגמה באזור גילה

  פצצת מרגמה שניה נחתה הלילה באזור המנהרה הצפונית בכביש המנהרות, לא הרחק משכונת גילה, מעט לפני השעה 23:00. מהמשטרה נמסר כי הפצצה נחתה במחנה הפליטים אל-עיידה. בעקבות כך התחדש שוב הירי הפלסטיני מנשק קל לעבר גילה.
  בצה"ל הגיבו בחריפות להמשך ירי פצצות המרגמה: גורמים בצבא אומרים כי יש להגיב "באופן חמור" כדי להפסיק את הירי באזור ירושלים. גורם בכיר בפיקוד מרכז אמר כי צה"ל ממתין להחלטת הדרג המדיני האם להפעיל תגובה מאסיבית נגד הפלסטינים. במהלך הערב התקיימו הערכות מצב באוגדת איו"ש ובפיקוד מרכז ובהן ריעננו המפקדים תוכניות שונות.
  פצצת המרגמה הראשונה לעבר שכונת גילה, נפלה מעט לפני השעה 18:00 בערב בחצר בית הנמצא בבניה ברחוב החבוש. מבדיקה הוברר כי מדובר בפצצה שנגנבה מצה"ל, בקוטר 60 מ"מ. בעקבות ירי המרגמה פתחו הפלסטינים גם בירי מאסיבי מנשק קל לעבר בתי השכונה הירושלמית. ישראלית נפצעה קל מרסיסי זכוכית ברחוב האנפה. צה"ל הגיב בירי מקלעים לעבר בית ג'אלה ובית לחם.
  במשפחת חוג'ה, המתגוררת ברחוב האנפה, מיהרו להבין שחזרו לקו האש: "שמענו פתאום בום ולא הבנו מה זה, סיפר האב יוסי, "שמענו יריות ועדיין יש יריות לסרוגין. אנחנו בתוך הבתים כמו עכברים. זה לא חיים".
  בכרוז של הכוחות הלאומיים והאיסלאמיים, שהופץ בשטחים מספר דקות לפני ירי פצצת המרגמה נאמר כי "יש לנקום מידית בחיילים, המתנחלים, ומשתפי הפעולה". בכרוז נכתב כי "שום התנחלות, כולל ההתנחלות גילה לא ימלטו מכדורינו ומרגמותינו". גורמים פלסטינים בבית לחם אמרו ל-ynet כי בפעולה החיסול "פתח צה"ל את דלתות הגיהנום בפני העם הישראלי" (על חיסול פעיל החמאס הבכיר - בקישור מימין).

  בשרון: כוננות גבוהה

  כוננות ביטחונית גבוהה נרשמה אתמול אחר הצהריים באזור פתח תקוה וכפר סבא, בעקבות מידע אודות מחבל שחדר לאזור, בכוונה להתאבד או להניח מטען.
  רק בסביבות 17:00 ירדה הכוננות וכוחות המשטרה חזרו לשגרה. פלסטיני חשוד נתפס בכניסה לכפר חבלה, אולם לאחר בדיקה הוא שוחרר. כוחות הביטחון מעריכים כי המחבל שלגביו הגיעו ההתראות נמלט בחזרה לקלקיליה.
  קודם לכן, רוכזו כוחות גדולים של משטרה בכניסות וביציאות לערים פתח תקוה וכפר סבא ובריכוזי אוכלוסיה ומבני ציבור באיזור. ניידות מד"א הושמו גם הן בכוננות גבוהה. קודם לכן היום הוכרזה כוננות דומה בנתניה.

  בהכנת הידיעה השתתפו סמדר שמואלי ואלון חכמון


  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום ערוץ 2
  הירי על גילה
  צילום ערוץ 2
  צילום דובר צה"ל
  תיגבורי שריון בשטחים (ארכיון)
  צילום דובר צה"ל
  מומלצים